Ruszają szczepienia dzieci 5-11 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ruszają szczepienia dzieci 5-11 lat

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 10 grudnia 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Ręce w niebieskich rękawiczkach wykonują zastrzyk w ramię

16 grudnia 2021 r. mają się rozpocząć szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5–11 lat - poinformowali w piątek 10 grudnia przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

- Uruchamiamy akcję szczepień dzieci. W najbliższą niedzielę i poniedziałek (12-13 grudnia) będziemy wystawiali zlecenia dla dzieci w systemie elektronicznym. Zapisy będą odbywały się w ten sam sposób, jak w przypadku dorosłychzapowiedział na piątkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Polsce jest ponad 2 mln 600 tys. dzieci w wieku 5-11 lat. Tak jak w przypadku dorosłych, rodzic lub opiekun prawny może zarejestrować dziecko na cztery sposoby:

 • Telefon na bezpłatną, całodobową infolinię (989) - trzeba przygotować numer PESEL dziecka. Jeśli podamy numer telefonu, otrzymamy SMS z potwierdzeniem terminu i miejsca szczepienia.
 • E-rejestracja na pacjent.gov.pl - elektroniczna rejestracja możliwa jest na dwa sposoby: poprzez Profil Zaufany i bez jego użycia. Po zalogowaniu na Profil Zaufany należy wybrać jeden z dostępnych terminów i adresów wskazanych przez system. W przypadku braku Profilu Zaufanego trzeba wejść na stronę https://pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl/auth i wybrać zakładkę “Rejestracja bez Profilu Zaufanego”. Tam należy wpisać imię i nazwisko dziecka, jego numer PESEL i podać swój numer telefonu, na który przyjdzie SMS z kodem do wpisania w kolejnym kroku rejestracji. Po wybraniu  dogodnego terminu szczepienia otrzymamy SMS z potwierdzeniem rejestracji.
 • Wysłanie SMS na dedykowany numer - wyślij SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. Automatyczny odbiorca pokieruje cię, jakie dane musisz podać w celu rejestracji (po podaniu PESELu dziecka i kodu pocztowego miejsca zamieszkania, system zaproponuje Ci dogodne miejsce i termin blisko twojego miejsca zamieszkania (można go zmienić). Dzień przed planowanym szczepieniem na Twój numer telefonu przyjdzie wiadomość przypominająca o szczepieniu.

Zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków, zatwierdzoną przez Komisję Europejską dzieciom ma być podawana szczepionka Comirnaty firm Pfizer/BioNTech w dawce 10 µg, czyli mniejszej niż  dorosłym i dzieciom starszym (powyżej 12. r.ż.) i wynieść. Jak poinformowała EMA, "główne badanie u dzieci w wieku od 5 do 11 lat wykazało, że odpowiedź immunologiczna na produkt Comirnaty podany w niższej dawce (10 µg) w tej grupie wiekowej, była porównywalna z odpowiedzią obserwowaną po podaniu wyższej dawki (30 µg) osobom starszym w wieku 16–25 lat (na podstawie poziomu przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2). Oznacza to, że w badaniu szczepionka była w 90,7 proc. skuteczna w zapobieganiu objawowemu COVID-19.

Druga dawka szczepionki ma być podana tej grupie wiekowej najwcześniej trzy tygodnie po pierwszej.

Przejdź do szczegółowej informacji na stronach Ministerstwa Zdrowia

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Miasto
  We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Plakat: Kongres Afrykanistyczny w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji życzenia toruńskim przewodniczkom i przewodnikom składa prezydent Michał Zaleski.
 • W Toruniu trwa sukcesywna realizacja Programu Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi. Sprawozdanie z wynikających z tego dokumentu działań za ubiegły rok dostarcza nam spojrzenia na osiągnięcia w tym zakresie, ale także pokazuje wyzwania, którym Miasto musi sprostać.
 • 24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu prowadzi pozimowe łatanie ubytków w drogach. W najbliższy czwartek 22 lutego 2024 r. duży zakres robót zostanie wykonany na Szosie Bydgoskiej.
 • O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Swój wygląd zmienia ulica Olęderska, położona w południowo-wschodniej części miasta, na obszarze szybko rozwijających się terenów inwestycyjnych.
 • 20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.