Rekordowy zawrót głowy na Orlen Copernicus Cup | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rekordowy zawrót głowy na Orlen Copernicus Cup

Miasto, Sport
Data publikacji: 06 lutego 2024
Autor: Filip Tomasik

5 rekordów meetingu! Zwycięstwa Ewy Swobody, Piotra Liska i Jakuba Szymańskiego! 10. edycja "Copernicusa" nie zawiodła!

- Po raz 10. Toruń gości najlepsze zawodniczki i najlepszych zawodników w ramach prestiżowego meetingu Orlen Copernicus Cup. To jedno z najważniejszych lekkoatletycznych wydarzeń halowych w tym roku na świecie! - powiedział otwierając wydarzenie prezydent Michał Zaleski - Cieszymy się dzisiejszą rywalizacją i już myślimy o kolejnych wydarzeniach w Arenie Toruń. Jeszcze w tym roku będziemy gościli uczestników Mistrzostw Europy Masters, a już za dwa lata nasze miasto czeka najważniejsza halowa impreza lekkoatletyczna, Mistrzostwa Świata seniorów! - przypomniał prezydent Torunia.

Lekkoatleci godnie godnie uczcili jubileusz Orlen Copernicus Cup. Świetnie spisała się Ewa Swoboda, która po pasjonujące walce w biegu na 60 metrów uzyskała najlepszy wynik na świecie w tym sezonie. Formą zaimponował Jakub Szymański, a Filip Rak poprawił halowy rekord Polski do lat 23 w biegu na 1500 metrów. Trzy polskie zawodniczki wypełniły minima na marcowe mistrzostwa globu w Glasgow.

Swoboda na niebieskiej bieżni Areny Toruń stoczyła zacięty pojedynek z mającą iworyjskie korzenie reprezentantką Włoch Zaynab Dosso. Polka minimalnie pokonała rywalkę osiągając na mecie czas 7.01, a dokładna różnica pomiędzy sprinterkami wyniosła zaledwie trzynaście tysięcznych części sekundy. Swoboda wróciła tym samym na pozycję liderki światowych tabel. Dla podopiecznej Iwony Krupy dzisiejszy rezultat z Torunia jest trzecim w karierze.

Po niedzielnym ustanowieniu rekordu Polski w biegu na 60 metrów przez płotki kolejny dobry start zanotował 22-letni Jakub Szymański. Zawodnik SKLA Sopot mimo błędów na końcowej części dystansu wygrał bieg odnotowując drugi czas w karierze – 7.48, czyli słabszy zaledwie o 0.01 sekundy od najlepszego rezultatu w historii Polski. Szósty na mecie był Krzysztof Kiljan. Warszawianin czasem 7.61 poprawił rekord życiowy i przesunął się na szóste miejsce w polskich tabelach historycznych.

Mająca apetyt na poprawienie halowego rekordu Polski Zofii Bielczyk Pia Skrzyszowska w finałowym biegu na 60 metrów przez płotki nie uniknęła błędów i minimalnie – o 12 tysięcznych sekundy – przegrała na mecie z Nadine Visser. Holenderka wyrównała najlepszy czas w Europie osiągając w Toruniu wynik 7.80, a Polka ostatecznie uzyskała 7.81. Wartościowy rekord życiowy na poziomie 8.02 ustanowiła czwarta na mecie Weronika Nagięć. Zawodniczka nie tylko przesunęła się na dziesiątą pozycję w polskich tabelach historycznych, ale również wypełniła minimum na marcowe mistrzostwa świata w Glasgow.

Mocne tempo biegów na 1500 metrów doskonale wykorzystali polscy milerzy. W rywalizacji kobiet bieg wygrała Freweyni Hailu (3:55.28, najlepszy wynik na świecie i trzeci w historii), a siódma na mecie Weronika Lizakowska i dziewiąta Martyna Galant wypełniły minimum na halowe mistrzostwa świata. Polki poprawiły rekordy życiowe uzyskując odpowiednio 4:05.16 i 4:05.67. Bieg mężczyzn wygrał Samuel Tefera (3:34.61), a ósmy na mecie Filip Rak osiągnął trzeci czas w historii polskiej lekkoatletyki będący zarazem rekordem kraju U23 – 3:37.30*.

W biegu na 400 metrów zaimponowała Marika Popowicz-Drapała. W serii z udziałem Polek bydgoszczanka od początku nadała mocne tempo i wygrała z rekordem życiowym 52.14. Serię międzynarodową wygrała z kolei Holenderka Lieke Klaver – czas 50.57 to najlepszy wynik w historii toruńskiej imprezy.

Konkurs tyczkarzy wygrał Piotr Lisek. Polski tyczkarz wygraną zapewnił sobie pokonując poprzeczkę zawieszoną na 5.75. Później jeszcze bezskutecznie atakował 5.85.

W klasyfikacji mityngów halowych World Athletics wtorkowa edycja ORLEN Copernicus Cup zajmuje drugie miejsce. Lepsze w tym sezonie na świecie były tylko weekendowe zawody w Bostonie, podobnie jak toruńskie zaliczane do cyklu Indoor Tour Gold.

Tekst: Maciej Jałoszyński/pzla.pl 

foto: Sławomir Kowalski 


Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Mieszkankę Torunia odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta, która przekazała jubilatce upominek oraz list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Wyścig kolarski Śladami Anny Wazówny - plakat
  Miasto, Sport
  25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.