Razem dla Ziemi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Razem dla Ziemi

Eko, Miasto
Data publikacji: 19 kwietnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Razem dla Ziemi - grafika

Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

Celem tej, organizowanej od 1970 r. inicjatywy, jest promowanie postaw proekologicznych oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat zagrożeń wynikających z nadmiernego rozwoju przemysłu i konsumpcjonizmu, takich jak zaśmiecanie lądów i wód, zanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie oraz wymieranie gatunków. A w tym roku szczególnie podkreśla się zgubny wpływ tworzyw sztucznych na środowisko naturalne. Jakie alternatywy wybierać, co robić, by tych plastikowych odpadów było mniej? Czytajcie nasz profil @odpadytorun albo sięgnijcie po poradnik nt. zapobiegania powstawaniu odpadów.

Warto śledzić wydarzenia organizowane z okazji Dnia Ziemi i brać w nich udział. To doskonała okazja do spędzenia czasu w rodzinie i gronie przyjaciół, a także do poznania nowych ludzi i cieszenia się pięknem przyrody. – Torunianie już wielokrotnie udowodnili swoje zaangażowanie w kwestie ekologiczne, uczestnicząc w lokalnych inicjatywach na rzecz ochrony środowiska. Dziękujemy za Waszą ekoaktywność! Tylko od początku roku nasi mieszkańcy, organizując się w grupy, zebrali z własnej inicjatywy 6 500 kg odpadów, sprzątając 25 różnych lokalizacji na terenie naszego miasta – mówi Zbigniew Fiderewicz – Zastępca Prezydenta Miasta.

Choć wspólne działania są ważne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy z nas zorganizował własne, indywidualne obchody Dnia Ziemi. Nawet najmniejsze gesty, takie jak posadzenie drzewa, sprzątanie terenów publicznych czy wymiana żarówek na energooszczędne mogą mieć istotny wpływ na nasze środowisko. Dzień Ziemi to także doskonała okazja do zwiększenia swojej wiedzy na temat problemów ekologicznych, np. poprzez przeglądanie materiałów edukacyjnych w Internecie, oglądanie filmów przyrodniczych lub uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez ośrodki edukacji ekologicznej. Warto zajrzeć też na stronę www.odpady.torun.pl, gdzie znaleźć można ciekawe informacje m.in. na temat prawidłowego postępowania z odpadami.

- Polecamy też udział w akcji Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu, które już po raz ósmy organizuje zbiórkę odpadów wielkogabarytowych – zupełnie za darmo – dodaje prezydent Fiderewicz. - A może aura będzie sprzyjająca i torunianie wybiorą się na sprzątanie terenów publicznych. Zapraszamy do wzięcia udziału w spacerze wyposażonym w rękawiczki i worki na śmieci. Po zebraniu odpadów można zgłosić ich odbiór na odpady@um.torun.pl lub telefonicznie 56 6118332.

Dołączając do akcji ekologicznych z okazji Dnia Ziemi, możecie pochwalić się zdjęciami na portalach społecznościowych, oznaczając nasz profil @odpadytorun!

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
  Drogi, Miasto
  Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...