Rozszczelnianie miasta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Rozszczelnianie miasta

Eko, Miasto
Data publikacji: 19 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: pas zieleni obok chodnika

W Toruniu trwa rozszczelnianie miasta - drogowcy demontują kostkę brukową, w uwolnionych przestrzeniach nasadzana jest zieleń. Efekty wspólnego działania Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia oraz Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu są już widoczne w kilku miejscach.

-  Pomysł rozszczelniania nawierzchni w naszym mieście jest realizowany od 2022 roku. W wybranych lokalizacjach, uwzględniając zachowanie płynności ruchu pieszego, demontowana jest kostka betonowa, a podbudowa wymieniana na urodzajną ziemię. Tam z kolei sadzone są krzewy. Takie działanie pozwala na zachowanie bioróżnorodności, zapobiega szybszemu nagrzewaniu powierzchni oraz umożliwia swobodny odpływ wód opadowych i roztopowych w głąb ziemi - mówi Paweł Gulewski, zastępca prezydenta Torunia.

W 2022 roku kostkę zdemontowano przy ul. Moniuszki, ul. Kraszewskiego (przy skrzyżowaniu z Matejki), ul. Konopnickiej, ul. Gagarina i ul. Sobieskiego (przy wjeździe do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia). Poszerzono kwaterę z drzewami w Parku Miejskim (w ciągu ul. Klonowica) oraz na ul. Kraszewskiego przy przystanku. Dodatkowo dokonano rozszczelnienia nawierzchni oraz wykonano nasadzenia w części wschodniej ul. Sienkiewicza na odcinku od ul. Fałata do ul. Gagarina. Po zdjęciu kostki i wymianie podbudowy na urodzajną ziemię posadzono ponad 200 m kw. krzewów, takich jak: irga Dammera Major, lilak Meyera „Palibin", tawuła japońska „Goldmound", pęcherznica kalinolistna „Luteus" - łącznie ponad 500 sztuk krzewów.

W 2023 roku kostka betonowa zniknie z pasa rozdziału ulicy Bema. Na powierzchni ponad 900 m kw. zostanie posadzona zieleń.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.
  • W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
  • Setne urodziny obchodziła torunianka, pani Felicja Cyrankowska. Z tej okazji życzenia złożyli jubilatce prezydent Michał Zaleski i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego, Iwona Krzywdzińska.
  • Z początkiem października Toruń wypełni się studentami. Wielu z nich będzie jeździć na zajęcia komunikacją miejską. W takim przypadku dużą oszczędnością dla studenckiego budżetu będzie zakup biletu semestralnego, który pozwoli na oszczędne i wygodne przemieszczanie się po mieście.
  • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
  • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
  • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
  • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.