Spacer po bulwarze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Spacer po bulwarze

Eko, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 28 sierpnia 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Punkt widokowy na Bulwarze Filadelfijskim, fot. Wojtek Szabelski

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc spacerowych w Toruniu jest Bulwar Filadelfijski. Tereny wzdłuż Wisły w okolicach starówki w ciągu ostatnich lat są sukcesywnie rewitalizowane, także pod kątem zwiększenia obszarów zielonych. 

Serię kompleksowych prac na tym obszarze rozpoczął w 2012 r. remont i modernizacja zbiornika Przystani AZS, wraz z odcinkiem nabrzeża. Trzy lata później zrealizowany został projekt „Rewitalizacja Bulwaru Filadelfijskiego wraz z nabrzeżem Wisły na odcinku od mostu drogowego do przystani AZS w Toruniu”.  Przy wsparciu unijnym wykonano szereg prac. 

Najważniejszym zadaniem było umocnienie prawego brzegu Wisły. Ponadto wyposażono basen przystani AZS w pomosty pływające, pozwalające na cumowanie do 20 jednostek pływających oraz w pomost dla kajaków. Bulwar wzbogacił się także w ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Powstało również trawiaste boisko sportowe do siatkówki/badmintona, boisko do piłki plażowej. Całości dopełniły: pas zieleni szuwarowej, plac rekreacyjno-wypoczynkowy, zdrój uliczny, miejsce pod scenę terenową, miejsce do grillowania, oświetlenie, monitoring. Zadbano również o likwidację barier architektonicznych.

W 2016 r. kolejną inwestycją było wzniesienie budynku przystani sportów wodnych przy ul. Popiełuszki 1-3. Stanowi on bazę treningową szkoły mistrzostwa sportowego. Przy tej okazji zagospodarowano również pobliskie tereny.

W kwietniu 2018 r. Toruń pozyskał kolejne środki unijne na prace inwestycyjne na Bulwarze w ramach projektu „Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu - zagospodarowanie terenów zieleni". Inwestycja polegać będzie na przebudowie i adaptacji terenu wzdłuż ul. Bulwar Filadelfijski, na odcinku pomiędzy mostem im. Józefa Piłsudskiego po stronie zachodniej, a skrzyżowaniem z ul. Warszawską i mostem kolejowym po stronie wschodniej, na obszarze pomiędzy umocnieniami brzegu rzeki Wisły, a linią murów starówki. 

W ramach projektu przewidziano następujące prace:

  • uporządkowanie zieleni wraz z nowymi nasadzeniami, stworzenie systemu roślinności ułożonej pasmowo wzdłuż nabrzeża (otwarte tereny łąk i trawników),
  • budowa chodników, placów, ścieżek rowerowych, dróg,
  • oświetlenie,
  • monitoring,
  • urządzenia rekreacyjne,
  • mała architektura (ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe itd.),
  • system nawadniający

W związku z tym, że projekt obejmuje w znacznym stopniu prace zieleniarskie, może zostać zrealizowany dopiero po zakończeniu trwających inwestycji budowlanych w bezpośrednim sąsiedztwie, czyli po remoncie mostu im. Józefa Piłsudskiego oraz po budowie nowego węzła przesiadkowego w Alei Św. Jana Pawła II, a także po wykonaniu wszystkich prac o charakterze budowlanym, związanych z zagospodarowaniem pozostałej przestrzeni Bulwaru Filadelfijskiego. Te ostatnie prace przewidziane są w projekcie „Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego pod kątem infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na potrzeby związane z obsługą ruchu turystycznego generowanego przez rzekę”. Obecnie podpisywana jest umowa o dofinansowanie tego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.