Toruń likwiduje bariery architektoniczne | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń likwiduje bariery architektoniczne

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 12 kwietnia 2023
Autor: Marcin Pryka

Tylko w ostatnim czasie windy powstały w obiektach miejskich przy ul. Fałata, Wałach Gen. Sikorskiego oraz w budynku MDK przy ul. Przedzamcze. Kolejne będą w budynku Domu Muz przy ul. Okólnej oraz przy ul. Młodzieżowej.

Bariery architektoniczne utrudniają poruszanie się osobom z niepełnosprawnością ruchową, osobom starszym oraz rodzicom z dziećmi w wózkach. Głównie z myślą o nich miasto w swoich obiektach buduje windy. Winda zewnętrzna powstała już w budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Fałata 39. Inwestycję wykonała toruńska firma Bau-Tech za kwotę 590 tys. zł. Zadanie dostało dofinansowane ze środków PFRON w kwocie 140.497 zł w ramach projektu „Program wyrównania różnic między regionami III” obszar B.

Zakres prac obejmował m. in. prace rozbiórkowe, wykonanie konstrukcji żelbetowej, prace ociepleniowe, wykończeniowe szybu windowego żelbetowego, zasilenie elektryczne, wykonanie monitoringu, ogrzewania szybu windowego, a następnie dostawę i montaż windy osobowej z napędem hydraulicznym o wymiarach światła kabiny 110x160 cm przystosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych. Winda przy ul. Fałata będzie obsługiwała trzy poziomy: piwnicę, parter i I piętro.

Ten sam wykonawca zrealizował budowę windy wewnątrz budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały. Gen. Sikorskiego 25 za kwotę 570 tys. zł. Na ten cel miasto otrzymało dofinansowanie ze środków PFRON w kwocie 126.760 zł w ramach projektu „Program wyrównania różnic między regionami III” obszar B.

Zakres prac obejmował w tym przypadku m. in. prace rozbiórkowe stropów, ścian działowych, demontaż stolarki drzwiowej, budowę wewnętrznego szybu windowego o konstrukcji stalowej z profili stalowych na żelbetowej płycie fundamentowej, wykonanie posadzek, osadzenie stolarki drzwiowej, malowanie i zasilenie windy, a także dostawę i montaż windy osobowej z napędem elektrycznym o wymiarach światła kabiny 110x160 cm przystosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych. Winda przy Wałach Gen. Sikorskiego będzie obsługiwała cztery poziomy: piwnicę, parter, I oraz II piętro.

Winda powstała też w budynku Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Przedzamcze. W tym przypadku umowa z firmą Intero Serwis opiewała na kwotę 687.899 zł, a dofinansowanie z PFRON wynosiło 249 tys. zł.

W ramach tego zadania zrealizowano: budowę wewnętrznego szybu windowego o konstrukcji murowanej, usztywnionej wieńcami żelbetowymi, posadowionego na żelbetowej płycie fundamentowej, zasilenie windy - prace elektryczne, usunięcie kolizji sanitarnych związanych z budową windy, a także dostawę i montaż windy osobowej o napędzie elektrycznym, przystosowanej do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Ponadto zakupiono tabliczki i oznaczenia w języku Braille'a, aby pomóc osobom niewidomym w pokonywaniu barier informacyjnych.

Kolejna winda jest na ukończeniu w zaadaptowanym budynku wykorzystywanym na potrzeby administracji samorządowej Urzędu Miasta Torunia przy ul. Młodzieżowej 31. Tam zbudowana została ponadto pochylnia dla osób niepełnosprawnych. Inwestycję wykonuje firma Intero Serwis z Warszawy za kwotę 849 tys. zł.

Zakres prac obejmuje m. in. budowę wewnętrznego szybu windowego o konstrukcji murowanej usztywnionej wieńcami żelbetowymi, budowę pochylni zewnętrznej o konstrukcji stalowej umożliwiającej wjazd do budynku z nawierzchni, zasilenie elektryczne oraz dostawę i montaż windy osobowej z napędem elektrycznym o wymiarach światła kabiny 110x160 cm przystosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych. W budynku przy ul. Młodzieżowej winda będzie obsługiwała pięć poziomów: piwnicę, parter, I, II i III piętro.

Ponadto na ukończeniu jest budowa windy w Domu Muz przy ul. Okólnej, którą za kwotę 560 tys. zł wykonuje firma Bau-Tech. W zakresie prac znalazły się następujące elementy: budowa zewnętrznego szybu windowego o konstrukcji murowanej, usztywnionej wieńcami żelbetowymi, posadowionego na żelbetowej płycie fundamentowej, obejście tarasu, zasilenie elektryczne, dostawa i montaż windy osobowej z napędem hydraulicznym o wymiarach światła kabiny 140x160 cm, przystosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych. Winda będzie obsługiwała dwa poziomy: parter i I piętro.

Zdj. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.