Świąteczny czas | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świąteczny czas

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 grudnia 2023
Autor: Paula Gałązka
Świąteczny czas w Toruniu

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Na ten czas w Toruniu zaplanowano wiele atrakcji.

Świąteczny klimat w Toruniu czuć już od 25 listopada br., bo wtedy na Rynku Staromiejskim otworzył się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy. W tym roku na odwiedzających czeka aż 55 stoisk. Wystawcy oferują m.in. oryginalne ozdoby świąteczne, produkty regionalne, naturalne produkty spożywcze, biżuterię czy galanterię skórzaną.

Tak jak w ostatnich latach, w ramach wydarzenia można skorzystać z atrakcji rodem z wesołego miasteczka m.in. karuzeli weneckiej i kolejki. Nie zabrakło też cieszącego się ogromną popularnością świątecznego koła, z którego można podziwiać starówkę Torunia.

Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa do 21 grudnia. Czynny jest:

 • od poniedziałku do czwartku w godzinach od 12.00 do 20.00;
 • piątki - w godzinach  od 12.00 do 21.00;
 • soboty - w godzinach od 10.00 do 21.00; 
 • niedziele - w godzinach od 10.00 do 20.00.  

Podzielmy się opłatkiem

20 grudnia 2023 r. – tę datę warto zapisać sobie w kalendarzach. Właśnie wtedy wszyscy mieszkańcy Torunia zaproszeni są na Wigilię Miejską przy szopce betlejemskiej na Rynku Nowomiejskim. Jak co roku ciepłe posiłki będą wydawane już od godziny 15:30, natomiast o godz. 16:00 rozpocznie się część oficjalna. Prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz duchowni kilku kościołów, w tym rzymsko-katolickiego, grecko-katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego złożą życzenia mieszkańcom Torunia, gościom oraz tym, którzy w Grodzie Kopernika znaleźli dom i schronienie.

Zima powoli daje się we znaki, ale nie ma co bać się pogody – przez cały wieczór będzie można ogrzać się przy ciepłych potrawach i cudownej, świątecznej atmosferze. Jak na każdej Wigilii nie zabraknie również prezentów i atrakcji przygotowanych m.in. przez harcerzy z ZHP Hufiec Toruń im. Mikołaja Kopernika. Czas tego pięknego, wspólnego świętowania umilać będzie muzyka. Podczas Wigilii Miejskiej wystąpi Trio artystycznie uzdolnionych uczennic z I Liceum Ogólnokształcącego oraz znakomity chór CoronaBorealis.

Wspólne kolędowanie

Wigilia otworzy też tradycyjne kolędowanie w szopce bożonarodzeniowej. Kolędy i piosenki świąteczne do 5 stycznia 2024 r. będą wykonywać lokalni artyści. Będą to m.in. Zwierzak, Tosia Zakrzewska, Laura Jeżewska, Julia Jeżewska, OPP Dom Harcerza, New Art, MDK Iskierki, Lucy and Fred, Anita czy też Promyki.

Harmonogram kolędowania w Szopce Bożonarodzeniowej:

