Toruń w innym świetle | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń w innym świetle

Od 23 do 28 sierpnia 2016 r. w Toruniu po raz ósmy zagości Bella Skyway Festival.

Tegoroczna odsłona Bella Skyway Festival odbędzie się pod hasłem "Kalejdoskop zmian". W programie 20 imponujących, świetlnych instalacji z mappingami 3D, projekcjami na kurtynach wodnych, nocnymi pokazami lotniczymi i laserowymi czy multimedialny pokaz astronomiczny. 

Na miejsce wydarzeń festiwalowych najłatwiej można dojechać transportem publicznym lub dojść po prostu pieszo. A dla tych, którzy przybędą spoza Torunia, zorganizowano kilka parkingów na wiele aut, m.in. w części zachodniej miasta przy Motoarenie, przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, w części wschodniej na tak zwanym placu cyrkowym przy osiedlach Rubinkowo i na Skarpie, ale także w części północnej przy Centralnym Ccmentarzu Komunalnym.

PLAN ROZMIESZCZENIA ATRAKCJI FESTIWALOWYCH

Kliknij i powiększ plan 

Water Concept Cinema (CKK Jordanki)

Wielkoformatowa projekcja na ekranach wodnych zostanie pokazana po raz pierwszy w Polsce i to właśnie w Toruniu. „Water Concept Cinema” to multimedialny pokaz przenoszący widza w abstrakcyjną opowieść o cudach świata. Obracające się elementy video tworzą złudzenie ruchu oraz dają publiczności możliwość interakcji z projekcją. Wszystko to połączone z wielokanałowym dźwiękiem oraz przestrzennymi animacjami tworzonymi na powierzchni 700 metrów kwadratowych. Miliony kropel wody, na których tworzone jest jedyne na świecie wodne kino 360 stopni. To jedyna biletowana instalacja. Bilety w cenie 10 zł będą do nabycia przed wydarzeniem oraz w specjalnej cenie  w serwisie Groupon.pl.

Oświeć się na UMK i błyśnij wiedzą

Przy stoisku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, które stanie w pobliżu „Water Concept Cinema”, będzie można spotkać błyskotliwą Profesor Oświeconą oraz jej świetlnych pomocników. Poznacie ich po promiennych uśmiechach, odblaskowych strojach, charakterystycznych nakryciach głowy i świetlistych gadżetach, które będą rozdawać. Na spragnionych oświecenia czekać będzie również zestaw naukowych ciekawostek poświęconych światłu. Będzie można dowiedzieć się z nich m.in. co wspólnego z wynalezieniem świetlówek mają błyskawice, jaki wpływ na rozwój nauki miało skonstruowanie lasera, ile spóźni się najdokładniejszy na świecie optyczny zegar atomowy oraz do czego świetlikom służy zdolność bioluminescencji. Na stoisku UMK znajdziecie również limitowaną edycję papierowego modelu Koperniczka do samodzielnego składania. Wybitny astronom i patron uniwersytetu wystąpi tym razem w wersji nawiązującej do festiwalu i hasła „Oświeć się na UMK” oraz symbolu żarówki, który będzie znakiem rozpoznawczym UMK na Bella Skyway Festival.

Night Air Show (Bulwar Filadelfijski)

„Night Air Show” to unikatowe pokazy samolotów, które w niesamowity sposób poruszają się parami na niebie. Są one przystosowane do kręcenia dynamicznych i bardzo efektownych figur akrobacyjnych. Za sterami tych maszyn zasiadają doświadczeni piloci, którzy na co dzień prowadzą transatlantyckie samoloty pasażerskie Boeing 767 oraz Airbus A320. Niektórzy z pilotów podczas dynamicznych manewrów w powietrzu zbliżają się do siebie na odległość mniejszą niż 1,5 metra. Nie bez kozery nazywa się ich potocznie „Latający Cyrk Monthy Pythona”. Podczas podniebnych akrobacji na Bulwarze Filadelfisjkim zaprezentują niesamowity pokaz w wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych oraz oświetlenia LED. Z kolei trójka odważnych warszawiaków wyskoczy z lecącego na wysokości 2000 m samolotu, aby w powietrzu zaprezentować swoje umiejętności! Prędkość ponad 300 km/h, zwinność, precyzja w lataniu w szyku, a przede wszystkim sporo ognia, iskier i fajerwerków. Pokazy będą odbywać się w dniach 26 i 27 sierpnia, w godzinach od 19:30 do 21:00.

