Przez węzeł na al. Solidarności autobusem i tramwajem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Przez węzeł na al. Solidarności autobusem i tramwajem

MZK
Data publikacji: 24 stycznia 2023
Autor: Sylwia Derengowska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Jak już informowaliśmy, w sobotę 28 stycznia 2023 r. planowane jest przywrócenie funkcjonowania węzła przesiadkowego na al. Solidarności. W związku z tym inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska i wprowadzone zostaną korekty w organizacji ruchu drogowego w tym rejonie. Zmiana czeka nas także na ul. Grudziądzkiej.

Komunikacja miejska

Planuje się, że tramwaje i autobusy wrócą na al. Solidarności od soboty 28 stycznia br. od godz. 4:00. Jednocześnie przestaną funkcjonować tymczasowe przystanki autobusowe przy ul. Uniwersyteckiej.

AUTOBUSY

Z kierunku Wrzosów i Rubinkowa

 1. Autobusy linii nr 10, 20 z ul. Legionów pojadą ul. Grudziądzką do Szosy Chełmińskiej i dalej Czerwoną Drogą dojadą do pl. Niepodległości, gdzie zawrócą do al. Solidarności.
 2. Autobusy linii nr 27, 31, 32, 38, N93 pojadą jak tak autobusy linii nr 10.
 3. Autobusy linii nr 12, 14, 30, 111, 112, 115, N91 pojadą ul. Odrodzenia i Czerwoną Drogą do pl. Niepodległości, gdzie zawrócą do al. Solidarności.
 4. Autobusy linii nr 31 od Szosy Chełmińskiej  pojadą objazdem ul. Czerwoną Drogą, zawrócą na pl. Niepodległości i zatrzymają się na przystanku Odrodzenia.
 5. Autobusy linii nr 13 w kierunku Glinieckiej nie będą wjeżdżać w al. Solidarności - korzystać będą nadal z przystanku tymczasowego w ul. Wały gen. Sikorskiego.

Na przystanku „Odrodzenia” (przy Cinema City) dodatkowo zatrzymywać się będą autobusy linii nr 10, 20, 27, 32 i 38.

W kierunku Wrzosów i Rubinkowa

 1. Autobusy linii nr 10, 20, 27, N93 pojadą objazdem ul. Odrodzenia – pl. To-Mi-To- Grudziądzką i Legionów z przystankiem „Legionów” na ul. Grudziądzkiej.
 2. Autobusy linii nr 32 i N90 pojadą objazdem ul. Odrodzenia zawrócą przy pl. To-Mi-To i wrócą do ul. Czerwona Droga.
 3. Autobusy linii nr 31 nadal omijać będą al. Solidarności i z ul. Przy Kaszowniku skręcać na pl. To-Mi-To w ul. Grudziądzką  i dalej ul. Legionów.
 4. Autobusy linii nr 12, 13, 14, 30, 111, 112, 115 wracają na stałą trasę.

TRAMWAJE

 1. Tramwaje linii nr 1, 2 i 4 kursować będą w obu kierunkach ul. Odrodzenia – al. Solidarności – Wałami gen. Sikorskiego.
 2. Tramwaje linii nr 7 kursować będą na trasie: UNIWERSYTET – Gagarina – Sienkiewicza – Broniewskiego – Reja – Bydgoska – pl. Rapackiego – Odrodzenia – AL. SOLIDARNOŚCI – Pl. Rapackiego – Bydgoska – Sienkiewicza – Gagarina – UNIWERSYTET.
Rozkłady z przystanków początkowych linii nr 1 i 7 po otwarciu al. Solidarności:

Zmiany w organizacji ruchu drogowego

Od 28 stycznia na plac Teatralny wróci dawna organizacja ruchu. Oznacza to, że pojazdy jadące od strony pl. św. Katarzyny będą mogły jechać prosto lub w lewo, bez możliwości skrętu w prawo w al. Solidarności i dojazdu na parkingi przy Urzędzie Marszałkowskim i CKK Jordanki. Podobnie od strony pl. Rapackiego/al. św. Jana Pawła II – te pojazdy nie będą miały możliwości skrętu w lewo w al. Solidarności do ww. parkingów.

Na placu NOT (gdzie trwa układanie rozjazdów od strony Szosy Chełmińskiej) będzie obowiązywać obecna organizacja ruchu. Oznacza to, że pojazdy jadące ul. Odrodzenia (od strony Kaszownika) nadal nie będą mogły skręcić w prawo w Szosę Chełmińską ani w lewo w al. Solidarności. By dojechać do parkingu przy Urzędzie Marszałkowskim lub CKK Jordanki, trzeba będzie zawrócić na pl. Niepodległości. 

Również od 28 stycznia planuje się zmiany w organizacji ruchu drogowego polegające na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na ul. Grudziądzkiej – możliwy będzie tylko wyjazd z ul. Grudziądzkiej w Szosę Chełmińską.

Fot. MZK w Toruniu Sp. z o.o.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba
  Kultura, Miasto, Sport
  Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Na zdjęciu: dwóch żużlowców na torze
  Miasto, Sport
  Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
 • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Trwa usuwanie jemioły z koron 129 drzew rosnących na terenie miasta. W ramach zadania wykonywane są także cięcia pielęgnacyjne.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 5 października 2023 r. o godzinie 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wernisaż wystawy pt. „Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk”. Wystawa udostępniona będzie od 6 października do 26 listopada br.