Szejnert i Kermani z Nagrodą im. Lindego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Szejnert i Kermani z Nagrodą im. Lindego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 kwietnia 2018
Autor: Maria Wesoła

Małgorzata Szejnert i Navid Kermani to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Wręczenie nagród odbędzie się 3 czerwca 2018 roku w Getyndze.

Nazwiska laureatów zaprezentowano podczas konferencji prasowej w czytelni Centrum Sztuki Współczesnej 24 kwietnia 2018 roku. - Tradycyjnie w dniu rocznicy urodzin Samuela Bogumiła Lindego prezentujemy laureatów nagrody, którą od 1996 r. władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast - Torunia i Getyngi - przyznają Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im Samuela Bogumiła Lindego. Jest to jedyna polsko-niemiecka nagroda literacka przyznawana autorom, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie. W tym roku jest to wyróżnienie wyjątkowe, bo przyznajemy je w 40-lecie współpracy Torunia i Getyngi - zaznaczył Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia.

Laureatami nagrody w 2018 r. zostali ze strony polskiej Małgorzata Szejnert, a ze strony niemieckiej Navid Kermani.

fot. Tadeusz Późniak

Małgorzata Szejnert to reporterka i pisarka. Urodziła się w 1936 roku w Warszawie. Debiutowała w 1972 roku reporterską książką o Ameryce. Współtworzyła "Gazetę Wyborczą", gdzie prawie 15 lat prowadziła dział reportażu. Debiutowała w 1972 roku reporterską książką o Stanach Zjednoczonych "Borowiki przy ternpajku. Po raz kolejny zwróciła na siebie uwagę publikując książkę "Sława i infamia". To wywiad-rzeka z prof. Bohdanem Korzeniewskim, reżyserem, krytykiem i historykiem teatru, o kolaboracji w środowisku aktorskim podczas II wojny światowej. Jest również autorką książek "Czarny ogród", "Wyspa klucz" oraz "Dom żółwia. Zanzibar" oraz "Usypać góry. Historie z Polesia". - Małgorzata Szejnert jest pisarką osobną, wymyka się wszelkim kwalifikacjom. W 2010 roku jurorzy Nagrody Literackiej w Gdyni przyznali jej Nagrodę Osobną za twórczość wymykającą się wszelkim klasyfikacjom. Pracowała również w tygodniku "Literatura", gdzie była szefową działu reportażu i pracowała wraz z zespołem świetnych reporterów. Sposób pisania, który był tam praktowany, była to tak zwana szkoła małego realizmu. Ten styl jest widoczny również w literaturze Szejnert - jest to dobry język i dobra forma. - powiedziała o laureatce prof. dr hab. Ewa Owczarz, członek kapituły. Małgorzata Szejnert jest laureatką - za książkę "Czarny ogród"–Nagrody Mediów Publicznych COGITO oraz "Górnośląskiego Tacyta". Finalistka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008, Nagrody Literackiej Nike 2008 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2008. Jurorzy Nagrody Literackiej Gdynia 2010 przyznali jej Nagrodę Osobną za twórczość wymykającą się wszelkim klasyfikacjom, a szczególnie za "Wyspę klucz". Otrzymała za nią także nominację do Nagrody Literackiej Nike 2010. Książka "Dom żółwia. Zanzibar" otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike 2012 i znalazła się wśród siedmiorga finalistów. Otrzymała też  Nagrodę "Odry" 2015 za "Usypać góry. Historie z Polesia".

©Julian Baumann, www.julianbaumann.com

Navid Kermani urodził się w Niemczech w 1967 r. w rodzinie perskich imigrantów. Ojciec jest lekarzem, trzej starsi bracia również. Studiował orientalistykę, filozofię i teatrologię. Jest habilitowanym orientalistą, którego prace wytyczają rozumienie współczesnego islamu. Wykłada na uniwersytetach w Niemczech i USA. Od lat jest zaangażowanym publicystą, pisze artykuły dla najpoważniejszych niemieckich periodyków, jego reportaże i przemówienia są szeroko komentowane. - To niezwykle ważny pisarz i intelektualista uczestniczący w debacie publicznej w Niemczech. Jest autorem w Polsce nieznanym, ale warto, by polskie wydawnictwa zainteresowały się jego twórczością. Jeo prace o islamie i historii Wschodu wyznaczają ich współczesne rozumienie. Kermani jest również znanym reportażystą i uczestnikiem debat publicznych. W 2014 roku został zaproszony do wygłoszenia przemówienia z okazji 65 rocznicy uchwalenia konstytucji Republiki Federalnej Niemiec, w którym zwracał uwagę m.in. na kwestię gościnności rozumianej jako prawo do azylu - powiedział o laureacie prof. dr hab. Leszek Żyliński, członek kapituły. Navid Kermani w 2007 roku został wybrany do Niemieckiej Akademii Języka i Literatury, w 2011 r. otrzymał  Nagrodę im. Hanny Arendt , w 2015 r. został laureatem prestiżowej Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich, a w 2016 r. Nagrody im. Marion Dönhoff za wkład w porozumienie międzynarodowe.

Wręczenie nagrody: honorowego dyplomu, pamiątkowego medalu oraz gratyfikacji finansowej, odbędzie się w uroczystej oprawie 3 czerwca 2018 r. w Deutsches Theater Göttingen (Teatr Niemiecki Getynga)  z udziałem władz miejskich Torunia i Getyngi.  Laureaci nagrody otrzymają okolicznościowe dyplomy, medale oraz gratyfikację finansową w wysokości 5.000 Euro.

Dotychczasowi lauraci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego

Fotografia z konferencji prasowej: Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
 • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
  Eko, Miasto
  Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto, MZK
  24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • 12 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych wzięło udział w pierwszym wakacyjnym amatorskim turnieju koszykówki TORUŃ 3x3 STREETBALL CHALLENGE.
 • W pierwszą sobotę wakacji była okazja, by potrenować z najlepszymi sportowcami na obiekcie sportowym na lewobrzeżu Torunia.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2024. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu uczestników.
 • 24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.