Ruszają szczepienia dzieci 5-11 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ruszają szczepienia dzieci 5-11 lat

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 10 grudnia 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Ręce w niebieskich rękawiczkach wykonują zastrzyk w ramię

16 grudnia 2021 r. mają się rozpocząć szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5–11 lat - poinformowali w piątek 10 grudnia przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

- Uruchamiamy akcję szczepień dzieci. W najbliższą niedzielę i poniedziałek (12-13 grudnia) będziemy wystawiali zlecenia dla dzieci w systemie elektronicznym. Zapisy będą odbywały się w ten sam sposób, jak w przypadku dorosłychzapowiedział na piątkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Polsce jest ponad 2 mln 600 tys. dzieci w wieku 5-11 lat. Tak jak w przypadku dorosłych, rodzic lub opiekun prawny może zarejestrować dziecko na cztery sposoby:

 • Telefon na bezpłatną, całodobową infolinię (989) - trzeba przygotować numer PESEL dziecka. Jeśli podamy numer telefonu, otrzymamy SMS z potwierdzeniem terminu i miejsca szczepienia.
 • E-rejestracja na pacjent.gov.pl - elektroniczna rejestracja możliwa jest na dwa sposoby: poprzez Profil Zaufany i bez jego użycia. Po zalogowaniu na Profil Zaufany należy wybrać jeden z dostępnych terminów i adresów wskazanych przez system. W przypadku braku Profilu Zaufanego trzeba wejść na stronę https://pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl/auth i wybrać zakładkę “Rejestracja bez Profilu Zaufanego”. Tam należy wpisać imię i nazwisko dziecka, jego numer PESEL i podać swój numer telefonu, na który przyjdzie SMS z kodem do wpisania w kolejnym kroku rejestracji. Po wybraniu  dogodnego terminu szczepienia otrzymamy SMS z potwierdzeniem rejestracji.
 • Wysłanie SMS na dedykowany numer - wyślij SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. Automatyczny odbiorca pokieruje cię, jakie dane musisz podać w celu rejestracji (po podaniu PESELu dziecka i kodu pocztowego miejsca zamieszkania, system zaproponuje Ci dogodne miejsce i termin blisko twojego miejsca zamieszkania (można go zmienić). Dzień przed planowanym szczepieniem na Twój numer telefonu przyjdzie wiadomość przypominająca o szczepieniu.

Zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków, zatwierdzoną przez Komisję Europejską dzieciom ma być podawana szczepionka Comirnaty firm Pfizer/BioNTech w dawce 10 µg, czyli mniejszej niż  dorosłym i dzieciom starszym (powyżej 12. r.ż.) i wynieść. Jak poinformowała EMA, "główne badanie u dzieci w wieku od 5 do 11 lat wykazało, że odpowiedź immunologiczna na produkt Comirnaty podany w niższej dawce (10 µg) w tej grupie wiekowej, była porównywalna z odpowiedzią obserwowaną po podaniu wyższej dawki (30 µg) osobom starszym w wieku 16–25 lat (na podstawie poziomu przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2). Oznacza to, że w badaniu szczepionka była w 90,7 proc. skuteczna w zapobieganiu objawowemu COVID-19.

Druga dawka szczepionki ma być podana tej grupie wiekowej najwcześniej trzy tygodnie po pierwszej.

Przejdź do szczegółowej informacji na stronach Ministerstwa Zdrowia

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ruda panda mała
  Eko, Miasto
  Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Park Kultury - plakat
  Kultura, Miasto
  Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • Miasto
  10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
 • DroneTech 2024 - plakat
  Biznes, Miasto
  O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.