Trance Ball (Dolina Marzeń)

"Trance Ball" to audiowizualny projekt łączący w sobie motywy kuli disco, kosmosu oraz muzyki trance, zainspirowany pomnikiem Zegara Słonecznego. Powstała animacja jest połączeniem motywu disco oraz kosmosu. Disco - nawiązujące do kształtu i faktury pomnika, zaś kosmos odnosi się do jego historycznego znaczenia. Muzyka zastosowana w projekcie także nawiązuje do kosmosu. Badając zjawisko synestezji autorka w swoim projekcie odwołuje się do rożnych dziedzin sztuki — fotografii, malarstwa, animacji czy projektów performatywnych.

Anooki (Collegium Maximum UMK)

Mapping „Anooki” francuskiej grupy Aglagla jest w sposób szczególny adresowany do rodzin z dziećmi, nawiązując do popularnych w internecie animacji. Anooki są najmniejszymi Inuitami na świecie. Figlują, skaczą, nurkują, tańczą i przesuwają się po elewacji budynku, tworząc zabawne i poetyckie show. Barwne widowisko dopełnione melodyjnym śpiewem z całą pewnością będą podziwiać dziesiątki tysięcy gości.

Czyste powietrze nad Wisłą (Błonia Nadwiślańskie)

"Czyste powietrze nad Wisłą" to interdyscyplinarna instalacja o tematyce ekologicznej, zbudowana na kurtynie wodnej i dwóch ekranach wodnych nad Wisłą, o rozpiętości 30 metrów i wysokości 12 metrów, które zostaną zamontowane na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji, wykorzystującej fontanny, dymnice oraz lasery, uświetni kolejną edycję Bella Skyway Festival. Wodna projekcja autorstwa goszczącego na festiwalu regularnie od kilku lat Bogumiła Palewicza - z dyszami dynamicznymi strzelającymi wodą na wysokość 8 metrów, w otoczeniu zmieniających barwy świateł, została przygotowana w formie filmu animowanego, zbudowanego na zasadzie kontrastu dwóch postaw konsumenckich i ich konsekwencji dla środowiska naturalnego. Tematem przewodnim instalacji jest problem wpływu każdego z nas na zachodzące zmiany klimatyczne. Bohater projekcji w trakcie swojej drogi będzie mógł wybrać pomiędzy dwiema postawami konsumpcyjnymi. Przedstawiona na wyświetlanej animacji historia pokaże, jak codzienne, proste wybory mogą podnieść jakość naszego życia i mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne. 

locoMOTION (kościół akademicki)

W tym roku Art4media zaczaruje kościoł pw. Świętego Ducha instalacją „locoMO-TION”. Na jego fasadzie zobaczymy wyjątkową, metaforyczną podroż pełną zawirowań i zwrotów akcji. Co niezwykłego jest w tej projekcji? Bogata symbolika, której zrozumienie wzniesie odbiorcę na wyższy poziom artyzmu i skłoni do licznych refleksji. Uwagę widza ma przykuć nietuzinkowy i nieprzypadkowy dobór środków wyrażających zmianę. Jednak czy aby na pewno będzie chodziło zmianę środka transportu? Czy jest to zwykła podroż, czy też może chodzi o coś głębszego? W udzieleniu odpowiedzi podpowie utwór „Danse Macabre” w wykonaniu Camille Saint-Saens, który sprawi, że obejrzenie tego widowiska na długo pozostanie w pamięci odbiorców.

