www.torun.pl

Świat Hollywood w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 listopada 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Quentin Tarantino, Richard Gere i Edward Norton gościli w Toruniu podczas gali zamknięcia tegorocznej edycji EnergaCAMERIMAGE.

Festiwal Camerimage wrócił do Torunia po dwudziestu latach. Z tej okazji program prestiżowego wydarzenia był szczególnie atrakcyjny, a nasze miasto odwiedziły prawdziwe gwiazdy światowego kina.

- Toruń to miasto Mikołaja Kopernika, słynnego astronoma i dlatego wszyscy w Toruniu uwielbiamy patrzeć w gwiazdy. Patrzymy na nie od tygodnia dzięki EnergaCAMERIMAGE. Te gwiazdy to tak naprawdę goście festiwalu: reżyserzy, operatorzy, aktorzy i studenci szkół filmowych. To dzięki Wam nasze miasto unosi się w powietrzu. Drodzy goście, mam nadzieję, że poznaliście atmosferę naszego miasta i zawarliście w nim przyjaźnie i znajomości, ja kilka dni temu spotkałem długo niewidzianego brata bliźniaka - żartował prezydent Torunia Michał Zaleski wspominając ubiegłotygodniowe spotkanie z Dannym DeVito.

Goście gali zamknięcia festiwalu mogli na żywo zobaczyć m.in. Quentina Tarantino. Popularny i ceniony reżyser odebrał wraz z Robertem Richardsonem nagrodę dla duetu reżyser i operator.

- Wśród wielu nagród, które otrzymałem, ta jest dla mnie bardzo szczególna. Zawsze otrzymywałem nagrody indywidualnie, a teraz doceniono nasz team: reżyser-operator. Bardzo za to dziękuję - przyznał ceniony reżyser.

W gronie nagrodzonych znalazł się także popularny aktor – Edward Norton. Organizatorzy festiwalu uhonorowali go Nagrodą im. Krzysztofa Kieślowskiego.

- To wyjątkowe przeżycie dla mnie - znaleźć się w gronie tak wybitnych osób, które nagrodzono na tym festiwalu. Kiedy byłem początkującym aktorem w Nowym Jorku, to na każdy nowy film Krzysztofa Kieślowskiego czekałem jak na wielkie i ważne wydarzenie. Jego egzotyczny świat pokazywał mi, że kino to fenomen światowy i sztuka globalna. Czuję się zaszczycony, że za sprawą tej nagrody stałem się częścią polskiego świata filmowego. Twórczość chociażby Kieślowskiego, Polańskiego czy Pawlikowskiego pokazuje, jak wspaniała jest ta społeczność. Trzymając w dłoniach nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego jestem świadomy tego, że moją odpowiedzialnością jest zarażanie kinem młodych ludzi. Z przyjemnością podejmę się tego zadaniamówił wzruszony laureat.

Nagrodę specjalną odebrał także światowej sławy aktor Richard Gere.

- To bardzo słodka nagroda. Mam 70 lat, ale tak naprawdę nie czuję się 70-latkiem. Całe moje życie spędziłem na planie filmowym. Dla mnie to był sposób na to, żebym przekonał się, kim naprawdę jestem. We wszystkich kreowanych przeze mnie postaciach była część mnie. Bardzo dziękuję za to, że otrzymałem tę nagrodę i że moglem dzielić te emocje z festiwalową publicznościąprzyznał Gere, odbierając wyróżnienie.

EnergaCAMERIMAGE na pewno wróci do Torunia za rok. 28. edycja popularnego, międzynarodowego festiwalu zaplanowano jest między 14 a 21 listopada 2020 roku.

Pełna lista laureatów tegorocznej edycji festiwalu i więcej informacji tutaj.

fot. Wojtek Szabelski

Fot. Krzysztof Wesołowski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.