www.torun.pl

Rejs wolności

Miasto
Data publikacji: 12 września 2019

W tym roku mija 50. rocznica podjęcia przez pierwszych polskich wolnych żeglarzy próby opłynięcia przylądka Horn. 12 września 2019 r. w Przystani Toruń z siostrą żeglarzy oraz załogą Toruńskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Morskich spotkali się prezydent miasta Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz.

W styczniu 2019 r. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę załoga Toruńskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Morskich wypłynęła w rejs do przylądku Horn. Swoją wyprawą chcieli upamiętnić również pierwszych polskich wolnych żeglarzy, którzy 50 lat temu podjęli próbę zdobycia nieprzejednanego przylądku. 8 stycznia 2019 r. załodze kapitana Marka Padjasa udało się spełnić nieziszczone marzenia braci Ejsmontów. Ich historię, na spotkaniu podsumowującym wyprawę, przybliżyła siostra zaginionych żeglarzy, Pani Wanda Śmiechowicz.

- Wielce Szanowna Pani Wando, niezmiernie miło było mi słuchać wspomnień o braciach żeglarzach, których w świat pchała miłość do ojczyzny, ale tej wolnej ojczyzny. Przylądek okazał się im nieprzejednany, jednak najważniejsze jest to, co pokazali swoją postawą, czyli miłość do żeglarstwa, miłość do ojczyzny i miłość do rodziny - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - 50. rocznicę próby opłynięcia przylądku Horn warto upamiętnić, stąd też pomysł wyprawy załogi Toruńskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Morskich. Wszystko to razem tworzy kolejny ślad powiązań trzech bardzo ważnych myśli: o żeglarstwie, ojczyźnie i Toruniu. 

Bracia bliźniacy, Piotr i Mieczysław Ejsmontowie, urodzili się 3 listopada 1940 r. w Grodnie. Po wojnie przenieśli się do Kętrzyna, a kilka lat później – do Węgorzewa. Od najmłodszych lat działali w Klubie Morskim LOK w Węgorzewie i od zawsze marzyli o morzu i dalekich rejsach. Pierwszy atak na odległe tereny podjęli w wieku 19 lat - w Szczecinie wypożyczyli „Powiew”, sześciometrową mieczówkę, i wypłynęli na niej na podbój Bałtyku. Omijając w niewiadomy sposób patrole morskie, dopłynęli do Danii. Tam, zamiast o azyl, prosili o uzupełnienie prowiantu na dalszą podróż, przez co trafili do ambasady PRL-u i stamtąd do aresztu w Polsce. Zostali uniewinnieni, jednak plany na opłynięcie świata musieli zostawić na później. W 1965 roku udało im się ponownie uciec do Danii i stamtąd na “Johnie II” do Stanów Zjednoczonych. Z sukcesem przeprawili się przez Atlantyk do Ameryki, gdzie powrócili do realizacji największego marzenia – opłynięcia kuli ziemskiej. Zaczęli zbierać fundusze na nowy jacht. Udało się im go wyposażyć przy pomocy mieszkającej w Detroit ciotki. Wraz z nowym kompanem, Wojtkiem Dąbrowskim, na “Polonii” wyruszyli w rejs 24 listopada 1969 roku. Po tygodniach na oceanie słuch po nich zaginął.

- Jestem albatrosem, który czeka na ciebie na końcu świata. Jestem zapomnianą duszą zmarłych marynarzy, którzy opłynęli przylądek Horn ze wszystkich mórz świata. Oni nie zginęli we wzburzonych falach, lecz szybują na moich skrzydłach ku wieczności w najpiękniejszych strumieniach wiatrów antarktycznych - wierszem Sary Vial zakończyła historię wyprawy swoich braci Pani Wanda Śmiechowicz.

Opracowała: Natalia Przytarska

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.