Światła Wszechświata (fosa Zamku Krzyżackiego)

Rozgwieżdżone niebo najlepiej widać z pustyni Atacama w Chile. Właśnie dlatego Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), do którego od niedawna należy także Polska, umieściło tam najbardziej zaawansowane technologicznie instrumenty astronomiczne. Śledzeniem świateł Wszechświata zajmują się m.in. cztery ogromne teleskopy VLT oraz sieć kilkudziesięciu radioteleskopów ALMA. Uzyskują one najbardziej drobiazgowe obrazy kosmicznych obiektów, jakie można uzyskać z powierzchni Ziemi. Plon pracy uczonych z ESO zebrał Piotr Majewski - dziennikarz Polskiego Radia PiK, popularyzator astronomii, twórca autorskiego medium w sieci pod nazwą radio-teleskop.pl. Efektem jest multimedialna instalacja „Światła Wszechświata”, łącząca w sobie bogactwo najpiękniejszych ilustracji kosmosu oraz dźwiękową narrację. 

You Rock The World (Urząd Marszałkowski)

„Ocubo”, jeden z najpopularniejszych zespołów zajmujących się wideomappingiem, po raz kolejny odwiedzi Toruń, tym razem z instalacją „You Rock The World”, dzięki której fasada Urzędu Marszałkowskiego zamieni się w ogromne, kolorowe radio. Artystyczne, wielobarwne wizualizacje świetlne zostaną dopełnione różnorodnymi gatunkami muzyki, która w połączeniu ze światłem zabierze publiczność w magiczną podroż po audiowizualnym świecie oryginalnych brzmień. Teatrem instalacji, oprócz fasady Urzędu Marszałkowskiego, będzie gigantyczna, specjalnie na tę okazję przygotowana, ustawiona przed nią konstrukcja 3D.

Large Pendulum Wave (ruiny podominikańskie)

„Large Pendulum Wave” to kinetyczny eksperyment sztuki światła oparty na prawach fizyki i matematyki. W Ruinach Podominikańskich zaprezentuje go Ivo Schoofs z Holandii. Na stabilnej ramie zamontowanych jest 15 wahadeł. Każde z nich ma rożną długość i może się obracać niezależnie od siebie. Częstotliwości wahadeł zaprogramowane są z matematyczną precyzją, dzięki czemu możemy podziwiać ich taneczny świetlny spektakl. Najdłuższe z wahadeł wychyla się dokładnie 51 razy na minutę, drugie dokładnie 52 razy na minutę, trzecie 53 razy… i tak dalej. Pamiętaj — to, co widzisz, to tylko grawitacja! Nie ma tu żadnych sztuczek! Poezja matematyki! Piękno fizyki!

Angels of Freedom (Brama Klasztorna)

"Angels of Freedom" to dzieło izraelskiej OGE Creative Group, specjalizującej się w dziedzinie miejskiej architektury i brandingu. Przed Bramą Klasztorną pięć gigantycznych kolorowych skrzydlatych aniołów z białą aureolą zaprasza ludzi, by zbliżyli się do świetlistej postaci dzięki kilku prostym krokom. Każdy z uczestników wybierze swoje ulubione skrzydła i kolory. Ustawi je w odpowiedniej pozycji i zrobi sobie z nimi zdjęcie, a gotową fotografię udostępni w mediach społecznościowych lub wyśle do osoby, którą darzy szczególnym uczuciem. Kreatywny i inspirujący charakter instalacji świetnie wpisuje się w panującą na całym świecie modę na social media.

Magic Garden (ulica Podmurna)

Jesteś zmęczony miejskim życiem? Potrzebujesz miejsca, w którym możesz odpocząć? Pomoże Ci w tym interaktywna świetlna instalacja „Magic Garden” - ogród pełen grzybów, które reagują na ruch ręką. Gdy publiczność przechodzi przez specjalnie zamontowane czujniki, grzyby zmieniają swój kolor. W ten sposób magiczny ogród zostaje zaczarowany na 30 sekund. Przyjdź i zobacz, jak Twoja wyobraźnia zainspiruje Cię do tworzenia własnego ogrodu, który spełni Twoje oczekiwania. Gra świateł i muzyki rozbłyśnie pięknem świata przyrody dzięki nowym technologiom.

