Sobota z MPO | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Sobota z MPO

Eko, Miasto
Data publikacji: 17 września 2023
Autor: Paula Gałązka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Sobota z MPO

Pięć tematycznych stanowisk, edukacja, zabawa i duże pojazdy, do których na co dzień wsiadają doświadczeni pracownicy MPO. Tak wyglądało sobota (16.09.2023 r.) z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania, które na Rynku Nowomiejskim zorganizowało specjalną akcję towarzyszącą tegorocznemu sprzątaniu świata.

Swoje stanowiska edukacyjne wystawiły: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych z Nadleśnictwem Dobrzejewice, Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta, toruńska Pracownia 22 oraz Leroy Merlin. Dwa pierwsze stoiska prowadziły edukację ekologiczną. Można było zakręcić kołami fortuny, wypełnić ciekawe karty pracy, pokolorować specjalnie na tę okazję zaprojektowaną torbę wielokrotnego użytku czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na ściance o tematyce ekologicznej.

Na stoisku Wydziału Gospodarki Komunalnej można było dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego postępowania z odpadami, funkcjonowania systemu odpadowego w naszym mieście oraz roli nas, mieszkańców w całym cyklu „życia” odpadów.

Natomiast na stoisku Pracowni 22 artyści przeprowadzili warsztaty upcyclingowe, polegające na nauce tworzenia obrazów z odpadów, zainspirowanych panoramą Torunia oraz wizerunkiem kuli ziemskiej.

Z kolei Leroy Merlin na stoisku „Dzieciaki sadzeniaki” zaproponował najmłodszym naukę sadzenia kwitnących kwiatów oraz ich pielęgnacji.

Dodatkowo w ramach akcji mieszkańcy mogli bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz leki i baterie.

Był też czas na wspólną grę. Jak co roku odbył się konkurs wiedzy dla dorosłych, a dzieci zagrały w grę planszową w rozmiarze XXL.

Dużą atrakcją, szczególnie wśród najmłodszych torunian, były pojazdy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. Dzieci mogły dotknąć, zasiąść w kabinach pojazdów, a nawet uruchomić sygnały świetlne lub dźwiękowe, ponieważ spółka zaprezentowała specjalistyczny sprzęt, który każdego dnia przemierza ulice Torunia odbierając odpady od mieszkańców, oczyszczając ulice z piasku, śniegu, czy błota.

Wydarzenie zostało realizowane na zlecenie Gminy Miasta Toruń.

fot. Paula Gałązka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...