Są środki dla szkoły przy Strzałowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Są środki dla szkoły przy Strzałowej

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 13 czerwca 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski trzyma symboliczną promesę na dofinansowani budowy szkoły przy ul. Strzałowej

65 mln zł – tyle wynosi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski  Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla Torunia na budowę szkoły podstawowej przy ul. Strzałowej.

W dniu 13 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim odbyło się wręczenie promes na środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wśród beneficjentów jest Gmina Miasta Toruń, a promesę z rąk Anny Gembickiej, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odebrał prezydent Michał Zaleski.

- W tej chwili lewobrzeże Torunia dynamicznie się rozwija po wybudowaniu drugiego mostu drogowego. Zaczyna brakować miejsc w szkołach zlokalizowanych w tej części miasta, dlatego złożyliśmy do Programu Inwestycji Strategicznych: Polski Ład wniosek o dofinansowanie budowy szkoły. Mamy wszystko gotowe – tylko budować! – mówił prezydent Michał Zaleski. - Jesteśmy wdzięczni parlamentarzystom ziemi toruńskiej za wsparcie tego projektu, a premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za decyzję w tej sprawie – dodał prezydent.

W ramach programu łącznie 30 mld zł zostało rozdysponowane między 4989 wniosków z całego kraju, z czego 262 pochodzą z województwa kujawsko-pomorskiego.

- To są historyczne środki – nigdy tak wysokich środków na inwestycje nie było. Można powiedzieć, że jest to nasza odpowiedź na te wszystkie kryzysy, z którymi się teraz w kraju mierzymy. Chcemy w ten sposób doprowadzić do tego, żeby inwestycje, które zostały wcześniej zaplanowane, zostały zrealizowane do końca, z drugiej strony to jest nasz sposób, aby wesprzeć polską gospodarkę, rozwój firm mówiła Anna Gembicka.

Zgodnie z harmonogramem, w terminie do 6 miesięcy od daty udostępnienia wstępnej promesy Gmina Miasta Toruń rozpocznie postępowanie zakupowe, prace nad budową mają potrwać od 12 do 18 miesięcy. Termin zakończenia inwestycji określa się na koniec listopada 2024 r.

Przy ul. Strzałowej powstanie nowoczesny obiekt, złożony ze szkoły, przedszkola, ogólnodostępnej biblioteki oraz zaplecza sportowo-rekreacyjnego. W szkole podstawowej w 32 oddziałach uczyć się będzie mogło 800 uczennic i uczniów. Przeznaczonych dla nich będzie 37 sal lekcyjnych, w tym sale językowe, aula z 260 miejscami siedzącymi, świetlica, stołówka, gabinety pedagoga i psychologia. Nie zabraknie także sali gimnastycznej wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym oraz pełnowymiarowego boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę z trybunami dla 96 osób.

Z myślą o najmłodszych powstanie 8-oddziałowe przedszkole dla 200 dzieci z dodatkowymi salami: sportową, multimedialną i wielofunkcyjną. Znajdą się obok także dwa place zabaw.

Z kolei dla wszystkich mieszkańców otwarta zostanie biblioteka z Mediateką, z której może korzystać jednocześnie do 50 osób, z miejscami pracy indywidualnej z 14 stanowiskami komputerowymi, salą do gier, czytelnią i salą szkoleniową na 50 osób. Będzie to centrum kulturalne osiedla i miejsce spotkań mieszkańców.

Duży nacisk położony będzie na stosowanie zaawansowanych technicznie rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych. Zastosowane zostaną odnawialne źródła energii (OZE) takie jak m.in. fotowoltaika i pompa ciepła oraz energooszczędne oświetlenie.

Cały kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zapewniając im możliwość swobodnego poruszania się na wszystkich kondygnacjach poprzez m.in. montaż windy, zaprojektowanie głównych wejść bezpośrednio z poziomu terenu.

To kolejne dofinansowanie, jaki Gmina Miasta Toruń otrzymała w ramach Rządowego Funduszu Polski  Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W pierwszej edycji z trzech złożonych wniosków dwa otrzymały dofinansowanie: zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego – wartość całkowita 34 mln zł,  dofinansowanie w wysokości 30 mln zł (88%) oraz termomodernizacja kompleksowa Internatu I i II przy pl. Św. Katarzyny w Toruniu – wartość całkowita 5,1 mln zł, dofinansowanie 4,6 mln zł (90%).

Fot. Sławomir KowalskiZobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.