Skanowanie (Centrum Sztuki Współczesnej)

Instalacja Joachima Fleischera zbudowana jest z zaledwie kilku elementów - zawieszonych w przestrzeni lamp, prostych brył z przezroczystego pleksiglasu i drucianych siatek. Jednakże, gdy instalacja zostaje uruchomiona, a oświetlone obiekty obracają się wokół własnej osi, dzieje się coś zaskakującego. Ich półprzezroczysty cień zaczyna żyć swoim własnym życiem. I nie jest to już właściwie cień, lecz ruchomy obraz, bo wiszący obiekt stanowi rodzaj klatki filmowej, rzutującej na ścianę projekcję. Projekcję, która wydaje się bardziej rzeczywista niż sam, niemal niewidoczny, obiekt. Świetlne instalacje Fleischera urzekają dyskretnym minimalizmem. Żyjemy w świecie zalanym fotografią, obrazami telewizyjnymi, wideo i filmami, więc tym bardziej zaskakujące jest, jak silnie oddziałuje na naszą psychikę ten prosty zabieg wykreowany przez artystę.

Home (park przy placu Rapackiego)

Instalacja „Home” grą światła tworzy iluzoryczny obraz typowego domu. Otoczenie zieleni, charakterystyczne dla budynków mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich, w tym wypadku ma nieco bardziej symboliczny wyraz — bo niemal jak na jałowej pustyni zbłądzeni wędrowcy dostrzegają nierealny obraz oazy — swojej przystani. Tak i tu w ciemnym lesie pojawia się zarys domu — miejsca bezpiecznego, zapewniającego schronienie potrzebującym. Rozświetlające mrok gęstej zieleni światło jak morska latarnia przyciąga zbłądzonych wędrowców.

Aquapolis (plac Rapackiego)

Projekt "Aquapolis" jest przedłużeniem cyklu życiowego plastikowych butelek zakrojonym na większą skalę. Przetwarzając je w architekturę, ukazuje on potencjał pojemników na wodę jako prostego w użyciu i wszechstronnego materiału budowlanego, a przy tym ciekawej świetlnej konstrukcji, mieniącej się paletą barw. Poszukiwania grupy Refunc dążą do uzupełnienia przerwanego obiegu, w którym tak wiele butelek gubi się na swojej drodze i ląduje w naszej biosferze, gdzie miną setki lat nim się rozłożą, powodując długoterminowe szkody w ekosystemach. Traktowanie śmieci jako "zasobów, które zagubiły się na swojej drodze" to aktywne i twórcze podejście do poszukiwania nowych ścieżek, nowych tożsamości - to z pewnością lepszy sposób zarządzania wszystkimi materiałami dostępnymi na całej naszej planecie. Część instalacji powstała podczas tegorocznej edycji Festiwalu Wizje.

Razem i osobno (Kolegium Jagiellońskie)

Instalacja wprawiająca widza w przyjemny stan spokoju i relaksu poprzez wywołanie wrażenia lekkości przedstawienia, które się w niej toczy. Zmultiplikowana do sześciu obiektów, przezroczystych prostopadłościanów, we wnętrzu których wirują, tańcząc ze sobą, czarne i białe pióra. Monochromatyczna kolorystyka, w zależności od kontekstu i percepcji obserwatora ukazuje wiele skojarzeń do indywidualnej interpretacji. Przeplatające się dwoistości, walka dobra ze złem, yin i yang, itp. Każde piórko jest jak atom, który dopiero w obecności wielu podobnych sobie jednostek tworzy piękną całość, wprawioną w wir wzlotów i upadków, szczęścia i niepowodzeń. 

