Rządowe wsparcie na inwestycje drogowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rządowe wsparcie na inwestycje drogowe

Drogi, Miasto
Data publikacji: 18 kwietnia 2024
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.

Ponad 3,1 mln zł otrzymał Toruń ze środków rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim. W ramach tych środków zaplanowano także remont przejścia podziemnego na wysokości ul. Piskorskiej.

Pod koniec stycznia tego roku miasto złożyło wniosek do Ministerstwa Infrastruktury o dofinansowanie remontu Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim oraz na remont przejścia podziemnego w ciągu ul. Szosa Lubicka na wysokości ul. Piskorskiej. Starania zakończyły się sukcesem. Udało się pozyskać pieniądze w wysokości 3 120 000,00 zł ze środków rezerwy subwencji ogólnej. Środki te stanowią 50% wartości zadania. Reszta pieniędzy, na realizację remontu, została zarezerwowana w tegorocznym budżecie miasta. Warto dodać, że 50% dofinansowania ze środków rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa jest maksymalnym dofinansowaniem, jakie można z tej puli pozyskać.

W ramach prac, na dwóch odcinkach Szosy Lubickiej zostanie ułożona nowa nawierzchnia. Wygląd zmienią także chodniki i drogi rowerowe. Wymienione zostanie także oświetlenie i okablowanie sygnalizacji świetlnej. Subwencja zostanie przeznaczona także na remont przejścia podziemnego pod ul. Szosą Lubicką na wysokości ulicy Piskorskiej (sklep OBI). Przejście podziemne, wybudowane w 1983 roku, umożliwia komunikację pieszych miedzy osiedlem mieszkaniowym, przystankami tramwajowymi i obiektami handlowymi zlokalizowanymi po obu stronach ulicy. Kapitalny remont był realizowany w latach 2008-2009. Remont przejdą wybrane elementy konstrukcji. Nowy wygląd zyskają m.in. schody, które umożliwiają dojście na perony przystanków tramwajowych oraz balustrady i dylatacje konstrukcji przejścia. 

Warto dodać, że Toruń od wielu lat z sukcesem pozyskuje środki z rezerwy subwencji ogólnej. Przy współfinansowaniu z budżetu miasta, wyremontowano m.in. Szosę Lubicką (odcinek: pl. Sybiraków-Leszczynowa i Ślaskiego- Wyszyńskiego), Szosę Lubicką na odcinku od Ścieżki Szkolnej do Targowej i przejście podziemne na wysokości ul. Wyszyńskiego, Szosę Lubicką na odcinku gazownia - plac Daszyńskiego, Poznańską i Ligi Polskiej.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
  Drogi, Miasto
  Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...