Sprzątanie Świata 2023 z MPO | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Sprzątanie Świata 2023 z MPO

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

W tym roku ogólnopolska akcja Sprzątania Świata odbędzie się pod hasłem Sprzątanie świata łączy ludzi. Zapraszamy mieszkańców Torunia do udziału w wydarzeniu na Rynku Nowomiejskim 16 września 2023 r, w godzinach 10.00-14.00.

W tym roku organizatorzy akcji przygotowali ciekawe atrakcje: edukację ekologiczna poprzez zabawę, warsztaty ozdabiania toreb wielokrotnego użytku, tworzenie dzieł artystycznych z odpadów, naukę sadzenia kwitnących kwiatów, „odpadowe” pogadanki oraz prezentację specjalistycznego sprzętu spółki.
  
W programie wydarzenia jest pięć interesujących stoisk: Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Nadleśnictwem Dobrzejewice, Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, toruńskiej Pracowni 22 oraz Leroy Merlin będą oczekiwać na dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe.

Dwa pierwsze stoiska będą prowadziły edukację ekologiczną: zakręcimy kołami fortuny, wypełnimy ciekawe karty pracy, pokolorujemy specjalnie na tę okazję zaprojektowaną torbę wielokrotnego użytku, wykonamy pamiątkowe zdjęcie na ściance o tematyce ekologicznej.

Na stoisku Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia nadarzy się okazja, by dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego postępowania z odpadami, funkcjonowania systemu odpadowego w naszym mieście oraz roli nas, mieszkańców w całym cyklu „życia” odpadów.

Na stoisku Pracowni 22 artyści przeprowadzą warsztaty upcyclingowe, polegające na nauce tworzenia obrazów z odpadów, zainspirowanych panoramą Torunia oraz wizerunkiem kuli ziemskiej. Leroy Merlin z kolei zaproponuje milusińskim naukę sadzenia kwitnących kwiatów oraz ich pielęgnacji  na stoisku „Dzieciaki sadzeniaki”.

Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz leki i baterie. Jak co roku o godzinie 12.00 odbędzie się konkurs wiedzy dla dorosłych, a dzieci zagrają w grę planszową w rozmiarze XXL.

Najmłodsi torunianie, którzy już nie mogą doczekać się oglądania z bliska pojazdów Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. jak co roku będą mogli dotknąć, zasiąść w kabinach pojazdów, a nawet uruchomić sygnały świetlne lub dźwiękowe, ponieważ spółka zaprezentuje specjalistyczny sprzęt, który każdego dnia przemierza ulice Torunia odbierając odpady od mieszkańców, oczyszczając ulice z piasku, śniegu, czy błota.

Wydarzenie realizowane jest na zlecenie Gminy Miasta Toruń.

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
  Miasto
  2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  Miasto
  Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Miasto
  Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
 • Miasto
  W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
  Biznes, Miasto
  Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
 • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
 • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
 • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
 • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
 • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
 • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
 • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.