Świąteczne spotkanie z obywatelami Ukrainy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Świąteczne spotkanie z obywatelami Ukrainy

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 06 stycznia 2023
Autor: Paula Gałązka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Świąteczne spotkanie z obywatelami Ukrainy

6 stycznia 2023 roku, w wigilię prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia w Międzynarodowy Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu odbyło się spotkanie świąteczne z uchodźcami z Ukrainy, którzy są w naszym mieście. W spotkaniu wziął udział Prezydent Michał Zaleski, który złożył życzenia i pomógł św. Mikołajowi wręczyć przygotowane prezenty.

- Jesteśmy w przededniu, a więc w Wigilię Bożego Narodzenia w terminie, w którym obchodzą to osoby wyznania prawosławnego. I trzynaście dni temu w Polsce i w Toruniu obchodziliśmy Święta Bożego Narodzenia. To osoby, które są wyznania katolickiego, ale jeżeli w tej chwili zapytał by ktoś, czy jest różnica między tymi świętami? Nie ma żadnej. Jesteśmy tak samo przekonani, że jest to moment szczególny, wyjątkowy w życiu każdego narodu, każdego społeczeństwa. Bo przecież to jest moment, w którym wspominamy przyjście na świat maleńkiego człowieka. Nie byłoby nas, gdybyśmy się kiedyś nie urodzili – podkreślał prezydent Michał Zaleski. Dodawał on, że to wspomnienie sprzed ponad 2000 tysięcy lat to czas przyjścia na świat dziecka Boga. – Jeszcze do niedawna nie myśleliśmy zbyt często o tym drugiej, bardzo ważnej części przesłania Bożego Narodzenia. O przesłaniu związanym z tym, jak powinniśmy żyć. A od ponad 2000 lat Boże Narodzenie przynosi pokój. Od ubiegłego roku nabrało to wielkiego znaczenia, wielkiej wartości. W kraju, w którym Panie i Panowie mieszkacie jest wojna. Sąsiad podjął decyzję o niszczycielskiej, barbarzyńskiej wojnie z waszym narodem. Wojna musi się skończyć, musi skończyć się pokojem. Prawda i dobro musi zwyciężyć. I wtedy drogi do waszych domów i mieszkań, do Ojczyzny znowu będą otwarte. Będziecie mogli tam wrócić i żyć w pokoju. Życzymy Wam przede wszystkim tego, aby w Ukrainie był pokój, abyście mogli wrócić do swoich domów, do swoich rodzin. Na to się przekłada to piękno Bożego Narodzenia zawarte w jego przesłaniu, w przesłaniu pokoju.

Prezydent Torunia zapewnił też, że tak długo, jak obywatele Ukrainy będą potrzebowali pomocy, uzyskają ją w naszym mieście.

Wigilia dla obywateli Ukrainy została zorganizowana przez Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W spotkaniu z poczęstunkiem wzięło udział 80 osób z Ukrainy (53 osoby dorosłe oraz 27 dzieci), które na co dzień mieszkają w lokalach udostępnionych w MCSM-ie, Campingu Tramp oraz Hostelu Toruń Główny. Menu wigilijne zawierało 12 symbolicznych dań, w tym postny barszcz ukraiński, pierogi „ukraińskie” z okrasą oraz kutię na słodko (tradycyjne bożonarodzeniowe danie). Zanim przystąpiono do posiłku odbył się koncert kolęd w wykonaniu Michała Hajduczenia, Magdaleny Cysewskiej oraz Oleny Gajdyszuk. Następnie ks. mitrat płk Mikołaj Hajduczenia, proboszcz Parafii Prawosławnej św. Mikołaja odczytał Słowo Boże i udzielił błogosławieństwa.

Katolicy obchodzą Boże Narodzenie 25 i 26 grudnia, prawosławni - prawie dwa tygodnie później, i świętują dłużej. Kalendarze się różnią, ale obrzędowość w chrześcijańskich kościołach wschodnich jest zbliżona do katolickiej. Wierni prawosławni nie korzystają z kalendarza juliańskiego - tak jak katolicy, a współczesnego gregoriańskiego. Różnica między nimi wynosi 13 dni, dlatego Kościół prawosławny, który jest trzecią co do wielkości chrześcijańską wspólnotą wyznaniową. Boże Narodzenie - Rożdiestwo Christowo zaczyna obchodzić 6 stycznia. To wtedy wypada Wigilia, a po niej następują trzy dni świąteczne: Boże Narodzenie (7 stycznia), II Dzień Bożego Narodzenia (8 stycznia) oraz III Dzień Bożego Narodzenia (9 stycznia). Święta prawosławne poprzedza, ściśle przestrzegany, 40 dniowy post. W Wigilię nakazuje się również zaprzestanie picia napojów aż do rozpoczęcia uroczystej kolacji.

Zamiast w szopce bożonarodzeniowej wierni prawisławni modlą się do Ikony Narodzenia Chrystusa. W noc Bożego Narodzenia wystawia się ją w cerkwi do wzajemnej modlitwy i adoracji. Na środku ikony znajduje się postać Matki Boskiej z czerwoną otoczką. Nad nią widać niemowlę leżące w żłobie, w jaskini. Hołd dziecku oddają anioły i 3 magów – których zróżnicowany wiek ma symbolizować fazy życia człowieka. Jaskinię spowija czerń, symbolizująca grzech ziemskiego życia.

fot. Lech Kamiński

Kategoria: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.
  • W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
  • Setne urodziny obchodziła torunianka, pani Felicja Cyrankowska. Z tej okazji życzenia złożyli jubilatce prezydent Michał Zaleski i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego, Iwona Krzywdzińska.
  • Z początkiem października Toruń wypełni się studentami. Wielu z nich będzie jeździć na zajęcia komunikacją miejską. W takim przypadku dużą oszczędnością dla studenckiego budżetu będzie zakup biletu semestralnego, który pozwoli na oszczędne i wygodne przemieszczanie się po mieście.
  • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
  • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
  • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
  • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.