Sprzątanie Świata 2023 z MPO | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sprzątanie Świata 2023 z MPO

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 września 2023
Autor: Marcin Pryka

W tym roku ogólnopolska akcja Sprzątania Świata odbędzie się pod hasłem Sprzątanie świata łączy ludzi. Zapraszamy mieszkańców Torunia do udziału w wydarzeniu na Rynku Nowomiejskim 16 września 2023 r, w godzinach 10.00-14.00.

W tym roku organizatorzy akcji przygotowali ciekawe atrakcje: edukację ekologiczna poprzez zabawę, warsztaty ozdabiania toreb wielokrotnego użytku, tworzenie dzieł artystycznych z odpadów, naukę sadzenia kwitnących kwiatów, „odpadowe” pogadanki oraz prezentację specjalistycznego sprzętu spółki.
  
W programie wydarzenia jest pięć interesujących stoisk: Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Nadleśnictwem Dobrzejewice, Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, toruńskiej Pracowni 22 oraz Leroy Merlin będą oczekiwać na dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe.

Dwa pierwsze stoiska będą prowadziły edukację ekologiczną: zakręcimy kołami fortuny, wypełnimy ciekawe karty pracy, pokolorujemy specjalnie na tę okazję zaprojektowaną torbę wielokrotnego użytku, wykonamy pamiątkowe zdjęcie na ściance o tematyce ekologicznej.

Na stoisku Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia nadarzy się okazja, by dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego postępowania z odpadami, funkcjonowania systemu odpadowego w naszym mieście oraz roli nas, mieszkańców w całym cyklu „życia” odpadów.

Na stoisku Pracowni 22 artyści przeprowadzą warsztaty upcyclingowe, polegające na nauce tworzenia obrazów z odpadów, zainspirowanych panoramą Torunia oraz wizerunkiem kuli ziemskiej. Leroy Merlin z kolei zaproponuje milusińskim naukę sadzenia kwitnących kwiatów oraz ich pielęgnacji  na stoisku „Dzieciaki sadzeniaki”.

Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz leki i baterie. Jak co roku o godzinie 12.00 odbędzie się konkurs wiedzy dla dorosłych, a dzieci zagrają w grę planszową w rozmiarze XXL.

Najmłodsi torunianie, którzy już nie mogą doczekać się oglądania z bliska pojazdów Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. jak co roku będą mogli dotknąć, zasiąść w kabinach pojazdów, a nawet uruchomić sygnały świetlne lub dźwiękowe, ponieważ spółka zaprezentuje specjalistyczny sprzęt, który każdego dnia przemierza ulice Torunia odbierając odpady od mieszkańców, oczyszczając ulice z piasku, śniegu, czy błota.

Wydarzenie realizowane jest na zlecenie Gminy Miasta Toruń.

Serdecznie zapraszamy!

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Burzowa niedziela
  Miasto
  Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Fosa Zamkowa pełna muzyki
  Kultura, Miasto
  Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.