Roztańczony jubilat MIX | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Roztańczony jubilat MIX

Kultura
Data publikacji: 02 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Roztańczone dziewczęta z zespołu MIX

25-lecie istnienia świętował 2 czerwca 2023 r. zespół taneczny MIX działający w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Bażyńskich.

Jubileuszowa impreza w Auli UMK zgromadziła liczne grono byłych i obecnych członków zespołu,  rodziców, nauczycieli i opiekunów oraz fanów grupy, o której zrobiło się ostatnio głośno za sprawą udziału w programie "You Can Dance. Nowa Generacja 2". Młodzi tancerze z Torunia wygrali konkurs na najlepszą prezentację wśród zespołów tanecznych ze szkół podstawowych z całej Polski, zorganizowany przez Telewizję Polską i Ministerstwo Edukacji i Nauki. Hip-hopowa wersja piosenki "Men in Black" z filmu "Faceci w czerni" przyniosła im ponad 86 tys. głosów i 15 tys. zł nagrody. Do ich szkoły przyjechała też z wizytą trójka popularnych jurorów programu: Ida Nowakowska, Augustin Egurrola i Edyta Herbuś.

- W ciągu minionych 25 lat wy i wasi poprzednicy w zespole tanecznym MIX potrafiliście pokazać, że piękno tańca to coś, co można osiągnąć dzięki swoim zdolnościom i pracy tutaj - w Szkole  Podstawowej nr 10, która mieści się kopernikańskim Toruniu. Nasze miasto w pełni zasługuje na radość  płynącą z Waszej tanecznej aktywnościmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Za Wasze umiejętności serdecznie Wam dziękujemy! Uczestniczycie w festiwalach, wygrywacie konkursy, jesteście w nich dostrzegani i podziwiani. I w ten sposób spełniacie swoje marzenia, wspaniale promując nasze miasto.

Z okazji jubileuszu Michał Zaleski uhonorował zespół Mix Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia Thorunium. W prezencie grupa otrzymała też od miasta głośnik bezprzewodowy.

Zespół Mix działa od 1998 r. pod kierunkiem pani Anny Wasiłek, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, która jest inicjatorem powstania i choreografem grupy. Skupia około 90 uczniów w wieku od 6 do 16 lat. Tworzą go cztery grupy: Miksiaki, Minimix, Mix Junior i MIX.

Co roku zespół zajmuje czołowe miejsca na przeglądach, turniejach, festiwalach i konkursach o zasięgu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. ''MIX'' uświetnia też swoimi występami ważne wydarzenia szkolne, tańczy na koncertach charytatywnych w toruńskich szkołach i przedszkolach, na festynach rodzinnych i imprezach okolicznościowych. . Prezentował się m.in. na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas Rajdu Pierwszaka, Toruńskiego Święta Tańca czy Dnia Dziecka w Piernikowym Miasteczku. 

Grupa ma w swoim dorobku artystycznym także występy poza granicami kraju. Zaprezentowała się w Niemczech: w 2000 r. w Getyndze, w 2009 r. w Bochum, w 2010 r. na Litwie, a w 2011 r. w Estonii, Łotwie i Litwie. W grudniu 2016 r. zespół otrzymał nominację na Międzynarodowy Festiwal Talentów „Top Art. Festival” w Chorwacji jako jeden z ośmiu polskich dziecięcych zespołów tanecznych. Uczniowie doskonalą swoje umiejętności również podczas warsztatów prowadzonych przez zagranicznych instruktorów m.in. Freda Folkesa z Wielkiej Brytanii oraz Gabriela Francisco z USA.

Szkoła, próby, występy, wyjazdy to dla młodych tancerzy ciężka praca, ale też ogromna radość z odnoszonych sukcesów. Na siłę zespołu składa się nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale również więzi, jakie przez lata wytworzyły się pomiędzy jego członkami. Wielu z nich kontynuuje taneczną pasję w dorosłym życiu – są instruktorami tańca i rozwijają taneczne talenty młodszego pokolenia.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze
  Drogi, Miasto
  I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.