Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Miasto, Sport
Data publikacji: 19 lutego 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dekoracja medalowa

Rekord świata masters Mariki Popowicz-Drapały, świetny konkurs tyczkarzy oraz kolejny znakomity bieg płotkarza Jakuba Szymańskiego. Drugi dzień rozgrywanych w Arenie Toruń lekkoatletycznych halowych mistrzostw Polski obfitował w świetne wyniki.

Nie przestaje imponować Marika Popowicz-Drapała. Specjalizująca się od niedawana w biegu na 400 metrów sprinterka bydgoskiego Zawiszy 18 lutego 2024 r. w Arenie Toruń wygrała finał mistrzostw kraju, poprawiając czasem 51.87 nie tylko rekord życiowy, ale także ustanawiając rekord świata masters.

– To coś pięknego zobaczyć 51 z przodu. Przed sezonem naprawdę ciężko na to pracowałam. Cieszę się, że ta praca, którą wykonujemy z trenerem, daje takie efekty – podkreślała po zejściu z bieżni podopieczna Jacka Lewandowskiego. W finale Popowicz-Drapała startowała na piątym torze, mając przed sobą doświadczoną na dystansie 400 metrów Justynę Święty-Ersetic, która była druga na mecie (52.31). Trzecia Kinga Gacka (52.78).

Ponownie wysoką formą zaimponował płotkarz Jakub Szymański. Mimo słabszej reakcji startowej rekordzista Polski w Toruniu spisał się znakomicie i odniósł pewną wygraną z czasem 7.50. – To słabe wyjście z bloków zabrało mi dziś szansę na kolejny rekord Polski. Z reakcja 0.230 nie można osiągać takich wyników. Nie jestem zadowolony, ale jednocześnie wiem na co jestem gotowy – powiedział Szymański. Drugie miejsce zajął Krzysztof Kiljan, który srebro okrasił rekordem życiowym 7.59. To piąty czas w historii polskiej lekkoatletyki. Brązowy medal wywalczył Damian Czykier (7.60).

Dużo emocji przyniósł finał skoku o tyczce mężczyzn. Walkę o zwycięstwo stoczyli Piotr Lisek oraz Robert Sobera. Lisek w pierwszych próbach zaliczył 5.40 i 5.60, a po nieudanym podejściu na 5.70 przeniósł skoki na kolejną wysokość. Zaliczył bez problemu 5.75 i 5.80, zostając mistrzem kraju. – Jestem bardzo zadowolony ze skakania 5.80. Mam nadzieję, że dostarczyliśmy dużo emocji. Wytrzymałem też stres związany z przekładaniem. Zrzutka na 5.70 nie była zaplanowana, to był dobry skok. Musiałem zmienić tyczkę na twardszą, a nie jest łatwo powtórzyć taką próbę – mówił Lisek.

Idący za nim niczym cień Sobera po skokach na 5.40 i 5.50 manewr przenoszenia zastosował na 5.60. Podobnie jak u Liska był on skuteczny. W pierwszych skokach zaliczył później 5.70 i 5.75. Bez powodzenia atakował 5.80 i 5.85, zostając ostatecznie wicemistrzem Polski. – Cieszę się też, że Robert wrócił. Myślę, że tak to można hucznie powiedzieć. On skakał bardzo dobrze technicznie. Nawiązał rywalizację. Nie poszczypał po Achillesie tylko chciał sięgnąć po kolano – chwalił rywala Piotr Lisek. Brązowy medal zdobył Filip Kempski – 5.20.

Mocne tempo biegu na 200 metrów do końca wytrzymała Martyna Kotwiła. Radomianka zwyciężyła z czasem 23.44 i obroniła tytuł mistrzowski. Drugie miejsce zajęła Krystsina Tsimanouskaya (23.59), a trzecie Magdalena Stefanowicz (23.72).

W wyrównanym finale mężczyzn najszybszy był Łukasz Żok. Jedno okrążenie hali pokonał w 21.14 i pokonał broniącego tytułu Alberta Komańskiego (21.19) i Patryka Wykrotę (21.23).

Po pasjonującym biegu mistrzem Polski w biegu na 400 metrów został w Arenie Toruń Mateusz Rzeźniczak. Nowo kreowany mistrz kraju pokonał dwa okrążenia w 47.16 i na mecie wyprzedził Maksymiliana Szweda (47.21) i Patryka Grzegorzewicza (47.50).

