Ruszają szczepienia dzieci 5-11 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ruszają szczepienia dzieci 5-11 lat

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 10 grudnia 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Ręce w niebieskich rękawiczkach wykonują zastrzyk w ramię

16 grudnia 2021 r. mają się rozpocząć szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5–11 lat - poinformowali w piątek 10 grudnia przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

- Uruchamiamy akcję szczepień dzieci. W najbliższą niedzielę i poniedziałek (12-13 grudnia) będziemy wystawiali zlecenia dla dzieci w systemie elektronicznym. Zapisy będą odbywały się w ten sam sposób, jak w przypadku dorosłychzapowiedział na piątkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Polsce jest ponad 2 mln 600 tys. dzieci w wieku 5-11 lat. Tak jak w przypadku dorosłych, rodzic lub opiekun prawny może zarejestrować dziecko na cztery sposoby:

 • Telefon na bezpłatną, całodobową infolinię (989) - trzeba przygotować numer PESEL dziecka. Jeśli podamy numer telefonu, otrzymamy SMS z potwierdzeniem terminu i miejsca szczepienia.
 • E-rejestracja na pacjent.gov.pl - elektroniczna rejestracja możliwa jest na dwa sposoby: poprzez Profil Zaufany i bez jego użycia. Po zalogowaniu na Profil Zaufany należy wybrać jeden z dostępnych terminów i adresów wskazanych przez system. W przypadku braku Profilu Zaufanego trzeba wejść na stronę https://pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl/auth i wybrać zakładkę “Rejestracja bez Profilu Zaufanego”. Tam należy wpisać imię i nazwisko dziecka, jego numer PESEL i podać swój numer telefonu, na który przyjdzie SMS z kodem do wpisania w kolejnym kroku rejestracji. Po wybraniu  dogodnego terminu szczepienia otrzymamy SMS z potwierdzeniem rejestracji.
 • Wysłanie SMS na dedykowany numer - wyślij SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. Automatyczny odbiorca pokieruje cię, jakie dane musisz podać w celu rejestracji (po podaniu PESELu dziecka i kodu pocztowego miejsca zamieszkania, system zaproponuje Ci dogodne miejsce i termin blisko twojego miejsca zamieszkania (można go zmienić). Dzień przed planowanym szczepieniem na Twój numer telefonu przyjdzie wiadomość przypominająca o szczepieniu.

Zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków, zatwierdzoną przez Komisję Europejską dzieciom ma być podawana szczepionka Comirnaty firm Pfizer/BioNTech w dawce 10 µg, czyli mniejszej niż  dorosłym i dzieciom starszym (powyżej 12. r.ż.) i wynieść. Jak poinformowała EMA, "główne badanie u dzieci w wieku od 5 do 11 lat wykazało, że odpowiedź immunologiczna na produkt Comirnaty podany w niższej dawce (10 µg) w tej grupie wiekowej, była porównywalna z odpowiedzią obserwowaną po podaniu wyższej dawki (30 µg) osobom starszym w wieku 16–25 lat (na podstawie poziomu przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2). Oznacza to, że w badaniu szczepionka była w 90,7 proc. skuteczna w zapobieganiu objawowemu COVID-19.

Druga dawka szczepionki ma być podana tej grupie wiekowej najwcześniej trzy tygodnie po pierwszej.

Przejdź do szczegółowej informacji na stronach Ministerstwa Zdrowia

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Zdjęcie przedstawia procesję Bożego Ciała przechodzącą obok Ratusza Staromiejskiego.
  Miasto
  8 czerwca 2023 roku w Toruniu odbyły się uroczystości związane z Bożym Ciałem. Uczestniczył w nich Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasta hanzeatyckie spotkają się w Toruniu
  Kultura, Miasto
  22-25 czerwca 2023 roku Toruń będzie organizatorem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy z udziałem 50 miast Europy.
 • MZK w czasie wydłużonego weekendu
  Miasto, MZK
  Ważna informacja dla podróżnych korzystających w komunikacji miejskiej w Toruniu. W czasie wydłużonego weekendu (8 -11 czerwca br.) zostaną wprowadzone zmiany. Poniżej szczegółowe informacje: 8 czerwca 2023 r. (czwartek – Boże Ciało): Ruch tramwajowy i autobusowy ograniczony: autobusy linii nr 19, 29, 32, 44, 113, 121 i 122 kursować będą według...
 • 45. Memoriał Grzegorza Duneckiego
  Miasto, Sport
  Ponad 400 zawodników wzięło udział w 45. Memoriale Grzegorza Duneckiego. Sportowe zmagania odbyły się 8 czerwca 2023 roku na Stadionie Miejskim w Toruniu. Organizatorem zawodów był Miejski Klub Lekkoatletyczny Toruń. Udział w zawodach zgłosiło 440 sportowców z klubów całej Polski. Lekkoatleci rywalizowali między innymi w biegach na dystansach 100...
 • Zdjęcie przedstawia osobę korzystającą z parkomatu w Toruniu.
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Warto wiedzieć, jak w dniach (8-9 czerwca) będzie funkcjonowała Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu.
 • Młoda płotkarka na bieżni Stadionu Miejskiego
  Miasto, Sport
  440 zawodników zgłosiło udział w 45. Memoriale Grzegorza Duneckiego, który 8 czerwca 2023 roku odbędzie się na Stadionie Miejskim przy ul. Bema.
 • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia poinformował o rozstrzygnięciu otwartych konkursów ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.
 • Rozpoczął się nabór zgłoszeń obiektów do udziału w konkursie „Obiekt Roku – edycja 2021-2022”.
 • Rozpoczynamy konsultacje społeczne, których celem jest opracowanie Planu Zarządzania Miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO dla średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia.
 • Ważna informacja dla podróżnych korzystających w komunikacji miejskiej w Toruniu. W czasie wydłużonego weekendu (8 -11 czerwca br.) zostaną wprowadzone zmiany. Poniżej szczegółowe informacje: 8 czerwca 2023 r. (czwartek – Boże Ciało): Ruch tramwajowy i autobusowy ograniczony: autobusy linii nr 19, 29, 32, 44, 113, 121 i 122 kursować będą według...
 • XIV Międzyszkolny Turniej Piłkarski „Pod Chmurką” dla klas I-III o Puchar Dyrektora Wydziału Sportu i Rekreacji UMT odbył się 5 czerwca 2023 roku na boisku sportowym Szkoły Podstawowej nr 17 im. gen. Józefa Bema przy ul. Rudackiej.
 • 22-25 czerwca 2023 roku Toruń będzie organizatorem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy z udziałem 50 miast Europy.
 • 7 marca 2023 r. Szkoła Podstawowa Nr 10 w Toruniu wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie „Mathématiques Sans Frontières" Junior (Matematyka Bez Granic).
 • Do udziału w bezpłatnych warsztatach tapicerskich w Kawiarence Naprawczej Stajnia zaprasza mieszkańców Torunia Szkoła Leśna na Barbarce.