Rozmawiali o współpracy miasta z UMK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozmawiali o współpracy miasta z UMK

Miasto
Data publikacji: 20 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.

W spotkaniu z władzami rektorskimi UMK wzięli udział przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski, prezydent Michał Zaleski, zastępcy prezydenta Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, sekretarz miasta Jacek Mularz, skarbnik Aneta Pietrzak oraz dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia Ewa Banaszczuk-Kisiel.

Wśród poruszonych kwestii były m.in. tematy kulturalne i tematy z zakresu polityki społecznej. Uniwersytet wystąpił do miasta o wsparcie organizacji Piernikaliów 2024. Padła również propozycja ścisłej współpracy z UMK przy opracowaniu i realizacji Programu Edukacji Kulturalnej dla mieszkańców Torunia w związku z uchwaleniem strategii rozwoju kultury do roku 2030. Planowane jest opracowanie trzyletniego programu, który będzie określał szczegółowo diagnozę, cele, działania oraz projekty. Do współpracy przy powstawaniu programu zaproszono pracowników UMK, w szczególności Instytutu Socjologii – Katedry Badań nad Kulturą, Instytutu Nauk o Kulturze, Instytutu Nauk Pedagogicznych oraz Wydziału Sztuk Pięknych. 

Rozmawiano także o pozyskiwaniu wolontariuszy wśród studentów UMK w celu udzielania nieodpłatnie pomocy w nauce dzieciom podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, a także wsparcia seniorów w formie m.in. rozmowy i towarzyszeniu na spacerze.

Ostatnie spotkanie kierownictwa Urzędu Miasta Torunia z władzami rektorskimi UMK odbyło się w 2021 r. w formie telekonferencji. W latach 2022-2023 spotkania się nie odbyły ze względu na liczne posiedzenia w ramach wspólnej organizacji rocznicy 550. urodzin Mikołaja Kopernika i Światowego Kongresu Kopernikańskiego oraz w związku z powstającym Kopernikańskim Ośrodkiem Integracji.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.