Toruń Plaza otwarta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń Plaza otwarta

Miasto
Data publikacji: 14 listopada 2011
Autor: admin_vobacom

Praca dla 1000 osób, całkowicie nowa jakość w toruńskiej architekturze handlowej, bogata oferta rozrywki oraz wsparcie budowy toruńskich dróg, kultury, sportu i edukacji: to korzyści, jakie daje miastu Toruń Plaza. 14 listopada 2011 r. otworzyło podwoje dla klientów największe w Toruniu centrum handlowo-rozrywkowe.

Już kilka godzin przed otwarciem przed Plazą gromadzili się klienci

- W styczniu 2007 roku za ponad 60 mln zł sprzedaliśmy grunt przy ul. Fałata-Broniewskiego.  Dziś mogę wyznać, że liczyłem wówczas na jedną trzecią albo połowę tej kwoty. Dwa lata później, w maju 2009 roku otwieraliśmy Motoarenę - największy i najnowocześniejszy stadion żużlowy w Polsce. A dzisiaj otwieramy centrum handlowo-rozrywkowe Toruń Plaza, w którym znajdzie zatrudnienie blisko tysiąc osób i które - mam nadzieję - będzie jednym z impulsów dynamizujących zagospodarowanie zachodnich rejonów Torunia - mówił podczas otwarcia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Cztery lata temu teren po dawnym stadionie Apatora kupiła w przetargu nieograniczonym spółka Wrocław Plaza - firma z kapitałem izraelskim. Budowa ruszyła 11 sierpnia 2010 r. i po zaledwie 15 miesiącach obiekt jest gotowy. Zaprojektowała go krakowska pracownia IMB Asymetria, a zbudowała firma KARMAR SA, należąca do Bouygues Batiment International - jednej z największych firm budowlanych na świecie.

Od lewej: Eli Mazor - dyrektor zarządzający Plaza Centers, 
prezes Ran Stharkman, prezydent Torunia Michał Zaleski

 

Architektura budynku nawiązuje do gotyckich, astronomicznych i piernikarskich tradycji Torunia. Srebrna elewacja ma przypominać otwierającą się kopułę planetarium, place we wnętrzu są symbolem toruńskich rynków, a pasaże handlowe przyjęły nazwy i zostały ozdobione motywami  przypraw używanych do produkcji pierników, np. Cynamonowy, Imbirowy, Orzechowy czy Kardamonowy. W wystroju centrum nie zabrakło motywów związanych z dawnym stadionem Apatora: na ścianach widnieją wizerunki najsłynniejszych toruńskich żużlowców.

 

- Dlaczego 200-tysięczne miasto wybraliśmy na miejsce inwestycji? - odpowiadając na to pytanie Ran Shtarkman, prezes Plaza Centers nie miał żadnych wątpliwości. - Ponieważ Toruń jest atrakcyjny, ma znakomite położenie na mapie Polski i według rankingu Forbesa zajmuje obecnie trzecie miejsce wśród polskich miast skutecznie przyciągających inwestorów. Widać tu duże ożywienie gospodarcze, a klientami centrum będą nie tylko mieszkańcy Torunia i regionu, ale także ponad 40 tysięcy studentów i 1,5 miliona turystów odwiedzających co roku wasze miasto - wyliczał.

Toruń Plaza ma 40 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Na dwóch poziomach mieści 120 sklepów, restauracje, kawiarnie, 8-salowy multipleks Cinema City i Fantasy Park, gdzie można m.in. zagrać w bowling. Wśród sklepów są zarówno marki w Toruniu już znane, jak i całkiem nowe:  Zara, Bershka, Pull&Bear, Massimo Dutti, Stradivarius, Cropp Town, Tally Weijl czy Kappahl. Zmotoryzowani klienci mogą korzystać z prawie 1100 miejsc parkingowych, w tym 864 na wielopoziomowym parkingu połączonym z galerią.  Budowa kosztowała ponad 90 mln euro. W ramach umowy miasto wynegocjowało także wsparcie przez inwestora przebudowy układu komunikacyjnego wokół galerii - budowy 500 metrów i remontu 1500 m dróg. Spółka Plaza Centers przekazała też łącznie 2 mln zł na wsparcie toruńskich instytucji kultury, szkoły i przedszkola oraz szkolnych klubów sportowych. Wspomaga również dalszą rewitalizację cmentarza żydowskiego przy ul. Antczaka.

Toruński witraż z aniołem na pomyślność inwestycji

To już 10. inwestycja Plaza Centers N.V. w Polsce.  Firma jest notowana na giełdzie w Londynie, a od października 2007 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Kolejne po Toruniu centrum zostanie otwarte w Łodzi.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: prace przy ul. Małachowskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 30 stycznia 2023 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego na Szosie Chełmińskiej w rejonie ul. Małachowskiego.
 • Grafika przedstawia schemat komunikacji miejskiej w al. Solidarności
  Miasto, MZK
  Kilkanaście linii autobusowych i tramwajowych będzie miało przystanki na węźle przesiadkowym na al. Solidarności. Ponowne uruchomienie ważnego punktu przesiadkowego na komunikacyjnej mapie Torunia już w sobotę 28 stycznia 2023 r.
 • Osoba w pomarańczowej kamizelce myjącą ściane pomazaną graffiti
  Miasto
  Rada Miasta przyjęła plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych rok 2023. Przewiduje on interwencyjne zatrudnienie 186 osób bezrobotnych korzystających z pomocy socjalnej.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Rada Miasta Torunia zmieniła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy miastu partnerskiemu Łuck w Ukrainie. Zwiększono limit wartości pomocy finansowej do 400 tys. zł.
 • Logo konsultacji społecznych
  Miasto
  Plan konsultacji społecznych na rok 2023 został zaakceptowany przez radnych podczas 50. sesji Rady Miasta, która odbyła się 26 stycznia 2023 r.
 • Miasto
  W niedzielę 29 stycznia 2023 r. w Toruniu odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Realizowany jest w ramach projektu "Mikołaj Kopernik z sercem", dofinansowanym ze środków Gminy Miasta Toruń.
 • Jubileusz 550. rocznicy urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika stały się inspiracją dla Poczty Polskiej do wydania okolicznościowego znaczka z jego portretem.
 • Trwa dystrybucja węgla po preferencyjnej cenie. Wnioski, które upoważniają do nabycia surowca, przyjmowane są w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, a węgiel sprzedawany jest przez spółkę TOREC.
 • Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu oraz Książnica Kopernikańska zapraszają na debatę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. W dyskusji, która odbędzie się w czwartek, 26 stycznia 2023 r.,
 • W sobotę 28 stycznia 2023 roku w Arenie Toruń odbędzie się V Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.
 • Toruń jest gospodarzem spotkania wszystkich sieci Partnerskiej Inicjatywy Miast. Wydarzenie odbywa się od 24 do 26 stycznia 2023 r.
 • Toruń w pigułce, najważniejsze informacje dotyczące miasta w jednym miejscu? Zachęcamy do korzystania z zaktualizowanej bezpłatnej aplikacji miejskiej na urządzenia przenośne.
 • Polski Cukier świętuje 20-lecie istnienia. 24 stycznia 2023 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbyła się uroczysta gala.
 • 23 stycznia 2023 r. na brzegu Wisły na terenie Portu Drzewnego został potwierdzony przypadek wystąpienia wirusa grypy ptaków podtypu H5N1 – poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu.