Rondo Ludmiły Roszko | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rondo Ludmiły Roszko

Miasto
Data publikacji: 14 października 2018
Autor: Sylwia Mularczyk
Rondo Ludmiły Roszko w Toruniu

Zbiegowi ulic Łódzkiej i Włocławskiej w Toruniu będzie patronowała wybitna pani geograf, szlachetna torunianka i naukowiec UMK - profesor Ludmiła Roszko.

Ludmiła Roszko, zgodnie z wyrażoną we wrześniu wolą Rady Miasta Torunia została patronką toruńskiego ronda, znajdującego się u zbiegu ulic Łódzkiej i Włocławskiej. W Katedrze Geografii Fizycznej i w jej macierzystym wydziale, profesor była osobą niezwykle cenioną. Należała do pionierskiego grona naukowców, którzy w 1945 roku rozpoczęli nauczanie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i zaszczepili w Toruniu wysoką kulturę naukową wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego, którego była absolwentką.

14 października 2018 roku w Dzień Edukacji Narodowej nastąpiło uroczyste nadanie nazwy Rondo Ludmiły Roszko.

- Profesor Ludmiła Roszko to wyjątkowa osoba, wpisana w topografię naszego miasta. W czasach kiedy studiowałem była człowiekiem, który emanował dobrem i ciepłem oraz niesłychanie wielką wiedzą. Jednocześnie była osobą bardzo zaangażowaną w świecką działalność kościoła katolickiego. Jej działania budziły sprzeciw ówczesnych władz. Mimo wszystko nie poddawała się, kształtowała to, co było wokół niej, najlepiej jak umiała. Takie osobowości zasługują na pamięć kolejnych pokoleń – powiedział podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wniosek o nadanie nazwy nowemu rondu został zgłoszony do rady miasta przez radnego Karola Marię Wojtasika i Fundację Polska Tożsamość, osiemnaście lat po śmierci patronki.

Ludmiła Roszko ur. 15 czerwca 1913 roku w Smoleńsku, zmarła 19 grudnia 2000 w Toruniu. „Była wybitnym geomorfologiem, specjalistką od zlodowaceń, absolwentką Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie oraz wykładowcą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od początku II Wojny Światowej służyła w szeregach Armii Krajowej, skierowana do pracy w tajnym nauczaniu. W 1945 roku objęła asystenturę w Katedrze Geografii Fizycznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1955 roku uzyskała stopień naukowy docenta. Była prześladowana politycznie, ówczesne władze PZPR kilkakrotnie nie wyrażały zgody na nadanie jej tytułu profesora mimo jej ogromnego dorobku naukowego i dydaktycznego. Przez całe życie prowadziła działalność społeczną, ofiarnie wspomagała studiującą młodzież oraz potrzebujących w Polsce i za granicą, a szczególnie na Wschodzie. Wspierała wiele inicjatyw kościelnych. Dała się poznać jako wspaniała mistyczka, a także energiczny, zaradny i wyrozumiały prezes Instytutu Miłosierdzia Bożego…” – tak o postaci toruńskiej profesor mówił podczas uroczystości radny Karol Maria Wojtasik.

Szanowni Państwo, pani profesor Ludmiła Roszko dołączyła do grona wielkich Polaków, wielkich Torunian, którzy swoje życie bazowali na nauce chrystusowej – dodał prezes Fundacji Polska Tożsamość.

Warto wiedzieć, że w tym roku w drogową topografię Torunia wpisano nazwy trzech innych rond: pułkownika Witolda Pileckiego, mecenasa Stefana Michałka i Lecha Bądkowskiego. Rondo Ludmiły Roszko dołącza do ciągu toruńskich miejsc, które poza swoją komunikacyjną pragmatyką, będą kierować skojarzenia torunian w stronę wartości, z których jesteśmy w naszym mieście dumni od pokoleń.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.