Światowy Dzień Rzek | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Światowy Dzień Rzek

Eko, Miasto
Data publikacji: 25 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Most im. gen. Elżbiety Zawackiej, w dole płynie rzeka Wisła, w oddali widać zabudowania Torunia

Co roku w czwartą niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Rzek. W roku 2020 ten dzień przypada 27 września.

W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych, chcąc uhonorować postać kanadyjskiego pisarza i podróżnika, Marka Angelo, który od lat 80. XX w. podejmował działania na rzecz ochrony zasobów wodnych Ziemi, oficjalnie ustanowiła czwartą niedzielę września Światowym Dniem Rzek. Woda jest podstawowym warunkiem życia, a rzeki głównym źródłem wody, z której na co dzień korzystamy, dlatego należy je chronić, dbać o zachowanie ich bioróżnorodności i czystości. Rzeki transportują codziennie miliony litrów wody, ton piasku i mułu. Zapewniają dom i schronienie tysiącom gatunków organizmów. Są to też tereny łowne, kanały migracyjne i wodopoje, jak również środowisko rozrodu i wychowania potomstwa. Rzeki i otaczające je podmokłe łąki efektywnie wychwytują i usuwają zanieczyszczenia ze środowiska. Rzeki w swoim biegu osiągają różne prędkości, wysokości i szerokości. To nad rzekami rozpoczęła się historia miast, w tym i Torunia.

Położenie Torunia nad Wisłą – królową polskich rzek – okazało się niezwykle korzystne dla rozwoju miasta. Rzeka wywarła wpływ jego kształt, ulice biegnące prostopadle do nadwiślańskiego nabrzeża portowego są szersze. W przeszłości dzięki położeniu nad Wisłą torunianie prowadzili ożywione bezpośrednie kontakty z miastami północnej Europy. Toruń był przez siedem stuleci portem nadrzecznym i spośród innych polskich miast najdłużej był związany z żeglugą śródlądową. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie: http://www.toruntour.pl/4755/torun-nad-wisla.

Dlatego w przededniu święta rzek docenimy ich rolę w naszym życiu. Jeśli to możliwe pomóżmy im, aby nadal płynęły. Zachęcamy do wejścia w link do animacji, która obrazuje, jaka jest skala zagrożenia nieodpowiedzialnej polityki wobec rzek: http://www.zaadoptujrzeke.pl/animacja/.

W Polsce do najpopularniejszych stowarzyszeń angażujących się w kampanie społeczno-przyrodnicze na rzecz rzek należą między innymi: Koalicja Ratujmy Rzeki (http://www.ratujmyrzeki.pl), Fundacja Strefa Zieleni (http://strefazieleni.org), Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy (http://www.tpriig.pl). Warto śledzić ich działalność na bieżąco.

Źródła:
http://www.zaadoptujrzeke.pl
http://www.toruntour.pl/4755/torun-nad-wisla

Fot. Michał Kunicki

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.