Szkoła od 70 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Szkoła od 70 lat

Miasto
Data publikacji: 30 września 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Już od 70 lat w Toruniu funkcjonuje Szkoła  Podstawowa Nr 10 przy ul. Bażyńskich 30/36. Uroczysty jubileusz odbędzie się 2 października 2015 r. w godz. 10.00 - 11.30.

Szkoła Podstawowa nr 10 w Toruniu po raz pierwszy przyjęła uczniów na początku marca 1945 roku w budynku przy ul. Piekary 49, gdzie mieściła się do początku lat sześćdziesiątych. W styczniu 1957 roku władze oświatowe Torunia przekształciły szkołę (noszącą wówczas nr 12) w Szkołę Ćwiczeń Studium Nauczycielskiego w Toruniu. Studium działało w latach 1945-1971 i ukończyło je ponad 7 tysięcy nauczycieli. W 1963 r. szkoła zmieniła lokalizację i została przeniesiona do obecnego budynku przy ul. Bażyńskich 30/36. Przestała być Szkołą Ćwiczeń i otrzymała numer porządkowy 10. Wkrótce otrzymała też zaszczytne imię Komisji Edukacji Narodowej.  KEN to patron szczególny, ponieważ wiąże się bezpośrednio z oświatą i jej postępowymi reformami w przeszłości. W 1999 r. w tym samym budynku swoją działalność rozpoczęło Gimnazjum nr 10.

Szkoła Podstawowa nr 10  w Toruniu to szkoła środowiskowa, w której szczególną wagę przywiązuje się do edukacji regionalnej, ekologicznej, prozdrowotnej oraz działań w zakresie integracji.

W zakresie edukacji regionalnej: realizowane są programy i projekty o charakterze regionalnym i patriotycznym, m.in. na murach szkoły umieszczono tablicę poświęconą ofiarom obozu przesiedleńczego, który znajdował się przy ul. Bażyńskich 38. Szkoła bierze udział w ważnych programach patriotycznych, m.in. w  2010 r. w programie „Katyń – ocalić od zapomnienia”, w ramach którego na terenie szkoły umieszczono tablicę i posadzono Dąb Pamięci dla uhonorowania mjr. Kazimierza Grabowskiego – torunianina zamordowanego w Katyniu w 1940 r. Nauczyciele realizują lekcje historii na przygotowanej przez siebie Terenowej Ścieżce Edukacyjnej Dzielnicy Mokre wiodącej przez zabytkowe obiekty dzielnicy i miejsca pamięci narodowej.

W zakresie edukacji ekologicznej: w szkole realizowanych jest szereg programów propagujących idee zrównoważonego rozwoju. Za swoją działalność, między innymi za przygotowanie Terenowej Ścieżki Edukacyjnej Dzielnicy Mokre  oraz wydanie przewodnika po dzielnicy, szkoła uzyskała w 2004 r. Zielony Certyfikat I st.opnia,            a w   2009 r. za realizację projektu: „Nasza Baszka, czyli Struga Toruńska” prawo do posługiwania się przez kolejne lata tym znakiem jakości. W każdym roku szkolnym uczniowie realizują wiele akcji o charakterze ekologicznym, jak np. zbiórka baterii i innych surowców wtórnych, udział w akcji „Sprzątanie świata”, obchodach Dnia Drzewa, Dnia Zrównoważonego Rozwoju itp. W roku szk. 2013/14 uczniowie 3 klasy szkoły podstawowej zostali laureatami  ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego "Planeta Energii", pod patronatem MEN.

W zakresie edukacji zdrowotnej – szkoła uczestniczy w licznych akcjach i programach o charakterze prozdrowotnym i profilaktycznym. Każdego roku bierze udział w miejskiej akcji „Październik – miesiąc wolny od uzależnień”, propaguje wśród uczniów zdrowy styl życia poprzez angażowanie ich w zajęcia Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Wiercipięty” ,Koła Miłośników Biegania i in. Brała udział w programie „Szklanka mleka”, obecnie jest w programie „Owoce i warzywa w szkole” i wielu programach poświęconych zdrowemu odżywianiu, m.in. „Wiem, co jem” i „Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej”. Uczniowie każdego roku biorą udział w miejskich i wojewódzkich imprezach i zawodach  sportowych.

Od 1994 r. szkoła prowadzi oddziały integracyjne, w których uczą się dzieci z wadami słuchu oraz innymi dysfunkcjami. Nauczyciele specjalizujący się w pracy z dzieckiem niepełnosprawnym  udzielają wsparcia także rodzinom uczniów w ramach działalności Toruńskiego Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu działającego przy Zespole Szkół nr 7.

Równie ważnymi filarami nauczania i wychowania są edukacja kulturalna i artystyczna. W szkole działa  zespół taneczny MIX, który w 2015 r. obchodzi 17-lecie istnienia. Zespół MIX prowadzony przez p. Annę Wasiłek każdego roku zajmuje czołowe miejsca na przeglądach, festiwalach i konkursach o zasięgu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. W swoim dorobku artystycznym zespół ma także występy poza granicami kraju. ''MIX'' uświetnia swoimi występami ważne wydarzenia miejskie.

W szkole prężnie działają też dwa dziecięce teatry „Pudełko z kukiełką” i „Dziesięć marionetek”, prowadzone przez p. Małgorzatę Leźnicką, które dają uczniom możliwość realizacji pasji związanych z kulturą i sztuką,  a talenty uczniów – aktorów są doceniane na miejskich konkursach teatralnych.

W Szkole Podstawowej nr 10  pracuje wykwalifikowana kadra nauczycieli i nauczycieli specjalistów w zakresie pracy z dziećmi z dysfunkcjami. Dzięki wspólnym wysiłkom uczniowie każdego roku uzyskują wysokie wyniki na sprawdzianie po klasie szóstej, a tym samym zajmują wysokie lokaty wśród szkół toruńskich. Uzyskują także  tytuły laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty  w Bydgoszczy, w XXV Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Matematyka bez granic", Lidze Zadaniowej i wielu innych.

Szkoła Podstawowa nr 10  współpracuje z wieloma instytucjami, m.in. z UMK w Toruniu – udział uczniów w zajęciach realizowanych  w instytutach naukowych oraz coroczne prowadzenie w szkole praktyk pedagogicznych; Ruchem Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata Maitri – realizacja programu „Adopcja na odległość”, organizacja Dnia Solidarności    z Afryką, toruńskimi klubami sportowymi, Fundacją Bank Żywności - wolontariat uczniów w akcjach sezonowych - pozyskiwanie żywności dla rodzin uczniów w trudnej sytuacji materialnej i wieloma innymi.

Szkoła podejmuje szereg działań mających na celu podniesienie kompetencji językowych uczniów, m.in. w latach 2008-2011 realizowała projekt „Język przyjaźni” w ramach programu „Comenius. Uczenie się przez całe życie”. Każdego roku stwarza uczniom możliwość kontaktu z rówieśnikami z państw europejskich. 

Od lat budynek Zespołu Szkół nr 7 i tereny szkolne pozytywnie zmieniają swój wygląd. W roku 2004 r.  powstała nowa pełnowymiarowa sala gimnastyczna ze ścianą  wspinaczkową, a w roku 2012 oddano do użytku  nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny powstały w ramach programu rządowo-samorządowego "Moje Boisko - Orlik 2012", plac zabaw przygotowany w ramach rządowego programu „Radosna szkoła” oraz wykonano termomodernizację budynku.

                                              

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • 30 lat Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
    Miasto
    Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.