The Tree of the Sun (Muzeum Toruńskiego Piernika)

Drzewo słońca - „Złota jabłoń” - jest zarówno elektrownią słoneczną i konstrukcją światła. Obiekt łapie energię słoneczną w ciągu dnia z baterii słonecznych zbudowanych w swoich liściach i automatycznie włącza świecące diody w nocy, oświetlając otaczającą przestrzeń publiczną. Celem istnienia jednostkowego obiektu jest stworzenie serii produktów z cienkich warstw - samowystarczalnych liści, które mogą jednocześnie zbierać, a później wykorzystywać energię słoneczną. W przyszłości oczekuje się, że liście mogłyby być połączone do wspólnego zadania - ładowania rowerów elektrycznych i przenośnych urządzeń elektronicznych lub przyczynią się do usprawnienia wspólnej sieci elektrycznej.

Epicyclets (Szkoła Podstawowa nr 1)

Instalacja Anity Ackermann nawiązuje do astronomicznych dokonań Mikołaja Kopernika. Twórca koncepcji heliocentrycznego układu słonecznego, w którym słońce zamiast ziemi znajduje się w centrum, wniósł rewolucyjne zmiany w funkcjonującej dotychczas teorii wszechświata. Gdy Kopernik przekształcił naziemne obserwacje do heliocentrycznych współrzędnych, zaczął badać pozycje zewnętrznych planet. Astronom używał rożnych modeli kół w swojej teorii, a jego okręgi były przeważnie małe i z czasem zyskały miano „epicykli”. Instalacja "Epicyclets" to hołd oddany Kopernikowi i jego wkładowi w ruch krążących we wszechświecie obiektów. Rożne kształty i formy świetlnego widowiska oscylują wokół ruchu okrężnego, który trwa nieprzerwanie od setek tysięcy lat.

GMO (Rynek Nowomiejski)

Nie ulega wątpliwości, że postęp w nauce rozwiązuje główne problemy i przynosi ludzkości dobre samopoczucie. I tak na przykład w rolnictwie zauważamy, że techniki uprawy i produkcji wciąż ewoluują do tego stopnia, że dziś możliwe jest życie na pustyni zapewniające niemal stałe pożywienie dla populacji. Należy jednak pamiętać, iż dążenie do ciągłego przepływu produkcji, marzenie o trwałym bogactwie przyczyni się do pojawienia się różnorodnych niebezpieczeństw. Instalacja „Green Marvellous Opulence” ukazuje tę kwestię w sposób humorystyczny. Autorzy używają plastikowych toreb na zakupy, które składają tak, aby wyglądały jak kapusta czy sałata, umieszczając je następnie w skrzyniach, jak na żywnościowych rynkach. Instalacja jest kontynuacją projektów recyclingowych - ponownie wykorzystujących przedmioty codziennego użytku.

Miłość (ulica Browarna)

Instalacja autorstwa Marka Pielenko jest wynikiem jego bliskiej współpracy z klubem NRD. Pomysł na stworzenie kompozycji z przestrzennych liter wywodzi się z eksperymentów autora z graffiti. Prezentowana praca pochodzi z serii pt. „Miłość” i jest kolejną wersją pracy dyplomowej artysty. W każdej ze swoich instalacji autor dokonuje prób z rożnymi rodzajami światła, od naturalnego poprzez UV do światła fosforyzującego. Instalacja „Miłość” odnosi się nie tylko do więzi międzyludzkich, ale przede wszystkim do tolerancji, która buduje niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Różnorodność muzycznych i estetycznych kompilacji, rozbudowała miejsce propagujące działania alternatywne.

Light Oscillator (Teatr "Baj Pomorski")

"Light Oscillator" to kinetyczne światło i dźwiękowa rzeźba inspirowane obserwacją i badaniem ruchu orbit. Instalacja składa się z wielu świetlnych kul, zawieszonych na długich kablach, obracających się powoli i nieustannie. Każda kula świeci bardzo jasnym światłem w dwóch uzupełniających się kolorach, mieszając się, rozdzielając i tworząc rożne odcienie barw jednocześnie. Zaprogramowany wzór światła współgra z powolnymi i trwałymi fazami częstotliwości, tworząc nieprzewidywalne wizualne obiekty i bogate wielobarwne odcienie. Dzięki nim obserwator widzi dodatkowe kolory i geometryczne wzory, które w rzeczywistości nie istnieją. Znajdź tajemnice wszechświata! Poddaj się energii i wibracjom, które wprowadzą cię w stan medytacji!

