Skorzystaj z dotacji ekologicznej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Skorzystaj z dotacji ekologicznej

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 28 lutego 2013
Autor: Małgorzata Litwin

Miasto przeznaczy w tym roku 350 tys. zł na dofinansowanie działań proekologicznych, podejmowanych przez mieszkańców  Torunia.

Likwidacja pieca opalanego węglem i zamiana go na inny, bardziej ekologiczny rodzaj ogrzewania, usunięcie azbestowego dachu czy likwidacja szamba i podłączenie domu do kanalizacji to przykłady inwestycji, które możemy zrealizować z pomocą finansową miasta, a w ten sposób przyczynić się do ochrony środowiska w Toruniu. Zachętą dla mieszkańców jest miejskie dofinansowanie takich inicjatyw. Kwota przeznaczona na ten cel w tegorocznym budżecie miasta jest porównywalna z minionym rokiem, w którym na 132 złożone wnioski gmina przyznała łącznie ok. 295 tys. zł. Warto podkreślić, że kwota dofinansowania jest wolna od podatku.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać pieniądze z tej puli, określa uchwała Rady Miasta nr 77/11 z dnia 7 kwietnia 2011 r. w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej na terenie Gminy Miasta Toruń >> TUTAJ. W tym roku zasady te się nie zmienią.

Najważniejsza sprawa, na jaką powinni zwrócić uwagę zainteresowani, to zapis uchwały, który zobowiązuje ich do złożenia wniosku o dotację przed rozpoczęciem inwestycji. Dotyczy to takich działań, jak:

 • likwidacja źródeł tzw. niskiej emisji (dotacja wynosi od 20 do 30 proc.)
 • prace związane z usunięciem materiałów budowlanych zawierających azbest 
 • budowa przyłącza kanalizacji deszczowej wraz z opaskowym drenażem zbierającym

W przypadku budowy przyłącza kanalizacji sanitarnej ze studzienką rewizyjną wniosek powinien być złożony w okresie 12 miesięcy od zaistnienia możliwości podłączenia nieruchomości do kanalizacji.

Załączniki, jakie należy dołączyć do wniosków, to zgoda właścicieli nieruchomości w przypadku, gdy nie jest nim wnioskodawca oraz warunki techniczne gestorów sieci.


W związku z opublikowaniem przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, zmianie uległy kwoty udzielanych dofinansowań:

 • likwidacja źródeł niskiej emisji
  maksymalna kwota to nie więcej niż 5 408 zł
  649 zł za trwały demontaż pieca węglowego opalanego węglem
  1298 zł za trwałą likwidację kotłowni węglowej, będącej jedynym źródłem niskiej emisji

 • budowa przyłącza kanalizacji sanitarnej – 1189 zł
 • usuwanie materiałów budowlanych zawierających azbest
  1082 zł na demontaż, transport i umieszczanie na składowisku odpadów niebezpiecznych
  379 zł na transport i umieszczanie na składowisku odpadów niebezpiecznych
  379 zł na przetworzenie w urządzeniach przewoźnych zgromadzonego odpadu zawierającego azbest
 • budowa przyłącza kanalizacji deszczowej – 2271 zł

Formularze wniosków są dostępne pod adresami:

- likwidacja ogrzewania węglowego >> TUTAJ
- budowa przyłącza kanalizacji deszczowej >> TUTAJ
- budowa przyłącza kanalizacji sanitarnej >> TUTAJ
- usuwanie materiałów budowlanych zawierających azbest >> TUTAJ


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Akt powołania na stanowisko urzędnicze odbiera z rąk prezydenta Torunia Natalia Raszkiewicz
  Miasto
  Do korpusu urzędników toruńskiego samorządu dołączyło 10 nowych osób. 23 lutego 2024 r., po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu, złożyły ślubowanie na sztandar miasta i odebrały z rąk prezydenta akty powołań na stanowiska urzędnicze.
 • Na zdjęciu: zawodnicy masters - mężczyźni biorą udział w biegu w hali na bieżni
  Miasto, Sport
  24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • Na zdjęciu: ludzie w kościele, widać złoty ołtarz
  Miasto
  Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  24 lutego 2022 roku rozpoczęła się agresja rosyjska na Ukrainę. W 2. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń głos zabrał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.