Toruń znów najlepszy w wiosłowaniu! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń znów najlepszy w wiosłowaniu!

Miasto
Data publikacji: 28 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka

W Galerii Copernicus przy ul. Żółkiewskiego odbyło się Wielkie Wiosłowanie dla WOŚP. Kolejny rok z rzędu torunianie z Prezydentem Michałem Zaleskim na czele okazali się najlepsi.

W ciągu ośmiu godzin 252 osoby przepłynęły na ergometrach wioślarskich dystans 126 km! Kolejne miejsca po Toruniu zajęły: Szczecin - 248 osób, 124 km; Gorzów Wielkopolski - 241 osób, 120,5 km; Poznań - 240 osób, 120 km; Lublin - 215 osób, 107,5 km; Bydgoszcz - 211 osób, 105,5 km; Warszawa/Centrum Handlowe Atrium Targówek - 195 osób, 97,5 km; Gdańsk - 174 osoby, 87 km; Warszawa/Centrum Handlowe Reduta - 171 osób, 85,5 km; Kraków - 158 osób, 79 km oraz Wrocław - 157 osób, 78,5 km.

28 stycznia 2023 r. kilka tysięcy osób usiadło na ergometry wioślarskie, by wziąć udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w wiosłowaniu dla WOŚP. Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyło się po raz trzynasty, a do zaciętej rywalizacji przystąpili klienci 11. centrów handlowych. Mieszkańcy dziesięciu miast zmierzyli się ze sobą na ergometrach wioślarskich, próbując pobić poprzednio ustanowione rekordy. Pojedynek polega na zmobilizowaniu jak największej ilości osób, z których każda pokona dystans 500 metrów.

Celem akcji każdego roku jest zbiórka pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (przez cały dzień odbywać się będzie zbiórka do puszek WOŚP), promocja wodnych dyscyplin sportowych i polskich mistrzów sportu. Celem sportowym - bicie rekordu Polski w największej ilości osób, które w ciągu 8 godzin (godz. 10.00 – 19.00) przewiosłują na ergometrze wioślarskim wspomniany dystans. Każdy, kto 28 stycznia odwiedzi jedną z galerii ma możliwość spróbowania swoich sił w wiosłowaniu na ergometrze, a za udział w próbie bicia rekordu otrzyma wyjątkowy certyfikat.

Udział w tegorocznym Wielkim Wiosłowaniu w Toruniu wzięli znani sportowcy m.in. Jakub Mazan - najlepszy w Polsce zawodnik futbolu amerykańskiego, Joanna Chełczyńska - jedna z najlepszych zawodniczek w polskiej koszykówce, Jan Ząbik - ikona, legenda toruńskiego sportu żużlowego, Wacław Łukaszewski - dawniej jeden z najlepszych laskarzy w naszym kraju, a obecnie trener, Michał Sloma - wioślarz, olimpijczyk z Londynu, Marcin Mientki -  kolarz, medalista Mistrzostw Europy, olimpijczyk z Sydney, Tomasz Owsian - kolarz, wielokrotny Mistrz Polski, Arkadiusz Szyderski - Mistrz Europy w kulturystyce; parlamentarzyści - Iwona Michałek, Arkadiusz Myrcha i Zbigniew Girzyński, a także samorządowcy - prezydent Torunia Michał Zaleski, zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, radni miejscy: Michał Rzymyszkiewicz, Michał Jakubaszek, Bartłomiej Jóżwiak, Wojciech Klabun, Jarosław Beszczyński i Kamila Beszczyńska

Tuż przed Sztafetami Osobistości Torunia prezydent Michał Zaleski powiedział: - To wiosłowanie toruńskie jest naprawdę rewelacyjne. Wydarzenie od wielu lat organizuje Sławomir Kruszkowski, wspólnie z Akademickim Związkiem Sportowym. Wioślarstwo toruńskie to potęga – dwa srebrne medale olimpijskie, niezliczona ilość medali mistrzostw świata, zarówno seniorów, jak i juniorów, no i wielkie zamiłowanie do tej dyscypliny sportu. W tej zaciętej międzymiejskiej rywalizacji kilka lat byliśmy na pierwszym miejscu i myślę, że teraz też te zawody wygramy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! W Sztafetach Osobistości Torunia udział wzięło pięć ekip. Drużyna prezydenta Michała Zaleskiego stanęła na podium, zajmując trzecie miejsce.

W tym roku po raz pierwszy w historii toruńskiego Wiosłowania odbyła się licytacja na rzecz WOŚP. Do wylicytowania była perełka - wiosło z podpisami wicemistrzyni olimpijskiej, mistrzyni świata i Europy wioślarstwa Katarzyny Zillmann oraz srebrnego i brązowego medalisty mistrzostw świata, mistrza Europy wioślarstwa Mirosława Ziętarskiego.

Organizatorami wydarzenia byli: Sławomir Kruszkowski – utytułowany wioślarz, olimpijczyk i wielokrotny medalista, sekcja wioślarska AZS UMK Toruń oraz Galeria Copernicus Toruń.

Zdj. Wojciech Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Miasto
  21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".