Przez węzeł na al. Solidarności autobusem i tramwajem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Przez węzeł na al. Solidarności autobusem i tramwajem

MZK
Data publikacji: 24 stycznia 2023
Autor: Sylwia Derengowska

Jak już informowaliśmy, w sobotę 28 stycznia 2023 r. planowane jest przywrócenie funkcjonowania węzła przesiadkowego na al. Solidarności. W związku z tym inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska i wprowadzone zostaną korekty w organizacji ruchu drogowego w tym rejonie. Zmiana czeka nas także na ul. Grudziądzkiej.

Komunikacja miejska

Planuje się, że tramwaje i autobusy wrócą na al. Solidarności od soboty 28 stycznia br. od godz. 4:00. Jednocześnie przestaną funkcjonować tymczasowe przystanki autobusowe przy ul. Uniwersyteckiej.

AUTOBUSY

Z kierunku Wrzosów i Rubinkowa

 1. Autobusy linii nr 10, 20 z ul. Legionów pojadą ul. Grudziądzką do Szosy Chełmińskiej i dalej Czerwoną Drogą dojadą do pl. Niepodległości, gdzie zawrócą do al. Solidarności.
 2. Autobusy linii nr 27, 31, 32, 38, N93 pojadą jak tak autobusy linii nr 10.
 3. Autobusy linii nr 12, 14, 30, 111, 112, 115, N91 pojadą ul. Odrodzenia i Czerwoną Drogą do pl. Niepodległości, gdzie zawrócą do al. Solidarności.
 4. Autobusy linii nr 31 od Szosy Chełmińskiej  pojadą objazdem ul. Czerwoną Drogą, zawrócą na pl. Niepodległości i zatrzymają się na przystanku Odrodzenia.
 5. Autobusy linii nr 13 w kierunku Glinieckiej nie będą wjeżdżać w al. Solidarności - korzystać będą nadal z przystanku tymczasowego w ul. Wały gen. Sikorskiego.

Na przystanku „Odrodzenia” (przy Cinema City) dodatkowo zatrzymywać się będą autobusy linii nr 10, 20, 27, 32 i 38.

W kierunku Wrzosów i Rubinkowa

 1. Autobusy linii nr 10, 20, 27, N93 pojadą objazdem ul. Odrodzenia – pl. To-Mi-To- Grudziądzką i Legionów z przystankiem „Legionów” na ul. Grudziądzkiej.
 2. Autobusy linii nr 32 i N90 pojadą objazdem ul. Odrodzenia zawrócą przy pl. To-Mi-To i wrócą do ul. Czerwona Droga.
 3. Autobusy linii nr 31 nadal omijać będą al. Solidarności i z ul. Przy Kaszowniku skręcać na pl. To-Mi-To w ul. Grudziądzką  i dalej ul. Legionów.
 4. Autobusy linii nr 12, 13, 14, 30, 111, 112, 115 wracają na stałą trasę.

TRAMWAJE

 1. Tramwaje linii nr 1, 2 i 4 kursować będą w obu kierunkach ul. Odrodzenia – al. Solidarności – Wałami gen. Sikorskiego.
 2. Tramwaje linii nr 7 kursować będą na trasie: UNIWERSYTET – Gagarina – Sienkiewicza – Broniewskiego – Reja – Bydgoska – pl. Rapackiego – Odrodzenia – AL. SOLIDARNOŚCI – Pl. Rapackiego – Bydgoska – Sienkiewicza – Gagarina – UNIWERSYTET.
Rozkłady z przystanków początkowych linii nr 1 i 7 po otwarciu al. Solidarności:

Zmiany w organizacji ruchu drogowego

Od 28 stycznia na plac Teatralny wróci dawna organizacja ruchu. Oznacza to, że pojazdy jadące od strony pl. św. Katarzyny będą mogły jechać prosto lub w lewo, bez możliwości skrętu w prawo w al. Solidarności i dojazdu na parkingi przy Urzędzie Marszałkowskim i CKK Jordanki. Podobnie od strony pl. Rapackiego/al. św. Jana Pawła II – te pojazdy nie będą miały możliwości skrętu w lewo w al. Solidarności do ww. parkingów.

Na placu NOT (gdzie trwa układanie rozjazdów od strony Szosy Chełmińskiej) będzie obowiązywać obecna organizacja ruchu. Oznacza to, że pojazdy jadące ul. Odrodzenia (od strony Kaszownika) nadal nie będą mogły skręcić w prawo w Szosę Chełmińską ani w lewo w al. Solidarności. By dojechać do parkingu przy Urzędzie Marszałkowskim lub CKK Jordanki, trzeba będzie zawrócić na pl. Niepodległości. 

Również od 28 stycznia planuje się zmiany w organizacji ruchu drogowego polegające na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na ul. Grudziądzkiej – możliwy będzie tylko wyjazd z ul. Grudziądzkiej w Szosę Chełmińską.

Fot. MZK w Toruniu Sp. z o.o.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2022 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.