Święto Niepodległości Ukrainy - życzenia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Święto Niepodległości Ukrainy - życzenia

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 24 sierpnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Nazdjęciu: Brama klasztorna, na której powieszone są flagi Polski i Ukrainy

Z okazji przypadającego 24 sierpnia Święta Niepodległości Ukrainy prezydent Michał Zaleski przesłał listownie merowi Łucka, Ihorowi Poliszczukowi, słowa wsparcia i życzenia powrotu wolnej Ukrainy.

Przesyłam serdeczne życzenia i wyrazy braterskiej solidarności z partnerskiego Torunia. Panu Merowi oraz wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Łucka pragnę przekazać słowa  wsparcia i uznania z okazji Święta Niepodległości Ukrainy (24 sierpnia 2023 r.).Z oczywistych powodów najmocniej przeżywane jest ono we wszystkich zakątkach walczącej Ukrainy, ale to doroczne wspomnienie budzi też ogrom sympatii także w toruńskich sercach, w których stale zachowujemy zrozumienie i podziw dla niepodległościowych aspiracji wolnej Ukrainy, a więc także wolnego Łucka.

W Toruniu niezmiennie śledzimy z troską i uwagą doniesienia o postępach na froncie i walce niezłomnych formacji ukraińskich o każdy centymetr odzyskanej, ojczystej ziemi. Realizujemy również inicjatywy pomocowe zarówno dla przebywających w  naszym mieście gości z Ukrainy, jak i dla mieszkanek i mieszkańców Łucka, których bezpieczny los bardzo leży nam na sercu. Wśród mieszkańców Torunia trwa ciągła zbiórka funduszy i przedmiotów codziennego użytku, które na bieżąco są przekazywane osobom potrzebującym. Przed miesiącem, w lipcu, wyruszył z Torunia do Łucka już dwunasty transport z  artykułami spożywczymi, kosmetykami, chemią, lekami, odzieżą, a łączna waga przekazanych dotychczas darów to ponad 25 ton.  Niech te gesty dobrego sąsiedztwa i przyjaźni wpiszą się w przesłanie tegorocznego Święta Niepodległości Ukrainy i staną się drobnym zaczynem upragnionego pokoju.
Toruń życzy Łuckowi szczęścia, a Ukrainie zasłużonej niepodległości!

        
Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

Kliknij, aby powiększyć

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
  Miasto
  2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  Miasto
  Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
 • Miasto
  Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Miasto
  W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
  Biznes, Miasto
  Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
 • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
 • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
 • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
 • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
 • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
 • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
 • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.