www.torun.pl

Świat Hollywood w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 listopada 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Quentin Tarantino, Richard Gere i Edward Norton gościli w Toruniu podczas gali zamknięcia tegorocznej edycji EnergaCAMERIMAGE.

Festiwal Camerimage wrócił do Torunia po dwudziestu latach. Z tej okazji program prestiżowego wydarzenia był szczególnie atrakcyjny, a nasze miasto odwiedziły prawdziwe gwiazdy światowego kina.

- Toruń to miasto Mikołaja Kopernika, słynnego astronoma i dlatego wszyscy w Toruniu uwielbiamy patrzeć w gwiazdy. Patrzymy na nie od tygodnia dzięki EnergaCAMERIMAGE. Te gwiazdy to tak naprawdę goście festiwalu: reżyserzy, operatorzy, aktorzy i studenci szkół filmowych. To dzięki Wam nasze miasto unosi się w powietrzu. Drodzy goście, mam nadzieję, że poznaliście atmosferę naszego miasta i zawarliście w nim przyjaźnie i znajomości, ja kilka dni temu spotkałem długo niewidzianego brata bliźniaka - żartował prezydent Torunia Michał Zaleski wspominając ubiegłotygodniowe spotkanie z Dannym DeVito.

Goście gali zamknięcia festiwalu mogli na żywo zobaczyć m.in. Quentina Tarantino. Popularny i ceniony reżyser odebrał wraz z Robertem Richardsonem nagrodę dla duetu reżyser i operator.

- Wśród wielu nagród, które otrzymałem, ta jest dla mnie bardzo szczególna. Zawsze otrzymywałem nagrody indywidualnie, a teraz doceniono nasz team: reżyser-operator. Bardzo za to dziękuję - przyznał ceniony reżyser.

W gronie nagrodzonych znalazł się także popularny aktor – Edward Norton. Organizatorzy festiwalu uhonorowali go Nagrodą im. Krzysztofa Kieślowskiego.

- To wyjątkowe przeżycie dla mnie - znaleźć się w gronie tak wybitnych osób, które nagrodzono na tym festiwalu. Kiedy byłem początkującym aktorem w Nowym Jorku, to na każdy nowy film Krzysztofa Kieślowskiego czekałem jak na wielkie i ważne wydarzenie. Jego egzotyczny świat pokazywał mi, że kino to fenomen światowy i sztuka globalna. Czuję się zaszczycony, że za sprawą tej nagrody stałem się częścią polskiego świata filmowego. Twórczość chociażby Kieślowskiego, Polańskiego czy Pawlikowskiego pokazuje, jak wspaniała jest ta społeczność. Trzymając w dłoniach nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego jestem świadomy tego, że moją odpowiedzialnością jest zarażanie kinem młodych ludzi. Z przyjemnością podejmę się tego zadaniamówił wzruszony laureat.

Nagrodę specjalną odebrał także światowej sławy aktor Richard Gere.

- To bardzo słodka nagroda. Mam 70 lat, ale tak naprawdę nie czuję się 70-latkiem. Całe moje życie spędziłem na planie filmowym. Dla mnie to był sposób na to, żebym przekonał się, kim naprawdę jestem. We wszystkich kreowanych przeze mnie postaciach była część mnie. Bardzo dziękuję za to, że otrzymałem tę nagrodę i że moglem dzielić te emocje z festiwalową publicznościąprzyznał Gere, odbierając wyróżnienie.

EnergaCAMERIMAGE na pewno wróci do Torunia za rok. 28. edycja popularnego, międzynarodowego festiwalu zaplanowano jest między 14 a 21 listopada 2020 roku.

Pełna lista laureatów tegorocznej edycji festiwalu i więcej informacji tutaj.

fot. Wojtek Szabelski

Fot. Krzysztof Wesołowski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.