Święto Niepodległości Ukrainy - życzenia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Święto Niepodległości Ukrainy - życzenia

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 24 sierpnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Nazdjęciu: Brama klasztorna, na której powieszone są flagi Polski i Ukrainy

Z okazji przypadającego 24 sierpnia Święta Niepodległości Ukrainy prezydent Michał Zaleski przesłał listownie merowi Łucka, Ihorowi Poliszczukowi, słowa wsparcia i życzenia powrotu wolnej Ukrainy.

Przesyłam serdeczne życzenia i wyrazy braterskiej solidarności z partnerskiego Torunia. Panu Merowi oraz wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Łucka pragnę przekazać słowa  wsparcia i uznania z okazji Święta Niepodległości Ukrainy (24 sierpnia 2023 r.).Z oczywistych powodów najmocniej przeżywane jest ono we wszystkich zakątkach walczącej Ukrainy, ale to doroczne wspomnienie budzi też ogrom sympatii także w toruńskich sercach, w których stale zachowujemy zrozumienie i podziw dla niepodległościowych aspiracji wolnej Ukrainy, a więc także wolnego Łucka.

W Toruniu niezmiennie śledzimy z troską i uwagą doniesienia o postępach na froncie i walce niezłomnych formacji ukraińskich o każdy centymetr odzyskanej, ojczystej ziemi. Realizujemy również inicjatywy pomocowe zarówno dla przebywających w  naszym mieście gości z Ukrainy, jak i dla mieszkanek i mieszkańców Łucka, których bezpieczny los bardzo leży nam na sercu. Wśród mieszkańców Torunia trwa ciągła zbiórka funduszy i przedmiotów codziennego użytku, które na bieżąco są przekazywane osobom potrzebującym. Przed miesiącem, w lipcu, wyruszył z Torunia do Łucka już dwunasty transport z  artykułami spożywczymi, kosmetykami, chemią, lekami, odzieżą, a łączna waga przekazanych dotychczas darów to ponad 25 ton.  Niech te gesty dobrego sąsiedztwa i przyjaźni wpiszą się w przesłanie tegorocznego Święta Niepodległości Ukrainy i staną się drobnym zaczynem upragnionego pokoju.
Toruń życzy Łuckowi szczęścia, a Ukrainie zasłużonej niepodległości!

        
Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

Kliknij, aby powiększyć

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Miasto
  We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Plakat: Kongres Afrykanistyczny w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji życzenia toruńskim przewodniczkom i przewodnikom składa prezydent Michał Zaleski.
 • W Toruniu trwa sukcesywna realizacja Programu Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi. Sprawozdanie z wynikających z tego dokumentu działań za ubiegły rok dostarcza nam spojrzenia na osiągnięcia w tym zakresie, ale także pokazuje wyzwania, którym Miasto musi sprostać.
 • 24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu prowadzi pozimowe łatanie ubytków w drogach. W najbliższy czwartek 22 lutego 2024 r. duży zakres robót zostanie wykonany na Szosie Bydgoskiej.
 • O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Swój wygląd zmienia ulica Olęderska, położona w południowo-wschodniej części miasta, na obszarze szybko rozwijających się terenów inwestycyjnych.
 • 20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.