Spotkanie z Gdańskiem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Spotkanie z Gdańskiem

Miasto
Data publikacji: 24 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz z przedstawicielami samorżadu toruńskiego: Zbigniewem Fiderewiczem, Marcinem Czyżniewskim i Pawłem Gulewskim

„Wieczór gdański” to spotkanie, jakie odbyło się 24 czerwca 2023 r. w Dworze Artusa, zorganizowane przez gospodarza Zjazdu Miast Nowej Hanzy 2024 – miasto Gdańsk.

Dwa lata z rzędu polskie miasta będą gościć uczestników Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy – w 2023 r. Toruń, w 2024 Gdańsk. Przyszłoroczny gospodarz zjazdu, miasto Gdańsk, zaprosił uczestników na spotkanie w toruńskim Dworze Artusa. Jak przypomniała prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, zjazd hanzeatycki gościć będzie w Gdańsku po raz drugi, po 27 latach, poprzedni bowiem odbył się w 1997 roku. - Motto przyszłorocznego zjazdu brzmi: Zmiana zaczyna się tutaj”. Żadna zmiana nie zajdzie bez udziału ludzi. Dlatego tak bardzo cieszy liczna reprezentacja młodych ludzi – Młodej Hanzy – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. Przedstawiła także założenia spotkania w 2024 r., będące zarówno ukłonem w stronę wspólnej bogatej przeszłości, jak też spojrzeniem w przyszłość, w której rozwój i nowoczesność powinny czerpać z tradycji.

Gościem specjalnym spotkania był prezydent Lech Wałęsa. On także nawiązał do obecności młodych ludzi z krajów hanzeatyckich. - Musicie zacząć robić porządek – zaapelował do młodych ludzi prezydent Lech Wałęsa. - Wasze pokolenie ma największą szansę w sztafecie pokoleń. Na pokój, na rozwój i dobrobyt. Tylko musicie odczytać wyzwania tych czasów.

Radość z faktu, iż kolejny zjazd odbędzie się właśnie w Gdańsku wyraził Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia. Podkreślił związki łączące oba miasta od setek lat. - Hanzeatyckie klimaty skłaniają nas do tego, by ponownie uznać Gdańsk za jedno z najbliższych i najważniejszych miast w historii Torunia. Tu nigdy nie zapominamy o tym, że to właśnie Gdańskowi zawdzięczamy to, że mieszkając z dala od Bałtyku, wciąż czujemy w Toruniu powiew morskiej bryzy i powab bezkresnych mórz. Od Gdańska otrzymywaliśmy również otwartość na świat, pragnienie życia w wolności, astronomiczną klasę Jana Heweliusza czy niegasnący powab „Solidarności”, kierowanej przed laty przez obecnego wśród nas pana prezydenta Lecha Wałęsęmówił Zbigniew Fiderewicz. Wraz z Marcinem Czyżniewskim, przewodniczącym Rady Miasta i Pawłem Gulewski, zastępcą prezydenta Torunia wręczył on Aleksandrze Dulkiewicz Medal Pamiątkowy Roku Mikołaja Kopernika (1473-2023), honorujący właśnie miasto Gdańsk jako zasłużone dla przechowania tradycji kopernikańskiej w Polsce i na świecie. Z okazji Roku Kopernikańskiego pamiątkową plakietę dla miasta Gdańska przekazał także marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.