SUMP dla MOFT: jest raport diagnostyczno-strategiczny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

SUMP dla MOFT: jest raport diagnostyczno-strategiczny

Miasto, MZK
Data publikacji: 18 lipca 2023
Autor: Paula Gałązka
SUMP dla MOFT: jest raport diagnostyczno-strategiczny

Zakończył się etap diagnostyczny przygotowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (SUMP dla MOFT). Jego rezultatem jest Raport Diagnostyczno-Strategiczny.

Raport Diagnostyczno-Strategiczny jest podsumowaniem prac podejmowanych w pierwszym i drugim etapie cyklu SUMP, tj. kroków od 1 do 6. W szczególności chodzi jednak o przeprowadzenie dogłębnej analizy (diagnozy) sytuacji badanego obszaru w zakresie mobilności. Jest to najbardziej obszerne i najważniejsze zadanie w tej fazie przygotowania SUMP. Element ten stanowi fundament do zaplanowania przyszłej polityki mobilności analizowanego obszaru. Podstawę wyznaczenia wizji, celów i konkretnych działań, jakie powinny być w MOFT zrealizowane żeby podnieść jakość życia mieszkańców, poprzez poprawę ich sytuacji mobilnościwej i zmniejszenie oddziaływania sektora transportu na środowisko naturalne.

W ramach diagnozy przeprowadzono szereg działań diagnostycznych, m.in.: badania zachowań i preferencji komunikacyjnych mieszkańców, badania ruchu kołowego, które opisują obecny stan mobilności w MOFT. Przygotowano też szczegółowy model ruchu (matematyczny model ruchu), który pozwoli spojrzeć w przyszłość. Z jego pomocą, w kolejnym etapie prac, zostaną przeprowadzone prognozy tego w jaki sposób zmienią się zachowania komunikacyjne mieszkańców w zależności od rodzaju i zakresu rekomendowanych w SUMP działań.

Raport zawiera też m.in.:

 • przegląd dokumentów strategicznych – od poziomu europejskiego do lokalnego;
 • analizę uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych systemu mobilności MOFT, w tym analizę transportu kolejowego, drogowego, lotniczego, autobusowego, ciężarowego, wodnego, rowerowego i pieszego;
 • analizę społeczno-gospodarczą;
 • analizę transportu publicznego;
 • ocenę stanu środowiska;
 • wstępną propozycję wizji, celów strategicznych, szczegółowych i działań możliwych do wdrożenia w ramach SUMP.

Z Raportem Diagnostyczno-Strategicznym można zapoznać się na stronie internetowej www.sump-torun.pl/dokumenty/.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Na zdjęciu: zawodnicy masters - mężczyźni biorą udział w biegu w hali na bieżni
  Miasto, Sport
  24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • Akt powołania na stanowisko urzędnicze odbiera z rąk prezydenta Torunia Natalia Raszkiewicz
  Miasto
  Do korpusu urzędników toruńskiego samorządu dołączyło 10 nowych osób. 23 lutego 2024 r., po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu, złożyły ślubowanie na sztandar miasta i odebrały z rąk prezydenta akty powołań na stanowiska urzędnicze.
 • Na zdjęciu: ludzie w kościele, widać złoty ołtarz
  Miasto
  Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  24 lutego 2022 roku rozpoczęła się agresja rosyjska na Ukrainę. W 2. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń głos zabrał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.