Ruszają szczepienia dzieci 5-11 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ruszają szczepienia dzieci 5-11 lat

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 10 grudnia 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Ręce w niebieskich rękawiczkach wykonują zastrzyk w ramię

16 grudnia 2021 r. mają się rozpocząć szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5–11 lat - poinformowali w piątek 10 grudnia przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

- Uruchamiamy akcję szczepień dzieci. W najbliższą niedzielę i poniedziałek (12-13 grudnia) będziemy wystawiali zlecenia dla dzieci w systemie elektronicznym. Zapisy będą odbywały się w ten sam sposób, jak w przypadku dorosłychzapowiedział na piątkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Polsce jest ponad 2 mln 600 tys. dzieci w wieku 5-11 lat. Tak jak w przypadku dorosłych, rodzic lub opiekun prawny może zarejestrować dziecko na cztery sposoby:

 • Telefon na bezpłatną, całodobową infolinię (989) - trzeba przygotować numer PESEL dziecka. Jeśli podamy numer telefonu, otrzymamy SMS z potwierdzeniem terminu i miejsca szczepienia.
 • E-rejestracja na pacjent.gov.pl - elektroniczna rejestracja możliwa jest na dwa sposoby: poprzez Profil Zaufany i bez jego użycia. Po zalogowaniu na Profil Zaufany należy wybrać jeden z dostępnych terminów i adresów wskazanych przez system. W przypadku braku Profilu Zaufanego trzeba wejść na stronę https://pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl/auth i wybrać zakładkę “Rejestracja bez Profilu Zaufanego”. Tam należy wpisać imię i nazwisko dziecka, jego numer PESEL i podać swój numer telefonu, na który przyjdzie SMS z kodem do wpisania w kolejnym kroku rejestracji. Po wybraniu  dogodnego terminu szczepienia otrzymamy SMS z potwierdzeniem rejestracji.
 • Wysłanie SMS na dedykowany numer - wyślij SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. Automatyczny odbiorca pokieruje cię, jakie dane musisz podać w celu rejestracji (po podaniu PESELu dziecka i kodu pocztowego miejsca zamieszkania, system zaproponuje Ci dogodne miejsce i termin blisko twojego miejsca zamieszkania (można go zmienić). Dzień przed planowanym szczepieniem na Twój numer telefonu przyjdzie wiadomość przypominająca o szczepieniu.

Zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków, zatwierdzoną przez Komisję Europejską dzieciom ma być podawana szczepionka Comirnaty firm Pfizer/BioNTech w dawce 10 µg, czyli mniejszej niż  dorosłym i dzieciom starszym (powyżej 12. r.ż.) i wynieść. Jak poinformowała EMA, "główne badanie u dzieci w wieku od 5 do 11 lat wykazało, że odpowiedź immunologiczna na produkt Comirnaty podany w niższej dawce (10 µg) w tej grupie wiekowej, była porównywalna z odpowiedzią obserwowaną po podaniu wyższej dawki (30 µg) osobom starszym w wieku 16–25 lat (na podstawie poziomu przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2). Oznacza to, że w badaniu szczepionka była w 90,7 proc. skuteczna w zapobieganiu objawowemu COVID-19.

Druga dawka szczepionki ma być podana tej grupie wiekowej najwcześniej trzy tygodnie po pierwszej.

Przejdź do szczegółowej informacji na stronach Ministerstwa Zdrowia

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Na zdjęciu: nowe miejsca do parkowania przy ul. Grudziądzkiej 56, trzy miejsca zajęte przez samochody
  Drogi, Miasto
  Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.
 • W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy z SP 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.