Świętowanie z dotacjami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świętowanie z dotacjami

Miasto
Data publikacji: 27 lutego 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski z przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy trzymają teczki z umowami

W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.

W II turze konkursów na realizację zadań publicznych w 2024 r. wręczono 192 umowy z zakresu rozwoju sportu, rekreacji, profilaktyki uzależnień, turystyki i krajoznawstwa, rewitalizacji, rozwoju gospodarczego, ochrony zwierząt, edukacji ekologicznej.

- Zadania, na których realizację wręczamy dziś umowy, to barwny przekrój tego, co może sprawić, że Toruń jest ciekawszy i jego życie społeczne kulturalne, sportowe itp. może być dobrą wizytówką naszego miasta. Chciałbym zatem serdecznie podziękować za ten wkład, który podnosi wartość Torunia nie tylko w naszych oczach, ale i w oczach osób odwiedzających nasze miasto – mówił prezydent Michał Zaleski, który wręczał umowy wraz z przewodniczącym Rady Miasta Torunia, Marcinem Czyżniewskim.

Wręczane umowy są wynikiem rozstrzygnięcia 12 otwartych konkursów, ogłoszonych do 8 grudnia 2023 r., na kwotę blisko 17 mln zł. Tym razem odbyło się ono w nowej formule – wręczano bowiem umowy już wcześniej podpisane, dzięki czemu można uruchomić środki i realizować zadania wcześniej niż dotąd.

W planie budżetowym miasta na rok 2024 w ramach Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi, zapisane jest ok. 43,3 mln złotych. To o 7,1 mln złotych więcej niż w roku 2023. - Staramy się corocznie zwiększać pulę środków dla organizacji pozarządowych. W roku 2024 dotacje otrzyma łącznie blisko 200 podmiotów, a niektóre z nich realizują po 2-3 projekty - potencjał organizacji pozarządowych jest bardzo różny i wysoki – podkreślił prezydent Michał Zaleski.

To drugie wręczenie umów dla organizacji pozarządowych w 2024 r., wcześniej, 16 stycznia, organizacje odebrały 55 umów. W sumie w ramach pierwszej i drugiej transzy na rok 2024 zostało rozstrzygniętych 25 postępowań o łącznej wartości 37 mln zł.

Przypadający 27 lutego Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych został ustanowiony w 2010 r. przez grupę 12 państw bałtyckich, w tym Polskę i uznany w roku 2014 przez ONZ, Unię Europejską i inne światowe organizacje. Środowisko NGO w Toruniu jest bardzo silne – to prawie 1400 organizacji, skupiających wiele tysięcy mieszkanek i mieszkańców działających praktycznie w każdej sferze życia miasta.

Do pobrania:
Lista organizacji i projektów z dofinansowaniem na rok 2024 z GMT - II tura

Fot. Wojtek Szabelski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.