Skrzynka Dobrych Słów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Skrzynka Dobrych Słów

Miasto, MZK
Data publikacji: 10 kwietnia 2024
Autor: Sylwia Derengowska
Grafika informująca o akcji Skrzynka Dobrych Słów

Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.

„Dobre słowa nie kosztują dużo, choć czynią wiele dobrego” – ta myśl Blaise’a Pascala stała się inspiracją do projektu, łączącego myśl techniczną z aspektem społeczno-filozoficznym. Licealiści realizują go w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Zauważyliśmy, że mieszkańcy naszego miasta często chodzą smutni i przygnębieni. Może to być spowodowane różnymi przyczynami, problemami itp. Ma na to wpływ chwilowe samopoczucie, ale także samoocena. Chcielibyśmy to zmienić. Czytaliśmy o dobrostanie, przeprowadziliśmy ankietę wśród uczniów naszej szkoły. Nasz projekt ma na celu wprowadzenie do przestrzeni miejskiej urządzenia, dzięki któremu na twarzach mieszkańców pojawi się uśmiech – piszą pomysłodawcy projektu.

Młodzi ludzie nawiązali kontakt z firmą, która pomaga im zrealizować pomysł od strony technicznej. Dzięki tej współpracy powstało urządzenie z przyciskiem, po naciśnięciu którego na ekranie pojawi się budujący cytat. A ponieważ twórcy chcą pozytywne myśli rozprzestrzeniać jak najszerzej, pomyśleli, że na jakiś czas ustawią Skrzynkę Dobrych Słów tam, gdzie przewija się wiele osób – na przystanku komunikacji miejskiej. 12 kwietnia 2024 r. dobrymi myślami będzie można nakarmić się na węźle przesiadkowym na al. Św. Jana Pawła II. Skrzynka zagości też w szkole pomysłodawców, na dłużej zatrzyma się także w Książnicy Kopernikańskiej.

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu z radością włączył się w pomysł licealistów. Jego idea jest przecież niemal identyczna z Przystankami Dobrej Energii, które zaaranżowali toruńscy artyści na trasie linii tramwajowej na północ. Przystanki od ponad siedmiu miesięcy emanują pozytywnymi fluidami i – mamy nadzieję – wywołują uśmiech na twarzach pasażerów.

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
  Drogi, Miasto
  Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...