Toruń bez samochodu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń bez samochodu

Miasto
Data publikacji: 14 września 2023
Autor: Marcin Pryka

W Toruniu zarejestrowanych jest ponad 150 tys. samochodów, z tego ponad 75% to samochody osobowe. Nie pozostaje to bez wpływu na jakość środowiska miasta, a liczba dni, w których jakość powietrza jest określana jako „niezdrowa” rośnie z roku na rok. Rozpoczynający się 16 września Tydzień Zrównoważonego Transportu zakończy Europejski Dzień bez Samochodu, któremu tym razem przewodzi hasło „Oszczędzaj energię”. W sobotę 23 września na mieszkańców Torunia czekają liczne wydarzenia i atrakcje, które promować będą zdrowy styl życia i ekologiczny, zrównoważony transport.

Już w piątek, 22 września 2023 r. kierowcy, którzy zostawią swoje samochody na parkingu i przesiądą się do miejskiego tramwaju lub autobusu będą mogli podróżować za darmo.

W sobotę, 23 września, o godz. 10.00 Oddział Miejski PTTK zaprasza na prawie 30 kilometrowy rajd rowerowy trasami na północ od Torunia z finałem w Zajezdni Tramwajowej MZK w Toruniu.

Od 11.00 w Parku Rudelka, przy hali sportowo-widowiskowej na Bema, na chętnych czekać będą instruktorzy ze Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Wytrwam, pod których okiem odbędą się warsztaty nordic walking dla amatorów  (kije nordic walking będzie można wypożyczyć na miejscu)

Również od godz. 11.00 zaplanowano ekopiknik i drzwi otwarte w Zajezdni Tramwajowej MZK przy ul. Sienkiewicza. W programie przewidziano konkurs dla dzieci i dorosłych „Ekopotyczki rodzinne”, testowe jazdy hulajnogą elektryczną, możliwość sprawdzenia swoich sił na trenażerach rowerowych Akademii Kolarskiej Michała Kwiatkowskiego, a także prelekcje nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pokazy ratownictwa medycznego, Patrol Eko Straży Miejskiej. W czasie festynu policjanci będą znakować rowery, a nowo otwartymi trasami tramwajowymi kursować będzie darmowy tramwaj turystyczny.

Zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Kwota dofinansowania zadania pn.: "Organizacja festynów, imprez i prelekcji ekologicznych dla mieszkańców Torunia" - 40000 zł

Sponsorem wydarzenia jest PZU SA.

DRZWI OTWARTE W ZAJEDNI TRAMWAJOWEJ

EUROPEJSKI TYDZIEŃ MOBILNOŚCI

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

Nie przegap żadnej atrakcji!

22 września - „Bilet za dowód rejestracyjny”
W tym dniu bezpłatny przejazd środkami komunikacji miejskiej w Toruniu przewidziano dla osób, które okażą się ważnym dowodem rejestracyjnym samochodu.

23 września - Zajezdnia Tramwajowa MZK, ul. Sienkiewicza, g. 11.00-14.00
1.    godz. 11.20, 11.40, 12.00, 12.20, 12.40, 13.00, 13.20, 13.40 Zwiedzanie zabytkowego zaplecza technicznego zajezdni
Dowiesz się, do czego służą różne przyciski w tramwaju, po co znajduje się w nim piasek i jak organizuje się ruch tramwajowy w mieście.
Miejsce: hala

2.    godz. 11.00, 12.30, 14.00 i 15.30 przejazdy tramwajem turystycznym wraz z przewodnikiem
Przejazd na trasie nowej linii tramwajowej: zajezdnia tramwajowa – pętla Heweliusza i z powrotem. Przewodnik opowie zarówno o historii, jak i przedstawi ciekawostki dotyczące nowej linii
Wejściówki do odbioru przy stoisku przy wejściu pół godziny przez wydarzeniem – liczba miejsc ograniczona

