Święto UMK pełne nagród i wyróżnień | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Święto UMK pełne nagród i wyróżnień

Miasto
Data publikacji: 19 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień – zarówno państwowych, jak i uniwersyteckich. 

Obchody Święta UMK rozpoczęły się tradycyjnie złożeniem kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w 551. rocznicę urodzin patrona uniwersytetu. Następnie wydarzenia przeniosły się do Auli UMK, gdzie prezydent Torunia Michał Zaleski przekazał całej świętującej wspólnocie uniwersyteckiej serdeczne życzenia. Podkreślił też, że taki dzień i to doroczne wydarzenie potwierdzają najlepszą klasę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jako najważniejszej instytucji publicznej Torunia oraz jednego z najlepszych ośrodków naukowych w Polsce. 

Prezydent złożył ponadto podziękowania wszystkim naukowcom i studentom UMK, którzy w Roku Mikołaja Kopernika ukazywali Toruniowi, Polsce i światu atrakcyjność dziedzictwa kopernikańskiego – i to nie tylko podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Do trwałych symboli jubileuszowego roku będziemy zaliczać z pewnością otwartą w maju siedzibę Instytutu Medycyny Weterynaryjnej oraz Przychodni Weterynaryjnej UMK lub Kopernikański Ośrodek Integracji.

- Słowa gratulacji kieruję do dostojnego grona odbierającego dziś odznaczenia i wyróżnienia, a także promowanych doktorów i doktorów habilitowanych. W Państwa sukcesach naukowych jest przyszłość uniwersytetu i przyszłość polskiej nauki. Słowa poważania kieruję do bohaterów dzisiejszego święta: Pana Doktora Honoris Causa Profesora Jerzego Bogdana Gajewskiego oraz Pani Profesor Chantal Delsol. Honory okazywane dziś Państwu są powodem do wielkiej dumy całego Torunia - podkreślił prezydent Michał Zaleski.

Prof. Jerzy Bogdan Gajewski, wybitny urolog z Dalhouse University (Halifax, Kanada) odebrał w czasie Święta Uniwersytetu tytuł doktora honoris causa UMK. Wyróżnienie przyznano naukowcowi w dowód uznania jego zasług dla rozwoju polskiej urologii. O przyznaniu honorowego tytułu prof. Jerzemu Bohdanowi Gajewskiemu zdecydował Senat UMK na podstawie wybitnego dorobku uczonego. Więcej o dorobku prof. Gajewskiego >>>tutaj<<< 

Laureatka tegorocznej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" prof. Chantal Delsol to wykładowczyni Uniwersytetu Paris XII oraz Uniwersytetu Marne-la-Vallée, gdzie stworzyła i kieruje Centrum Studiów Europejskich (obecnie Instytut Hannah Arendt), specjalizującym się w stosunkach Wschód-Zachód. 

"Ratio et Spes" to nagroda przyznawana wspólnie od 2020 r. przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Watykańską Fundację Joseph Ratzinger-Benedetto XVI za wybitną interdyscyplinarną publikację naukową lub cykl publikacji mieszczących się w corocznie określanej problematyce.

Tytuł Honorowego Profesora otrzymała prof. dr hab. Halina Kaczmarek z Wydziału Chemii UMK w dowód uznania dla jej znaczącego wkładu w rozwój zrównoważonych materiałów polimerowych mających wpływ na środowisko naturalne i codzienne funkcjonowanie człowieka, z kolei tytuł Ambasadora UMK przyznano Markowi Małeckiemu, absolwentowi chemii (1974), prezesowi Grupy Kapitałowej Solbet.

Podczas uroczystości w Auli UMK nastąpiło także przekazanie dyplomów nowym doktorom habilitowanym oraz promocja doktorska. Stopień doktora na podstawie rozprawy "Przedszkola w Toruniu w latach 1945-1990" napisanej pod kierunkiem dr. hab. Zbigniewa Girzyńskiego, prof. UMK przyznano Annie Łukaszewskiej - dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia. Tradycyjnie Świętu Uniwersytetu towarzyszyło wręczenie odznaczeń, medali i wyróżnień – zarówno państwowych, jak i uniwersyteckich. Pełna lista wyróżnionych >>>tutaj<<<

Fot. Wojtek Szabelski


Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.