Sobota z MPO | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sobota z MPO

Eko, Miasto
Data publikacji: 17 września 2023
Autor: Paula Gałązka
Sobota z MPO

Pięć tematycznych stanowisk, edukacja, zabawa i duże pojazdy, do których na co dzień wsiadają doświadczeni pracownicy MPO. Tak wyglądało sobota (16.09.2023 r.) z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania, które na Rynku Nowomiejskim zorganizowało specjalną akcję towarzyszącą tegorocznemu sprzątaniu świata.

Swoje stanowiska edukacyjne wystawiły: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych z Nadleśnictwem Dobrzejewice, Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta, toruńska Pracownia 22 oraz Leroy Merlin. Dwa pierwsze stoiska prowadziły edukację ekologiczną. Można było zakręcić kołami fortuny, wypełnić ciekawe karty pracy, pokolorować specjalnie na tę okazję zaprojektowaną torbę wielokrotnego użytku czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na ściance o tematyce ekologicznej.

Na stoisku Wydziału Gospodarki Komunalnej można było dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego postępowania z odpadami, funkcjonowania systemu odpadowego w naszym mieście oraz roli nas, mieszkańców w całym cyklu „życia” odpadów.

Natomiast na stoisku Pracowni 22 artyści przeprowadzili warsztaty upcyclingowe, polegające na nauce tworzenia obrazów z odpadów, zainspirowanych panoramą Torunia oraz wizerunkiem kuli ziemskiej.

Z kolei Leroy Merlin na stoisku „Dzieciaki sadzeniaki” zaproponował najmłodszym naukę sadzenia kwitnących kwiatów oraz ich pielęgnacji.

Dodatkowo w ramach akcji mieszkańcy mogli bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz leki i baterie.

Był też czas na wspólną grę. Jak co roku odbył się konkurs wiedzy dla dorosłych, a dzieci zagrały w grę planszową w rozmiarze XXL.

Dużą atrakcją, szczególnie wśród najmłodszych torunian, były pojazdy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. Dzieci mogły dotknąć, zasiąść w kabinach pojazdów, a nawet uruchomić sygnały świetlne lub dźwiękowe, ponieważ spółka zaprezentowała specjalistyczny sprzęt, który każdego dnia przemierza ulice Torunia odbierając odpady od mieszkańców, oczyszczając ulice z piasku, śniegu, czy błota.

Wydarzenie zostało realizowane na zlecenie Gminy Miasta Toruń.

fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu białe kwiaty w donicy przed budynkiem urzędu
  Eko, Miasto
  Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
 • Miasto
  Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
  Miasto
  Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Miasto
  Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
 • Ambasador Finlandii w UMT
  Miasto
  Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
 • Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
 • Hokejowy Klub Pomorzanin Toruń został wicemistrzem Polski w hokeju na trawie.
 • 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Pracownika Samorządowego.
 • „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
 • W niedzielę 26 maja 2024 r. wieczorem spodziewane są burze z silnymi opadami deszczu. Apelujemy o ostrożność.
 • 26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
 • W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.