3.    godz. 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30 Bezpieczeństwo ma pierwszeństwo
Warsztaty nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym – wspólna analiza sytuacji na drodze, szczególnie rozwiązań komunikacyjnych powstałych na trasie nowej linii tramwajowej
Miejsce: Stajenka

4.    Samodzielne zwiedzanie muzeum
Oprócz zwiedzania Izby Pamięci „Ocalić od zapomnienia tramwaje toruńskie”, możliwość wysłuchania reportażu dźwiękowego Jacka Szczepanka „Następny przystanek: zajezdnia tramwajowa” oraz obejrzenia pokazu historycznych zdjęć.
Miejsce: Izba Pamięci w budynku głównym, wejście A

5.    Autobus miłośników
Interaktywna ekspozycja systemów informacji pasażerskiej, przygotowana przez Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej
miejsce: na tle budynku stajenki

6.    Trenażery kolarskie
Spróbuj swoich sił na symulatorze kolarskim, pod czujnym okiem trenerów Copernicus Akademia Kolarska Michała Kwiatkowskiego. Tym którzy najszybciej pokonają dystans, o każdej pełnej godzinie wręczymy atrakcyjne nagrody.

7.    Akademia jazdy hulajnogą elektryczną
Dowiesz się, jak bezpiecznie poruszać się hulajnogą. W czasie festynu masz możliwość darmowego przetestowania hulajnóg elektrycznych Bolt

8.    Prelekcje nt. bezpieczeństwa ruchu i znakowanie rowerów przez policję
Oznakuj swój jednoślad, aby zabezpieczyć go przed kradzieżą (koniecznie zabierz ze sobą dowód zakupu roweru). Dowiedz się, jak być bezpiecznym na drodze.

9.    Ekopatrol Straży Miejskiej
Jak strażnicy miejscy dbają o miejskie środowisko i bezpieczeństwo na styku z mniej lub bardziej dziką przyrodą. Podczas instruktażu pierwszej pomocy dla zwierząt domowych dowiesz się jak przeprowadzić reanimację swojego ukochanego pupila, kiedy zatrzyma się jego serce lub przestanie oddychać

10.     Instruktaż pierwszej pomocy przedmedycznej
Szkolenie prowadzone przez ratownika Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu – umiejętność niezwykle ważna zwłaszcza w trudnych i niespodziewanych sytuacjach, które mogą przydarzyć się każdemu

11.     Stoisko informacyjne Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia
działania na rzecz poprawy miejskiego środowiska, programy wsparcia inwestycji proekologicznych dla mieszkańców.

12.     Stoisko informacyjne projektów europejskich, realizowanych przez MZK
Możliwość obejrzenia makiety tramwaju wykonanej z klocków lego
Pokazy zdjęć i filmów z budowy nowej linii tramwajowej, informacje o planowanych projektach realizowanych przez MZK ze wsparciem unijnym
Miejsce: stajenka

13.     do godz. 12.00 - eliminacje do Drużynowego Familijnego Konkursu Wiedzy Ekologicznej „Ekopotyczki Rodzinne”
Do konkursu zapraszamy drużyny (2-3 os., w tym osoba dorosła). Zapisy/eliminacje do godz. 12 (namiot), I etap godz. 12.30, finał godz. 13.30, każdy uczestnik konkursu otrzyma drobny upominek, na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody

14.     Godz. 11-14. Chodź z Nami – warsztaty Nordic Walking, Park Rudelka, start przy Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Bema o godz. 11
Instruktorzy ze Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Wytrwam prowadzić będą warsztaty Nordic Walking – poznasz sprzęt, technikę, atrakcyjne trasy. Kije do wypożyczenia na miejscu u organizatora

15.     godz. 10.00-12.00 Rajd Rowerowy PTTK, start godz. 10.00 parking sklepu Netto, ul. Polna
Rajd Rowerowy z przewodnikiem PTTK na trasie: Toruń (Wrzosy) - Świerczynki - Kowróz - Wytrębowice - Lulkowo - Toruń Zajezdnia Tramwajowa MZK, ul. Sienkiewicza. Długość trasy 28 km

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.