21.12 - 16:30 Laura Jeżewska

22.12 - 16:30 Julia Jeżewska, 17:15 OPP Dom Harcerza

23.12 - 16:30 NEW ART, 17:15 MDK Iskierki

24.12 - Kolędy z głośników

25.12 - Kolędy z głośników

26.12 - 16:30 Lucy and Fred

27.12 - 16:30 Anita

28.12 - 16:30 MDK Iskierki

29.12 - 16:30 Promyki Maryi, 17:15 OPP Harcerza

30.12 - 16:30 Toruński Retro Band

31.12 - Kolędy z głośników

01.01 - Kolędy z głośników

02.01 - 15:00 ZWIERZAK, 17:00 Tosia Zakrzewska

03.01 - 16:30 OPP Dom Harcerza, 17:15 Schola Źródło 

04.01 - 16:30 MDK iskierki, 17:00 Fundacja Motyl

05.01 -  Kolędy z głośników

W Nowy Rok z TOSem

31 grudnia 2023 r. na Sali Koncertowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki odbędzie się Wielka Gala Sylwestrowa, a 1 stycznia 2024 r. Prezydencka Gala Noworoczna z tradycyjnymi koncertami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Wieńczące stary rok sylwestrowe spotkania z ponadczasową muzyką stanowią jedną z najwspanialszych tradycji Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Tegoroczne wydarzenia STRAUSS | ANDRUS | TOS | Wielka Gala Sylwestrowa nawiązują do słynnego Koncertu Noworocznych Filharmoników Wiedeńskich odbywającego się w Nowy Rok w Złotej Sali Musikverein. Niezwykle kunsztowna, pełna oszałamiającego rozmachu uroczystość cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród milionów melomanów z całego świata. Podczas zaledwie kilku godzin przeniesiemy się do Wiednia, będącego domem europejskiej muzyki klasycznej, i znajdziemy się w gronie szczęśliwców, których bilety zostały wylosowane w słynnej loterii, otwierając przed nami drzwi prowadzące do znamienitej, muzycznej uczty. Wspominając minione 365 dni przy utworach najwybitniejszych kompozytorów Starego Kontynentu, podczas przerwy wzniesiemy toast lampką szampana, aby otworzyć się na tchnący świeżością rok 2024.

Zapraszamy do uczestnictwa we wspólnym świętowaniu, któremu towarzyszyć będzie doskonała formalnie, radosna i pełna werwy muzyka kompozytorów należących do nadzwyczajnie utalentowanej rodziny Straussów. Skoczne polki, kultowe walce i wybrane fragmenty z operetek z pewnością wypełnią wnętrze Sali Koncertowej, zachęcając publiczność do udziału w fascynującej muzycznej podróży w głąb europejskiego dziedzictwa kulturalnego. Wieczory poprowadzi Artur Andrus – znany artysta kabaretowy i konferansjer, dzięki któremu bliżej zapoznamy się z repertuarem i który pozwoli nam zachwycić się nie tylko muzyką, ale również niepowtarzalną atmosferą oczekiwania na nowe. Niezapomnianych muzycznych wrażeń dostarczy nam Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Przemysława Neumanna – dyrygenta i dyrektora Filharmonii Opolskiej.

Wstęp: 175 / 145 / 110 zł

STRAUSS | ANDRUS | TOS | Wielka Gala Sylwestrowa - 31 grudnia 2023, niedziela godz. 17:00, Sala Koncertowa

STRAUSS | ANDRUS | TOS | Wielka Gala Sylwestrowa - 31 grudnia 2023, niedziela godz. 20:30, Sala Koncertowa

STRAUSS | ANDRUS | TOS | Prezydencka Gala Noworoczna - 1 stycznia 2024, poniedziałek godz. 18:00, Sala Koncertowa

Muzyczne Święto Trzech Króli

Kulminacją wydarzeń świąteczno-noworocznych będzie Święto Trzech Króli. 6 stycznia 2024 roku ulicami Zespołu Staromiejskiego przejdzie kolorowa parada. Formowanie Orszaku Trzech Króli rozpocznie się ok. godz. 12:15 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Kwadrans później odbędzie się oficjalne rozpoczęcie wydarzenia. Jasne kolory, śmiech, zabawa i niezapomniane atrakcje zagoszczą na ulicach Torunia wraz z orszakiem, w którym oprócz gigantycznych figur Trzech Króli pojawią się diabeł i anioł. Nie zabraknie też słodyczy dla najmłodszych. Całość zwieńczy koncert na Rynku Nowomiejskim. Około godz. 13:15 wystąpi Viki Gabor.

Na wszystkie wydarzenia można dojechać komunikacją miejską. Warto, bo można trafić na świąteczny tramwaj, który do 6 stycznia 2024 r. będzie kursował po toruńskich torach. Pojazd jest oklejony specjalnie przygotowanymi elementami świątecznymi i przyozdobiony światełkami. Tramwaj jeździł już na trasie linii nr 6 i 3. Do niedzieli 17 grudnia można skorzystać z przejazdu nim na trasie linii nr 1, od 18 do 24 grudnia na trasie linii nr 4, a od 25 do 31 grudnia na trasie linii nr 3. W pierwszym tygodniu nowego roku 2024 powróci na trasę linii nr 1.

fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
  Drogi, Miasto
  Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Wyścigi rowerkowe dla dzieci 2024 - plakat
  Miasto, Sport
  19 maja 2024 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się wyścigi rowerowe dla dzieci.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...