Wodospad (ulica Ciasna)

Podobno nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki… Żyjący dwa i pół tysiąca lat temu Heraklit z Efezu nie mógł oczywiście wiedzieć, co w sierpniu roku 2016 będzie dziać się na toruńskim Starym Mieście, ale jego słowa mogą doskonale posłużyć do opisania świetlnego „Wodospadu” - instalacji autorstwa Matyldy Sałajewskiej. Gdyby tylko mógł przenieść się w czasie ze starożytnego Efezu do współczesnego Torunia ujrzałby bijące z zaułka ulicy Ciasnej źródło eksplodujące kaskadą barwnych sznurków poruszających się wraz z nurtem świetlnej rzeki. Pod lustrem wody magia świetlno-dźwiękowych doznań otacza widza ze wszystkich stron. Zanurzając się w głąb świetlnego wodospadu wszystko płynie, odbija kolory, blikuje. Dwa razy do tej samej rzeki wejść się nie da… ale czy na pewno?

(Światło)czuła historia Torunia (Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy)

23 sierpnia 2016 roku frontowa elewacja "Młyna Wiedzy" zamieni się w wielki ekran, na którym zostanie zaprezentowany wyjątkowy spektakl z wykorzystaniem techniki laserowej. Poprzemysłowa architektura dawnych Młynów Toruńskich, po raz pierwszy na Bella Skyway Festival, zostanie wykorzystana do zaprezentowania niezwykłego show przygotowanego przez Centrum Nowoczesności. Pokaz składa się z dwóch części. W pierwszej przedstawione zostaną wydarzenia z historii Torunia, dzięki którym umacniała się kulturalna, gospodarcza i społeczna pozycja miasta nad Wisłą. W drugiej, uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć kilkunastominutowe laserowe show.

Konkurs fotograficzny Bella - odkryj piękno!

Bella Skyway Festival to święto piękna. Z tej okazji sponsor tytularny festiwalu - Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. i marka Bella - przygotował wyjątkowy konkurs fotograficzny. Zrób zdjęcie, które uchwyci piękno podczas wydarzenia. Może być to — na przykład — jedna z festiwalowych instalacji lub projekcji, spacerująca po toruńskiej starówce zakochana para czy uśmiechnięte dziecko. Odkryj piękno w sobie i otaczającej Cię rzeczywistości podczas 8. Bella Skyway Festival. Nagrodą w konkursie jest dwuosobowy wyjazd na jeden z europejskich festiwali światła.

Jak wziąć udział w konkursie? Zrób fotografię, wrzuć ją na Instagram i oznacz ją hashtagiem #bellaodkryjpiekno. Na zdjęcia czekamy do 31 sierpnia 2016 roku, do godziny 12:00. Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny w serwisie internetowym www.tzmo-global.com. 


TUTAJ >> Zmiany w ruchu, komunikacja, zamknięcia ulic, parkingi

TUTAJ >> Pobierz program festiwalu w PDF

TUTAJ >> Strona festiwalu


 Organizatorzy i sponsor tytularny Bella Skyway Festival:

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: łodzie flisacze na Bulwarze Filadelfijskim
  Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
 • MZK
  Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Wręczenie medalu "Thorunium" Annie Broniewicz przez prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
 • Kultura, Miasto
  Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
 • Pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej
  Miasto
  W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
 • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...
 • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu realizuje bezpłatne programy profilaktyczne i terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.
 • Pogoda sprzyja intensywnym pracom drogowym. Obecnie trwa między innymi budowa ulicy Beliny - Prażmowskiego.
 • Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 5 maja 2024 r. na boisku X Liceum Ogólnokształcącego.
 • 13 kwietnia o godz. 16.30 na Lodowisku Tor Tor odbędą się pokazy łyżwiarskie na zakończenie sezonu 2023/2024 zawodników MKS AXEL: sekcja par tanecznych i solo dance, sekcja solistów, dzieci z Akademii Łyżwiarskiej oraz sekcji amatorskiej.
 • Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.