Tymczasem po mocnym biegu halową mistrzynią Polski została Anna Wielgosz (2:02.81), która na mecie zdystansowała Angelikę Sarnę (2:03.35) oraz Margaritę Koczanową (2:03.56).

W finale męskiego biegu na 800 metrów najlepszy był Mateusz Borkowski, który wygrał z czasem 1:46.78. Wicemistrzem Polski został Patryk Sieradzki – jego czas 1:47.20 to dziesiąty wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Brąz wywalczył Bartosz Kitliński (1:48.02).

Weronika Lizakowska wygrała bieg na 3000 metrów z czasem 8:51.74 i zdystansowała Martynę Galent (8:57.39) i długo prowadzącą Alicję Konieczek (9:03.47).

Ambicją Filipa Raka było poprawienie w Toruniu halowego rekordu Polski U23 w biegu na 3000 metrów. Po mocnym, prowadzonym, biegu Rak w iście sprinterskim tempie zmierzał na ostatnim okrążeniu ku mecie. Po samotnym finiszu uzyskał czas 7:56.51, słabszy zaledwie o 2 sekundy od rekordu Yareda Shegumo. Drugi był Michał Groberski (7:58.82), a trzeci lider krajowych tabel Kamil Herzyk – 8:00.51.

Dość niespodziewanie mistrzynią Polski w skoku w dal została Anna Matuszewicz. Torunianka zaimponowała w szóstej serii, osiągając 6.44 i o centymetr przeskakując Nikolę Horowską. Podopieczna Tomasza Saski popisała się w Toruniu dobrą próbą na 6.43. Trzecie miejsce zajęła Magdalena Bokun, która uzyskała 6.26 i – podobnie jak mistrzyni srebrną medalistkę – wyprzedziła czwartą i piątą zawodniczkę konkursu o centymetr.

Dobrze spisał się w konkursie skoku w dal faworyt gospodarzy z Torunia - Adrian Brzeziński wygrał dzięki dobrym próbom z dwu ostatnich serii, uzyskał w nich 7.70 i 7.76. Drugie miejsce dzięki wynikowi 7.62 uzyskanemu w szóstej próbie zajął Andrzej Kuch. Brąz zdobył Piotr Tarkowski – 7.57. Po bezbłędnym pokonaniu 1.71, 1.76, 1.80 oraz 1.84 mistrzynią Polski w skoku wzwyż mająca bardzo dobry sezon halowy Paulina Borys. Drugie miejsce zajęła borykająca się ostatnio z lekkimi kłopotami zdrowotnymi Wiktoria Miąso. Rzeszowianka pokonała w niedzielny wieczór 1.80. Brązowy medal zdobyła Alicja Wysocka (1.76).

Norbert Kobielski po zaliczeniu w drugiej próbie 2.22 zrezygnował z dalszego startu. Wicemistrzem kraju został Mateusz Kołodziejski (2.18), a brązowe medale wywalczyli Kewin Małek i Jakub Hołub – zaliczyli 2.10.

Mistrzem Polski w siedmioboju został Paweł Wiesiołek. Zawodnik Warszawianki zgromadził w dwudniowej rywalizacji w Toruniu wartościowe 5825 pkt. Drugi był Artur Brzeziński – 5347 pkt. Dzięki świetnej postawie w biegu na 1000 metrów na trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej przesunął się niezwykle utalentowany junior Hubert Trościanka – debiutując w seniorskim wieloboju zdobył brąz z wynikiem 5313 pkt.

Ewa Swoboda: Kocham tę bieżnię!

W klasyfikacji medalowej klubów Miejski Klub Lekkoatletyczny Toruń zajął 4. miejsce (złoto i srebro A. Brzezińskiego oraz złoto A. Matuszewicz), natomiast w zestawieniu medalowym województw region kujawsko-pomorski uplasował się na 2. miejscu, zdobywając 4 złote krążki, 3 srebrne i jeden brązowy.

Informacja prasowa KPZLA, fot. Tomasz Kasjaniuk

Zdjęcie główne: Paweł Skraba

Najczęściej czytane aktualności

• Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: ubrani na galowo uczniowie
    Miasto
  • Miasto, Sport
    Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.