www.torun.pl

Spotkania prezydenta z mieszkańcami

Spotkania z mieszkańcami

Od 24 lutego do 1 kwietnia 2014 r. na poszczególnych osiedlach będą się odbywać spotkania prezydenta Torunia z mieszkańcami. Będzie to już 12 cykl dyskusji o mieście. Przed spotkaniami torunianie będą mogli wziąć udział w dyżurach pracowników biur, wydziałów i jednostek organizacyjnych Urzędu Miasta Torunia.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją, w pierwszym kwartale roku prezydent Torunia Michał Zaleski spotyka się z mieszkańcami wszystkich osiedli. Obok prezydenta, w spotkaniach uczestniczą także dyrektorzy i przedstawiciele miejskich wydziałów oraz spółek komunalnych. Jednym z punktów spotkań jest przekazanie torunianom zatwierdzonych przez Radę Miasta Torunia ustaleń finansowych, od których będzie zależał poziom bieżącego utrzymania miasta oraz inwestycji, w tym także realizowanych na poszczególnych osiedlach.

- W tym roku odbędzie się 13 spotkań: cztery na lewobrzeżu i dziewięć na osiedlach położonych na prawym brzegu Wisły. Jak co roku spotkania będą podzielone na dwie części. W pierwszej zostaną przedstawione prezentacje dotyczące budżetu miasta na 2014 rok i budżetu partycypacyjnego. Będzie też mowa o ważnych dla całego Torunia inwestycjach drogowych oraz kluczowych inwestycjach kubaturowych, a także o tym, co będzie się w tej kwestii działo na poszczególnych osiedlachmówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

W drugiej części mieszkańcy będą mieli okazję do zgłaszania swoich uwag, postulatów i pytań związanych z funkcjonowaniem i rozwojem osiedla oraz całego miasta.

Jak zawsze na spotkaniach, uczestnicy dostaną broszury budżetowe, informator urzędowy i inne materiały tematyczne, dotyczące np. naboru projektów do budżetu partycypacyjnego na 2015 rok, zagospodarowania odpadów komunalnych, systemu Toruń SMS czy Karty Dużej Rodziny.

Harmonogram spotkań będzie stale publikowany na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia www.torun.pl. Plakaty zapraszające na spotkania są już wywieszone w pojazdach MZK, na słupach ogłoszeniowych i w miejscach zwyczajowo przyjętych jako punkty informacji na poszczególnych osiedlach.

Spotkania jak zawsze mają charakter otwarty. Są okazją nie tylko do poznania najważniejszych zamierzeń samorządu miejskiego w tym roku, ale także do dyskusji i zgłaszania wniosków. Wszystkie będą rozpoczynać się o godz. 18.00. Poprzedza je godzinne dyżury.

- Podczas spotkań będzie działać kącik dla dzieci, gdzie najmłodsi będą mieli zapewnioną profesjonalna opiekę. Zajma się nimi m.in. funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy poprowadzą zajęcia edukacyjne związane z bezpiecznym zachowaniem na ulicach, w szkole, w kontaktach  z dorosłymi – mówi dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Paweł Piotrowicz.

Miasto zadbało także o to, by na spotkania mogły dotrzeć osoby niepełnosprawne. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem 56 610 67 14 lub 801 552 272.

Już po raz trzeci spotkaniom towarzyszy konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych. W tym roku dzieci przygotowały prace na temat:  „Toruń – miasto nad wodą”.  Łącznie nagrodzonych i wyróżnionych zostało 51 uczniów z 15 toruńskich szkół podstawowych, w tym również uczniowie szkół społecznych oraz szkoły specjalnej.

Podczas spotkań zostaną zaprezentowane prace ze szkół z danego osiedla, a ich autorom zostaną wręczone dyplomy i upominki. W tym roku laureaci, poza upominkami zachęcającymi do dalszego rozwijania talentów plastycznych, otrzymają również gry planszowe, które w ciekawy sposób przybliżają temat obiegu i oczyszczania wody w mieście. Gry zostały przygotowane przez Toruńskie Wodociągi.

Tak jak w latach ubiegłych, uczestnicy spotkań zostaną będą mogli wypełnić krótką, anonimową ankietę na temat organizacji i tematyki miejskich dyskusji. Wyniki ankiet podlegają corocznej analizie, z której wyciągane są wnioski pozwalające na dostosowywanie tej formy komunikacji z mieszkańcami do ich oczekiwań.

Organizację spotkań koordynuje Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia, e-mail: wksii@um.torun.pl 

Harmonogram spotkań prezydenta Torunia z mieszkańcami w 2014 r.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Miasto, Sport
  Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.