Przez Las Piwnicki do Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przez Las Piwnicki do Torunia

Miasto
Data publikacji: 03 kwietnia 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Grąd w Lesie Piwnickim, fot. Lasy Państwowe w Toruniu

Z Pigży przez Leszcz, Olek i Las Piwnicki poprowadzi sobotnia wyprawa piesza z toruńskim OM PTTK. Zapraszamy mieszkańców Torunia i regionu!

W sobotę 6 kwietnia 2024 r. OM PTTK zaprasza na kolejną wyrawę krajoznawczo-pieszą z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK". Spotkanie turystów o godz. 9.35, na dworcu PKS, przy ul. Dąbrowskiego, skąd nastąpi wyjazd o godz. 9.45 do miejscowości Pigża. Trasa będzie przebiegała na trasie: Pigża, Leszcz, Podleszcz, Zamek Bierzgłowski, Olek, rezerwat „Las Piwnicki”, z zakończeniem na Wrzosach (os. Polana). Długość całego przejścia pieszego wyniesie około 16 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Marek Ruciński.

Leszcz – W 1286 r. wzmiankowany jako folwark w dokumencie wielkiego mistrza Konrada von Thierberg, w którym właściciel Leszcza Piotr występuje jako świadek. W 1454 r. wieś była własnością rycerską w komturstwie bierzgłowskim. Leszcz jest gniazdem rodzinnym Leskich = Heselecht. Od 1796 r. dzierżawcą wsi był Heinrich Wendt, w 1852 r. Carl Pohl, a od 1892 r. Wilhelm Klug. Ciekawostki krajoznawcze: zabudowania dawnego folwarku m.in. przebudowany dawny spichlerz i owczarnie. Dwór w Leszczu został zniszczony w czasie II wojny światowej. Wokół zabudowań relikty parku krajobrazowego. Na skraju lasu za majątkiem doskonale zachowane grodzisko średniowieczne wyżynne owalne, które było użytkowane w XIV wieku. Na północ od majątku, nad bezimiennym strumieniem, stał młyn Czerpiecz, po raz pierwszy wymieniony w 1610 r. Wówczas osada młyńska była własnością miasta Torunia. Ostatnią wzmiankę o zburzonym i opuszczonym młynie posiadamy  z 1726 r.

Fot. Lasy Państwowe w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.