Święto Profesora Filutka i Filusia | www.torun.pl

Święto Profesora Filutka i Filusia | www.torun.pl

Miasto
Data publikacji: 30 marca 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Tradycyjnie już 1 kwietnia, w dniu imienin Zbigniewa Lengrena, autora satyrycznych komiksów o przygodach Profesora Filutka i jego psa, w Toruniu odbędzie się Święto Filusia.

Profesor Filutek to postać, której w Toruniu nie trzeba przedstawiać. Jego wierny towarzysz - pies Filuś - na stałe zadomowił się na toruńskiej starówce. Obu wymyślił Zbigniew Lengren. Historyjki obrazkowe, w których pojawiał się sympatyczny profesor i jego pupil, przez lata bawiły czytelników "Przekroju". 

Juz od 10 lat 1 kwietnia przy kompozycji rzeźbiarskiej upamiętniającej komiksowych bohaterów odbywa się wesołe przyjęcie z udziałem dzieci z toruńskich przedszkoli. Około godziny 12:00, oprócz zaproszonych przedszkolaków, pojawi się Profesor Filutek oraz jego przyjaciel Kucharz Feliks. Imprezę poprowadzi roztańczona Pani Wiosna. W programie występy utalentowanych artystów cyrkowych, którzy będą zabawiać gości pokazami żonglerki, popisami na szczudłach oraz innymi atrakcjami, a do nieba polecą ogromne bańki mydlane.

Jednym z ciekawszych punktów programu będzie pokaz tresury psów. Pojawi się wyjątkowo zdolny czworonóg,  który jest mistrzem w bronieniu bramki. Jeszcze nikomu nie udało się strzelić mu gola – ale będzie można spróbować. Nie zabraknie także licznych konkursów oraz słodkich niespodzianek!

Serdecznie zapraszamy!

***

Figurka Filusia została odsłonięta w 2004 r. Wierny przyjaciel Profesora Filutka przycupnął w narożniku toruńskiego Rynku Staromiejskiego i od razu podbił serca torunian i turystów. Przetrwał wichry i burze, upały i śnieżyce, trzykrotne ułamanie parasola, miliony głaskań, przytulań i obłapywań. Szczególnie ukochały go dzieci. Twórcą obu postaci jest Zbigniew Lengren, rysownik, satyryk, karykaturzysta. W Toruniu ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Paski komiksowe prezentujące przygody Profesora Filutka i psa Filusia ukazywały się w "Przekroju" od 1946 r.


 

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.