Światowy Dzień Rzek | www.torun.pl

Światowy Dzień Rzek | www.torun.pl

Eko, Miasto
Data publikacji: 25 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Most im. gen. Elżbiety Zawackiej, w dole płynie rzeka Wisła, w oddali widać zabudowania Torunia

Co roku w czwartą niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Rzek. W roku 2020 ten dzień przypada 27 września.

W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych, chcąc uhonorować postać kanadyjskiego pisarza i podróżnika, Marka Angelo, który od lat 80. XX w. podejmował działania na rzecz ochrony zasobów wodnych Ziemi, oficjalnie ustanowiła czwartą niedzielę września Światowym Dniem Rzek. Woda jest podstawowym warunkiem życia, a rzeki głównym źródłem wody, z której na co dzień korzystamy, dlatego należy je chronić, dbać o zachowanie ich bioróżnorodności i czystości. Rzeki transportują codziennie miliony litrów wody, ton piasku i mułu. Zapewniają dom i schronienie tysiącom gatunków organizmów. Są to też tereny łowne, kanały migracyjne i wodopoje, jak również środowisko rozrodu i wychowania potomstwa. Rzeki i otaczające je podmokłe łąki efektywnie wychwytują i usuwają zanieczyszczenia ze środowiska. Rzeki w swoim biegu osiągają różne prędkości, wysokości i szerokości. To nad rzekami rozpoczęła się historia miast, w tym i Torunia.

Położenie Torunia nad Wisłą – królową polskich rzek – okazało się niezwykle korzystne dla rozwoju miasta. Rzeka wywarła wpływ jego kształt, ulice biegnące prostopadle do nadwiślańskiego nabrzeża portowego są szersze. W przeszłości dzięki położeniu nad Wisłą torunianie prowadzili ożywione bezpośrednie kontakty z miastami północnej Europy. Toruń był przez siedem stuleci portem nadrzecznym i spośród innych polskich miast najdłużej był związany z żeglugą śródlądową. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie: http://www.toruntour.pl/4755/torun-nad-wisla.

Dlatego w przededniu święta rzek docenimy ich rolę w naszym życiu. Jeśli to możliwe pomóżmy im, aby nadal płynęły. Zachęcamy do wejścia w link do animacji, która obrazuje, jaka jest skala zagrożenia nieodpowiedzialnej polityki wobec rzek: http://www.zaadoptujrzeke.pl/animacja/.

W Polsce do najpopularniejszych stowarzyszeń angażujących się w kampanie społeczno-przyrodnicze na rzecz rzek należą między innymi: Koalicja Ratujmy Rzeki (http://www.ratujmyrzeki.pl), Fundacja Strefa Zieleni (http://strefazieleni.org), Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy (http://www.tpriig.pl). Warto śledzić ich działalność na bieżąco.

Źródła:
http://www.zaadoptujrzeke.pl
http://www.toruntour.pl/4755/torun-nad-wisla

Fot. Michał Kunicki

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.