Toruń Plaza otwarta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń Plaza otwarta

Miasto
Data publikacji: 14 listopada 2011
Autor: admin_vobacom

Praca dla 1000 osób, całkowicie nowa jakość w toruńskiej architekturze handlowej, bogata oferta rozrywki oraz wsparcie budowy toruńskich dróg, kultury, sportu i edukacji: to korzyści, jakie daje miastu Toruń Plaza. 14 listopada 2011 r. otworzyło podwoje dla klientów największe w Toruniu centrum handlowo-rozrywkowe.

Już kilka godzin przed otwarciem przed Plazą gromadzili się klienci

- W styczniu 2007 roku za ponad 60 mln zł sprzedaliśmy grunt przy ul. Fałata-Broniewskiego.  Dziś mogę wyznać, że liczyłem wówczas na jedną trzecią albo połowę tej kwoty. Dwa lata później, w maju 2009 roku otwieraliśmy Motoarenę - największy i najnowocześniejszy stadion żużlowy w Polsce. A dzisiaj otwieramy centrum handlowo-rozrywkowe Toruń Plaza, w którym znajdzie zatrudnienie blisko tysiąc osób i które - mam nadzieję - będzie jednym z impulsów dynamizujących zagospodarowanie zachodnich rejonów Torunia - mówił podczas otwarcia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Cztery lata temu teren po dawnym stadionie Apatora kupiła w przetargu nieograniczonym spółka Wrocław Plaza - firma z kapitałem izraelskim. Budowa ruszyła 11 sierpnia 2010 r. i po zaledwie 15 miesiącach obiekt jest gotowy. Zaprojektowała go krakowska pracownia IMB Asymetria, a zbudowała firma KARMAR SA, należąca do Bouygues Batiment International - jednej z największych firm budowlanych na świecie.

Od lewej: Eli Mazor - dyrektor zarządzający Plaza Centers, 
prezes Ran Stharkman, prezydent Torunia Michał Zaleski

 

Architektura budynku nawiązuje do gotyckich, astronomicznych i piernikarskich tradycji Torunia. Srebrna elewacja ma przypominać otwierającą się kopułę planetarium, place we wnętrzu są symbolem toruńskich rynków, a pasaże handlowe przyjęły nazwy i zostały ozdobione motywami  przypraw używanych do produkcji pierników, np. Cynamonowy, Imbirowy, Orzechowy czy Kardamonowy. W wystroju centrum nie zabrakło motywów związanych z dawnym stadionem Apatora: na ścianach widnieją wizerunki najsłynniejszych toruńskich żużlowców.

 

- Dlaczego 200-tysięczne miasto wybraliśmy na miejsce inwestycji? - odpowiadając na to pytanie Ran Shtarkman, prezes Plaza Centers nie miał żadnych wątpliwości. - Ponieważ Toruń jest atrakcyjny, ma znakomite położenie na mapie Polski i według rankingu Forbesa zajmuje obecnie trzecie miejsce wśród polskich miast skutecznie przyciągających inwestorów. Widać tu duże ożywienie gospodarcze, a klientami centrum będą nie tylko mieszkańcy Torunia i regionu, ale także ponad 40 tysięcy studentów i 1,5 miliona turystów odwiedzających co roku wasze miasto - wyliczał.

Toruń Plaza ma 40 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Na dwóch poziomach mieści 120 sklepów, restauracje, kawiarnie, 8-salowy multipleks Cinema City i Fantasy Park, gdzie można m.in. zagrać w bowling. Wśród sklepów są zarówno marki w Toruniu już znane, jak i całkiem nowe:  Zara, Bershka, Pull&Bear, Massimo Dutti, Stradivarius, Cropp Town, Tally Weijl czy Kappahl. Zmotoryzowani klienci mogą korzystać z prawie 1100 miejsc parkingowych, w tym 864 na wielopoziomowym parkingu połączonym z galerią.  Budowa kosztowała ponad 90 mln euro. W ramach umowy miasto wynegocjowało także wsparcie przez inwestora przebudowy układu komunikacyjnego wokół galerii - budowy 500 metrów i remontu 1500 m dróg. Spółka Plaza Centers przekazała też łącznie 2 mln zł na wsparcie toruńskich instytucji kultury, szkoły i przedszkola oraz szkolnych klubów sportowych. Wspomaga również dalszą rewitalizację cmentarza żydowskiego przy ul. Antczaka.

Toruński witraż z aniołem na pomyślność inwestycji

To już 10. inwestycja Plaza Centers N.V. w Polsce.  Firma jest notowana na giełdzie w Londynie, a od października 2007 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Kolejne po Toruniu centrum zostanie otwarte w Łodzi.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.