Sprostowanie artykułu Gazety Wyborczej dot. ECFC | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sprostowanie artykułu Gazety Wyborczej dot. ECFC

Miasto
Data publikacji: 29 lutego 2024

W nawiązaniu do artykułu Pauliny Błaszkiewicz pt. „Gliński o kulisach powstania centrum Camerimage w Toruniu: To Zaleski wyszedł z 200 milionami”, jaki ukazał się na stronie www.wyborcza.pl w dn. 23.02.2024 r., informuję, że:

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage, będące jedynym inwestorem obiektów przyszłego centrum festiwalowo-kongresowego na toruńskich „Jordankach”, jest państwową instytucją kultury założoną przez rząd polski. Statut instytucji nadał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarządzeniem z dnia 31.12.2019 r. Informowanie jakoby inwestycja ta miała charakter lokalny jest wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Kwota 200 milionów, tj. 1/3 kosztów inwestycyjnych ECFC została przeze mnie zaproponowana jako maksymalna, która może być przez miasto zaangażowana, pomimo oczekiwań ze strony ministerstwa iż powinna być to co najmniej połowa kosztów.

Potwarzą jest sugerowanie w śródtytule, że „Prezydent oszukał radnych?”. Nigdy i przy żadnej okazji nie oszukiwałem radnych, w tej sprawie również, czego dowodami są dokumenty, protokoły itp. Ukrywanie obraźliwej dla mnie sugestii za znakiem zapytania jest wyrafinowaną manipulacją.
W związku z powyższym domagam się natychmiastowego usunięcia nieuprawnionych i obraźliwych określeń kierowanych pod moim adresem z treści artykułu oraz przeprosin od redakcji Gazety Wyborczej.

Z poważaniem,

Michał Zaleski

Prezydent Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
 • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
  Eko, Miasto
  Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
 • Miasto, MZK
  24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • 12 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych wzięło udział w pierwszym wakacyjnym amatorskim turnieju koszykówki TORUŃ 3x3 STREETBALL CHALLENGE.
 • W pierwszą sobotę wakacji była okazja, by potrenować z najlepszymi sportowcami na obiekcie sportowym na lewobrzeżu Torunia.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2024. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu uczestników.
 • 24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.