Świąteczne spotkanie z obywatelami Ukrainy | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świąteczne spotkanie z obywatelami Ukrainy

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 06 stycznia 2023
Autor: Paula Gałązka
Świąteczne spotkanie z obywatelami Ukrainy

6 stycznia 2023 roku, w wigilię prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia w Międzynarodowy Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu odbyło się spotkanie świąteczne z uchodźcami z Ukrainy, którzy są w naszym mieście. W spotkaniu wziął udział Prezydent Michał Zaleski, który złożył życzenia i pomógł św. Mikołajowi wręczyć przygotowane prezenty.

- Jesteśmy w przededniu, a więc w Wigilię Bożego Narodzenia w terminie, w którym obchodzą to osoby wyznania prawosławnego. I trzynaście dni temu w Polsce i w Toruniu obchodziliśmy Święta Bożego Narodzenia. To osoby, które są wyznania katolickiego, ale jeżeli w tej chwili zapytał by ktoś, czy jest różnica między tymi świętami? Nie ma żadnej. Jesteśmy tak samo przekonani, że jest to moment szczególny, wyjątkowy w życiu każdego narodu, każdego społeczeństwa. Bo przecież to jest moment, w którym wspominamy przyjście na świat maleńkiego człowieka. Nie byłoby nas, gdybyśmy się kiedyś nie urodzili – podkreślał prezydent Michał Zaleski. Dodawał on, że to wspomnienie sprzed ponad 2000 tysięcy lat to czas przyjścia na świat dziecka Boga. – Jeszcze do niedawna nie myśleliśmy zbyt często o tym drugiej, bardzo ważnej części przesłania Bożego Narodzenia. O przesłaniu związanym z tym, jak powinniśmy żyć. A od ponad 2000 lat Boże Narodzenie przynosi pokój. Od ubiegłego roku nabrało to wielkiego znaczenia, wielkiej wartości. W kraju, w którym Panie i Panowie mieszkacie jest wojna. Sąsiad podjął decyzję o niszczycielskiej, barbarzyńskiej wojnie z waszym narodem. Wojna musi się skończyć, musi skończyć się pokojem. Prawda i dobro musi zwyciężyć. I wtedy drogi do waszych domów i mieszkań, do Ojczyzny znowu będą otwarte. Będziecie mogli tam wrócić i żyć w pokoju. Życzymy Wam przede wszystkim tego, aby w Ukrainie był pokój, abyście mogli wrócić do swoich domów, do swoich rodzin. Na to się przekłada to piękno Bożego Narodzenia zawarte w jego przesłaniu, w przesłaniu pokoju.

Prezydent Torunia zapewnił też, że tak długo, jak obywatele Ukrainy będą potrzebowali pomocy, uzyskają ją w naszym mieście.

Wigilia dla obywateli Ukrainy została zorganizowana przez Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W spotkaniu z poczęstunkiem wzięło udział 80 osób z Ukrainy (53 osoby dorosłe oraz 27 dzieci), które na co dzień mieszkają w lokalach udostępnionych w MCSM-ie, Campingu Tramp oraz Hostelu Toruń Główny. Menu wigilijne zawierało 12 symbolicznych dań, w tym postny barszcz ukraiński, pierogi „ukraińskie” z okrasą oraz kutię na słodko (tradycyjne bożonarodzeniowe danie). Zanim przystąpiono do posiłku odbył się koncert kolęd w wykonaniu Michała Hajduczenia, Magdaleny Cysewskiej oraz Oleny Gajdyszuk. Następnie ks. mitrat płk Mikołaj Hajduczenia, proboszcz Parafii Prawosławnej św. Mikołaja odczytał Słowo Boże i udzielił błogosławieństwa.

Katolicy obchodzą Boże Narodzenie 25 i 26 grudnia, prawosławni - prawie dwa tygodnie później, i świętują dłużej. Kalendarze się różnią, ale obrzędowość w chrześcijańskich kościołach wschodnich jest zbliżona do katolickiej. Wierni prawosławni nie korzystają z kalendarza juliańskiego - tak jak katolicy, a współczesnego gregoriańskiego. Różnica między nimi wynosi 13 dni, dlatego Kościół prawosławny, który jest trzecią co do wielkości chrześcijańską wspólnotą wyznaniową. Boże Narodzenie - Rożdiestwo Christowo zaczyna obchodzić 6 stycznia. To wtedy wypada Wigilia, a po niej następują trzy dni świąteczne: Boże Narodzenie (7 stycznia), II Dzień Bożego Narodzenia (8 stycznia) oraz III Dzień Bożego Narodzenia (9 stycznia). Święta prawosławne poprzedza, ściśle przestrzegany, 40 dniowy post. W Wigilię nakazuje się również zaprzestanie picia napojów aż do rozpoczęcia uroczystej kolacji.

Zamiast w szopce bożonarodzeniowej wierni prawisławni modlą się do Ikony Narodzenia Chrystusa. W noc Bożego Narodzenia wystawia się ją w cerkwi do wzajemnej modlitwy i adoracji. Na środku ikony znajduje się postać Matki Boskiej z czerwoną otoczką. Nad nią widać niemowlę leżące w żłobie, w jaskini. Hołd dziecku oddają anioły i 3 magów – których zróżnicowany wiek ma symbolizować fazy życia człowieka. Jaskinię spowija czerń, symbolizująca grzech ziemskiego życia.

fot. Lech Kamiński

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.