Skorzystaj z dotacji ekologicznej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Skorzystaj z dotacji ekologicznej

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 28 lutego 2013
Autor: Małgorzata Litwin

Miasto przeznaczy w tym roku 350 tys. zł na dofinansowanie działań proekologicznych, podejmowanych przez mieszkańców  Torunia.

Likwidacja pieca opalanego węglem i zamiana go na inny, bardziej ekologiczny rodzaj ogrzewania, usunięcie azbestowego dachu czy likwidacja szamba i podłączenie domu do kanalizacji to przykłady inwestycji, które możemy zrealizować z pomocą finansową miasta, a w ten sposób przyczynić się do ochrony środowiska w Toruniu. Zachętą dla mieszkańców jest miejskie dofinansowanie takich inicjatyw. Kwota przeznaczona na ten cel w tegorocznym budżecie miasta jest porównywalna z minionym rokiem, w którym na 132 złożone wnioski gmina przyznała łącznie ok. 295 tys. zł. Warto podkreślić, że kwota dofinansowania jest wolna od podatku.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać pieniądze z tej puli, określa uchwała Rady Miasta nr 77/11 z dnia 7 kwietnia 2011 r. w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej na terenie Gminy Miasta Toruń >> TUTAJ. W tym roku zasady te się nie zmienią.

Najważniejsza sprawa, na jaką powinni zwrócić uwagę zainteresowani, to zapis uchwały, który zobowiązuje ich do złożenia wniosku o dotację przed rozpoczęciem inwestycji. Dotyczy to takich działań, jak:

 • likwidacja źródeł tzw. niskiej emisji (dotacja wynosi od 20 do 30 proc.)
 • prace związane z usunięciem materiałów budowlanych zawierających azbest 
 • budowa przyłącza kanalizacji deszczowej wraz z opaskowym drenażem zbierającym

W przypadku budowy przyłącza kanalizacji sanitarnej ze studzienką rewizyjną wniosek powinien być złożony w okresie 12 miesięcy od zaistnienia możliwości podłączenia nieruchomości do kanalizacji.

Załączniki, jakie należy dołączyć do wniosków, to zgoda właścicieli nieruchomości w przypadku, gdy nie jest nim wnioskodawca oraz warunki techniczne gestorów sieci.


W związku z opublikowaniem przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, zmianie uległy kwoty udzielanych dofinansowań:

 • likwidacja źródeł niskiej emisji
  maksymalna kwota to nie więcej niż 5 408 zł
  649 zł za trwały demontaż pieca węglowego opalanego węglem
  1298 zł za trwałą likwidację kotłowni węglowej, będącej jedynym źródłem niskiej emisji

 • budowa przyłącza kanalizacji sanitarnej – 1189 zł
 • usuwanie materiałów budowlanych zawierających azbest
  1082 zł na demontaż, transport i umieszczanie na składowisku odpadów niebezpiecznych
  379 zł na transport i umieszczanie na składowisku odpadów niebezpiecznych
  379 zł na przetworzenie w urządzeniach przewoźnych zgromadzonego odpadu zawierającego azbest
 • budowa przyłącza kanalizacji deszczowej – 2271 zł

Formularze wniosków są dostępne pod adresami:

- likwidacja ogrzewania węglowego >> TUTAJ
- budowa przyłącza kanalizacji deszczowej >> TUTAJ
- budowa przyłącza kanalizacji sanitarnej >> TUTAJ
- usuwanie materiałów budowlanych zawierających azbest >> TUTAJ


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Prezydent Torunia wręczający decyzje stypendialne grupie studentek
  Miasto
  51 studentek i studentów toruńskich uczelni wyższych odebrało decyzje o przyznaniu miejskiego stypendium na rok akademicki 2022/2023.
 • Za zdjęciu: widok z drona na ul.Warneńczyka i Grudziądzką
  Drogi, Miasto, MZK
  W związku z modernizacją torowiska i układu drogowego od soboty 4 lutego 2023 r. zmieni się organizacja ruchu w rejonie ul. Warneńczyka i Grudziądzkiej.
 • Logo konsultacji społecznych
  Miasto
  Zapraszamy do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących projektu uchwały Rady Miasta Torunia w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie miasta Torunia na potrzeby przygotowania i realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji pn. Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027.
 • Diamenty biznesu z Torunia
  Biznes, Miasto
  Na liście miesięcznika Forbes znalazły się 124 toruńskie przedsiębiorstwa.
 • Zdjęcie przedstawia dziecko rysujące kredkami.
  Miasto
  Od 27 lutego 2023 r. rozpoczyna się nabór do przedszkoli i klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Torunia.
 • Konkurs ofert dla NGO 2023 grafika
  Biznes, Miasto
  Prezydent Miasta Torunia ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania w zakresie promocji zatrudnienia i rozwoju gospodarczego, w tym przedsiębiorczości.
 • 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończyło laserowe „Światełko do nieba z Mikołajem Kopernikiem”.
 • Po zwycięskim Wielkim Wiosłowaniu 2023, Toruń pobił dwa kolejne rekordy. Najpierw padł najsmaczniejszy rekord Polski w liczbie osób jedzących jednocześnie pierniki. Potem doszedł kolejny, w ramach Wielkiej Ściskawy.
 • Mirosław Ziętarski, wioślarz AZS UMK, zwyciężył w XX Plebiscycie na Sportowca Torunia 2022 Roku. Wyróżnienie odebrał 28 stycznia 2023 r. podczas XIII Balu Sportowca w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.To największy Bal w Toruniu i regionie.
 • W Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. Łokietka w Toruniu 28 stycznia 2023 r. odbył się V Bal Osób Niepełnosprawnych.
 • Ślizgawka przy muzyce, konkursy, animacje i zabawy ze sportowcami. W sobotę 28 stycznia 2023 r. na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema odbyła się impreza Ferie na Start 2023!
 • Ekaterina Kurakowa z toruńskiego MKS Axel zajęła czwarte miejsce w konkurencji solistek podczas Mistrzostw Europy w Łyżwiarstwie Figurowym 2023.
 • W Galerii Copernicus przy ul. Żółkiewskiego odbyło się Wielkie Wiosłowanie dla WOŚP. Kolejny rok z rzędu rzędu torunianie z Prezydentem Michałem Zaleskim na czele okazali się najlepsi.
 • Prezydent Miasta Torunia ogłosił przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego przy ul. Poznańskiej 81/5.