Świat Hollywood w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Świat Hollywood w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 listopada 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Quentin Tarantino, Richard Gere i Edward Norton gościli w Toruniu podczas gali zamknięcia tegorocznej edycji EnergaCAMERIMAGE.

Festiwal Camerimage wrócił do Torunia po dwudziestu latach. Z tej okazji program prestiżowego wydarzenia był szczególnie atrakcyjny, a nasze miasto odwiedziły prawdziwe gwiazdy światowego kina.

- Toruń to miasto Mikołaja Kopernika, słynnego astronoma i dlatego wszyscy w Toruniu uwielbiamy patrzeć w gwiazdy. Patrzymy na nie od tygodnia dzięki EnergaCAMERIMAGE. Te gwiazdy to tak naprawdę goście festiwalu: reżyserzy, operatorzy, aktorzy i studenci szkół filmowych. To dzięki Wam nasze miasto unosi się w powietrzu. Drodzy goście, mam nadzieję, że poznaliście atmosferę naszego miasta i zawarliście w nim przyjaźnie i znajomości, ja kilka dni temu spotkałem długo niewidzianego brata bliźniaka - żartował prezydent Torunia Michał Zaleski wspominając ubiegłotygodniowe spotkanie z Dannym DeVito.

Goście gali zamknięcia festiwalu mogli na żywo zobaczyć m.in. Quentina Tarantino. Popularny i ceniony reżyser odebrał wraz z Robertem Richardsonem nagrodę dla duetu reżyser i operator.

- Wśród wielu nagród, które otrzymałem, ta jest dla mnie bardzo szczególna. Zawsze otrzymywałem nagrody indywidualnie, a teraz doceniono nasz team: reżyser-operator. Bardzo za to dziękuję - przyznał ceniony reżyser.

W gronie nagrodzonych znalazł się także popularny aktor – Edward Norton. Organizatorzy festiwalu uhonorowali go Nagrodą im. Krzysztofa Kieślowskiego.

- To wyjątkowe przeżycie dla mnie - znaleźć się w gronie tak wybitnych osób, które nagrodzono na tym festiwalu. Kiedy byłem początkującym aktorem w Nowym Jorku, to na każdy nowy film Krzysztofa Kieślowskiego czekałem jak na wielkie i ważne wydarzenie. Jego egzotyczny świat pokazywał mi, że kino to fenomen światowy i sztuka globalna. Czuję się zaszczycony, że za sprawą tej nagrody stałem się częścią polskiego świata filmowego. Twórczość chociażby Kieślowskiego, Polańskiego czy Pawlikowskiego pokazuje, jak wspaniała jest ta społeczność. Trzymając w dłoniach nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego jestem świadomy tego, że moją odpowiedzialnością jest zarażanie kinem młodych ludzi. Z przyjemnością podejmę się tego zadaniamówił wzruszony laureat.

Nagrodę specjalną odebrał także światowej sławy aktor Richard Gere.

- To bardzo słodka nagroda. Mam 70 lat, ale tak naprawdę nie czuję się 70-latkiem. Całe moje życie spędziłem na planie filmowym. Dla mnie to był sposób na to, żebym przekonał się, kim naprawdę jestem. We wszystkich kreowanych przeze mnie postaciach była część mnie. Bardzo dziękuję za to, że otrzymałem tę nagrodę i że moglem dzielić te emocje z festiwalową publicznościąprzyznał Gere, odbierając wyróżnienie.

EnergaCAMERIMAGE na pewno wróci do Torunia za rok. 28. edycja popularnego, międzynarodowego festiwalu zaplanowano jest między 14 a 21 listopada 2020 roku.

Pełna lista laureatów tegorocznej edycji festiwalu i więcej informacji tutaj.

fot. Wojtek Szabelski

Fot. Krzysztof Wesołowski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: białe nadmuchiwane i podświetlone figury Anooków podczas Bella Skyway Fesival
  Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 13. edycja Bella Skyway Festival – od 16 do 20 sierpnia 2022 r. w Toruniu będzie można podziwiać zaskakujące instalacje świetlne rozmieszczone w trzech strefach znajdujących się w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: stulatek Józef Jakubaszek
  Miasto
  W dniu 15 sierpnia 2022 r. setne urodziny obchodził Pan Józef Jakubaszek. Z tej okazji jubilata odwiedzili najbliżsi, a także przedstawiciele samorządu.
 • Dziewczyna rozmawiająca przez telefon komórkowy przy oknie z żaluzjami
  Toruń dla Ukrainy
  Obywatele Ukrainy mogą skorzystać w Toruniu z bezpłatnej, doraźnej pomocy psychologicznej, oferowanej przez MOPR.
 • Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej
  Eko, Miasto
  Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.
 • Na zdjęciu: cerkiew w kolorze błękitnym przy ul. Podgórnej
  Miasto
  Dekanalny Kujawsko-Pomorski Ośrodek Miłosierdzia rozpoczął działalność przy toruńskiej Prawosławnej Parafii św. Mikołaja.
 • Na zdjęciu: prace remontowe związane z nowym torowiskiem na Bydgoskim Przedmieściu
  Miasto, MZK
  Od środy 17 sierpnia 2022 r. od godz. 8:00 ul. Konopnickiej zostanie udostępniona dla ruchu kołowego.
 • W klasach pierwszych toruńskich szkół ponadpodstawowych są jeszcze wolne miejsca. Poniżej znajduje się wykaz szkół i klas.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r.
 • Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • 14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.