Świąteczne spotkanie z obywatelami Ukrainy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świąteczne spotkanie z obywatelami Ukrainy

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 06 stycznia 2023
Autor: Paula Gałązka
Świąteczne spotkanie z obywatelami Ukrainy

6 stycznia 2023 roku, w wigilię prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia w Międzynarodowy Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu odbyło się spotkanie świąteczne z uchodźcami z Ukrainy, którzy są w naszym mieście. W spotkaniu wziął udział Prezydent Michał Zaleski, który złożył życzenia i pomógł św. Mikołajowi wręczyć przygotowane prezenty.

- Jesteśmy w przededniu, a więc w Wigilię Bożego Narodzenia w terminie, w którym obchodzą to osoby wyznania prawosławnego. I trzynaście dni temu w Polsce i w Toruniu obchodziliśmy Święta Bożego Narodzenia. To osoby, które są wyznania katolickiego, ale jeżeli w tej chwili zapytał by ktoś, czy jest różnica między tymi świętami? Nie ma żadnej. Jesteśmy tak samo przekonani, że jest to moment szczególny, wyjątkowy w życiu każdego narodu, każdego społeczeństwa. Bo przecież to jest moment, w którym wspominamy przyjście na świat maleńkiego człowieka. Nie byłoby nas, gdybyśmy się kiedyś nie urodzili – podkreślał prezydent Michał Zaleski. Dodawał on, że to wspomnienie sprzed ponad 2000 tysięcy lat to czas przyjścia na świat dziecka Boga. – Jeszcze do niedawna nie myśleliśmy zbyt często o tym drugiej, bardzo ważnej części przesłania Bożego Narodzenia. O przesłaniu związanym z tym, jak powinniśmy żyć. A od ponad 2000 lat Boże Narodzenie przynosi pokój. Od ubiegłego roku nabrało to wielkiego znaczenia, wielkiej wartości. W kraju, w którym Panie i Panowie mieszkacie jest wojna. Sąsiad podjął decyzję o niszczycielskiej, barbarzyńskiej wojnie z waszym narodem. Wojna musi się skończyć, musi skończyć się pokojem. Prawda i dobro musi zwyciężyć. I wtedy drogi do waszych domów i mieszkań, do Ojczyzny znowu będą otwarte. Będziecie mogli tam wrócić i żyć w pokoju. Życzymy Wam przede wszystkim tego, aby w Ukrainie był pokój, abyście mogli wrócić do swoich domów, do swoich rodzin. Na to się przekłada to piękno Bożego Narodzenia zawarte w jego przesłaniu, w przesłaniu pokoju.

Prezydent Torunia zapewnił też, że tak długo, jak obywatele Ukrainy będą potrzebowali pomocy, uzyskają ją w naszym mieście.

Wigilia dla obywateli Ukrainy została zorganizowana przez Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W spotkaniu z poczęstunkiem wzięło udział 80 osób z Ukrainy (53 osoby dorosłe oraz 27 dzieci), które na co dzień mieszkają w lokalach udostępnionych w MCSM-ie, Campingu Tramp oraz Hostelu Toruń Główny. Menu wigilijne zawierało 12 symbolicznych dań, w tym postny barszcz ukraiński, pierogi „ukraińskie” z okrasą oraz kutię na słodko (tradycyjne bożonarodzeniowe danie). Zanim przystąpiono do posiłku odbył się koncert kolęd w wykonaniu Michała Hajduczenia, Magdaleny Cysewskiej oraz Oleny Gajdyszuk. Następnie ks. mitrat płk Mikołaj Hajduczenia, proboszcz Parafii Prawosławnej św. Mikołaja odczytał Słowo Boże i udzielił błogosławieństwa.

Katolicy obchodzą Boże Narodzenie 25 i 26 grudnia, prawosławni - prawie dwa tygodnie później, i świętują dłużej. Kalendarze się różnią, ale obrzędowość w chrześcijańskich kościołach wschodnich jest zbliżona do katolickiej. Wierni prawosławni nie korzystają z kalendarza juliańskiego - tak jak katolicy, a współczesnego gregoriańskiego. Różnica między nimi wynosi 13 dni, dlatego Kościół prawosławny, który jest trzecią co do wielkości chrześcijańską wspólnotą wyznaniową. Boże Narodzenie - Rożdiestwo Christowo zaczyna obchodzić 6 stycznia. To wtedy wypada Wigilia, a po niej następują trzy dni świąteczne: Boże Narodzenie (7 stycznia), II Dzień Bożego Narodzenia (8 stycznia) oraz III Dzień Bożego Narodzenia (9 stycznia). Święta prawosławne poprzedza, ściśle przestrzegany, 40 dniowy post. W Wigilię nakazuje się również zaprzestanie picia napojów aż do rozpoczęcia uroczystej kolacji.

Zamiast w szopce bożonarodzeniowej wierni prawisławni modlą się do Ikony Narodzenia Chrystusa. W noc Bożego Narodzenia wystawia się ją w cerkwi do wzajemnej modlitwy i adoracji. Na środku ikony znajduje się postać Matki Boskiej z czerwoną otoczką. Nad nią widać niemowlę leżące w żłobie, w jaskini. Hołd dziecku oddają anioły i 3 magów – których zróżnicowany wiek ma symbolizować fazy życia człowieka. Jaskinię spowija czerń, symbolizująca grzech ziemskiego życia.

fot. Lech Kamiński

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze
  Drogi, Miasto
  I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.