Skorzystaj z dotacji ekologicznej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Skorzystaj z dotacji ekologicznej

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 28 lutego 2013
Autor: Małgorzata Litwin

Miasto przeznaczy w tym roku 350 tys. zł na dofinansowanie działań proekologicznych, podejmowanych przez mieszkańców  Torunia.

Likwidacja pieca opalanego węglem i zamiana go na inny, bardziej ekologiczny rodzaj ogrzewania, usunięcie azbestowego dachu czy likwidacja szamba i podłączenie domu do kanalizacji to przykłady inwestycji, które możemy zrealizować z pomocą finansową miasta, a w ten sposób przyczynić się do ochrony środowiska w Toruniu. Zachętą dla mieszkańców jest miejskie dofinansowanie takich inicjatyw. Kwota przeznaczona na ten cel w tegorocznym budżecie miasta jest porównywalna z minionym rokiem, w którym na 132 złożone wnioski gmina przyznała łącznie ok. 295 tys. zł. Warto podkreślić, że kwota dofinansowania jest wolna od podatku.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać pieniądze z tej puli, określa uchwała Rady Miasta nr 77/11 z dnia 7 kwietnia 2011 r. w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej na terenie Gminy Miasta Toruń >> TUTAJ. W tym roku zasady te się nie zmienią.

Najważniejsza sprawa, na jaką powinni zwrócić uwagę zainteresowani, to zapis uchwały, który zobowiązuje ich do złożenia wniosku o dotację przed rozpoczęciem inwestycji. Dotyczy to takich działań, jak:

 • likwidacja źródeł tzw. niskiej emisji (dotacja wynosi od 20 do 30 proc.)
 • prace związane z usunięciem materiałów budowlanych zawierających azbest 
 • budowa przyłącza kanalizacji deszczowej wraz z opaskowym drenażem zbierającym

W przypadku budowy przyłącza kanalizacji sanitarnej ze studzienką rewizyjną wniosek powinien być złożony w okresie 12 miesięcy od zaistnienia możliwości podłączenia nieruchomości do kanalizacji.

Załączniki, jakie należy dołączyć do wniosków, to zgoda właścicieli nieruchomości w przypadku, gdy nie jest nim wnioskodawca oraz warunki techniczne gestorów sieci.


W związku z opublikowaniem przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, zmianie uległy kwoty udzielanych dofinansowań:

 • likwidacja źródeł niskiej emisji
  maksymalna kwota to nie więcej niż 5 408 zł
  649 zł za trwały demontaż pieca węglowego opalanego węglem
  1298 zł za trwałą likwidację kotłowni węglowej, będącej jedynym źródłem niskiej emisji

 • budowa przyłącza kanalizacji sanitarnej – 1189 zł
 • usuwanie materiałów budowlanych zawierających azbest
  1082 zł na demontaż, transport i umieszczanie na składowisku odpadów niebezpiecznych
  379 zł na transport i umieszczanie na składowisku odpadów niebezpiecznych
  379 zł na przetworzenie w urządzeniach przewoźnych zgromadzonego odpadu zawierającego azbest
 • budowa przyłącza kanalizacji deszczowej – 2271 zł

Formularze wniosków są dostępne pod adresami:

- likwidacja ogrzewania węglowego >> TUTAJ
- budowa przyłącza kanalizacji deszczowej >> TUTAJ
- budowa przyłącza kanalizacji sanitarnej >> TUTAJ
- usuwanie materiałów budowlanych zawierających azbest >> TUTAJ


Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.