Toruń Plaza otwarta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń Plaza otwarta

Miasto
Data publikacji: 14 listopada 2011
Autor: admin_vobacom

Praca dla 1000 osób, całkowicie nowa jakość w toruńskiej architekturze handlowej, bogata oferta rozrywki oraz wsparcie budowy toruńskich dróg, kultury, sportu i edukacji: to korzyści, jakie daje miastu Toruń Plaza. 14 listopada 2011 r. otworzyło podwoje dla klientów największe w Toruniu centrum handlowo-rozrywkowe.

Już kilka godzin przed otwarciem przed Plazą gromadzili się klienci

- W styczniu 2007 roku za ponad 60 mln zł sprzedaliśmy grunt przy ul. Fałata-Broniewskiego.  Dziś mogę wyznać, że liczyłem wówczas na jedną trzecią albo połowę tej kwoty. Dwa lata później, w maju 2009 roku otwieraliśmy Motoarenę - największy i najnowocześniejszy stadion żużlowy w Polsce. A dzisiaj otwieramy centrum handlowo-rozrywkowe Toruń Plaza, w którym znajdzie zatrudnienie blisko tysiąc osób i które - mam nadzieję - będzie jednym z impulsów dynamizujących zagospodarowanie zachodnich rejonów Torunia - mówił podczas otwarcia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Cztery lata temu teren po dawnym stadionie Apatora kupiła w przetargu nieograniczonym spółka Wrocław Plaza - firma z kapitałem izraelskim. Budowa ruszyła 11 sierpnia 2010 r. i po zaledwie 15 miesiącach obiekt jest gotowy. Zaprojektowała go krakowska pracownia IMB Asymetria, a zbudowała firma KARMAR SA, należąca do Bouygues Batiment International - jednej z największych firm budowlanych na świecie.

Od lewej: Eli Mazor - dyrektor zarządzający Plaza Centers, 
prezes Ran Stharkman, prezydent Torunia Michał Zaleski

 

Architektura budynku nawiązuje do gotyckich, astronomicznych i piernikarskich tradycji Torunia. Srebrna elewacja ma przypominać otwierającą się kopułę planetarium, place we wnętrzu są symbolem toruńskich rynków, a pasaże handlowe przyjęły nazwy i zostały ozdobione motywami  przypraw używanych do produkcji pierników, np. Cynamonowy, Imbirowy, Orzechowy czy Kardamonowy. W wystroju centrum nie zabrakło motywów związanych z dawnym stadionem Apatora: na ścianach widnieją wizerunki najsłynniejszych toruńskich żużlowców.

 

- Dlaczego 200-tysięczne miasto wybraliśmy na miejsce inwestycji? - odpowiadając na to pytanie Ran Shtarkman, prezes Plaza Centers nie miał żadnych wątpliwości. - Ponieważ Toruń jest atrakcyjny, ma znakomite położenie na mapie Polski i według rankingu Forbesa zajmuje obecnie trzecie miejsce wśród polskich miast skutecznie przyciągających inwestorów. Widać tu duże ożywienie gospodarcze, a klientami centrum będą nie tylko mieszkańcy Torunia i regionu, ale także ponad 40 tysięcy studentów i 1,5 miliona turystów odwiedzających co roku wasze miasto - wyliczał.

Toruń Plaza ma 40 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Na dwóch poziomach mieści 120 sklepów, restauracje, kawiarnie, 8-salowy multipleks Cinema City i Fantasy Park, gdzie można m.in. zagrać w bowling. Wśród sklepów są zarówno marki w Toruniu już znane, jak i całkiem nowe:  Zara, Bershka, Pull&Bear, Massimo Dutti, Stradivarius, Cropp Town, Tally Weijl czy Kappahl. Zmotoryzowani klienci mogą korzystać z prawie 1100 miejsc parkingowych, w tym 864 na wielopoziomowym parkingu połączonym z galerią.  Budowa kosztowała ponad 90 mln euro. W ramach umowy miasto wynegocjowało także wsparcie przez inwestora przebudowy układu komunikacyjnego wokół galerii - budowy 500 metrów i remontu 1500 m dróg. Spółka Plaza Centers przekazała też łącznie 2 mln zł na wsparcie toruńskich instytucji kultury, szkoły i przedszkola oraz szkolnych klubów sportowych. Wspomaga również dalszą rewitalizację cmentarza żydowskiego przy ul. Antczaka.

Toruński witraż z aniołem na pomyślność inwestycji

To już 10. inwestycja Plaza Centers N.V. w Polsce.  Firma jest notowana na giełdzie w Londynie, a od października 2007 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Kolejne po Toruniu centrum zostanie otwarte w Łodzi.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski z przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy trzymają teczki z umowami
  Miasto
  W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski stoi z mikrofonem
  Miasto
  26 lutego 2024 r. w Zespole Szkół Muzycznych odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Wrzosy.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Rusza przetarg na kartę miejską
  Miasto, MZK
  Gmina Miasta Toruń wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji 26 lutego 2024 r. ogłosiła przetarg na wdrożenie systemu karty miejskiej.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.