Przetarg na elektrobusy dla Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przetarg na elektrobusy dla Torunia

Miasto, MZK
Data publikacji: 01 lutego 2024
Autor: Sylwia Derengowska
Przetarg na elektrobusy dla Torunia

W Toruniu ciąg dalszy ekologicznych, autobusowych zakupów dla pasażerów komunikacji miejskiej. 31 stycznia 2024 r., ruszyło postępowanie przetargowe na zakup 10 autobusów elektrycznych z opcją zakupu kolejnych 30 takich pojazdów.

Toruń systematycznie doposaża tabor komunikacji miejskiej i inwestuje w ekologiczne autobusy. Obecnie dysponuje dziesięcioma autobusami elektrycznymi (sześcioma zakupionymi w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT - City II” współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 i czterema z programu Zielony Transport Publiczny realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Na infrastrukturę do ładowania elektrobusów składa pięć ładowarek wolnych w zajezdni autobusowe i trzy ładowarki pantografowe, po jednej na pętli na pl. św. Katarzyny, Uniwersytet, i Rubinkowo II. Po mieście kursuje także 15 autobusów hybrydowych, a cztery kolejne takie wozy pojawią się w naszym mieście w przyszłym roku. Pieniądze na zakup nowych hybryd będą pochodziły ze środków własnych Gminy Miasta Toruń. Przetarg na ich dostawę ogłoszono kilkanaście dni temu, a oferty można składać do 19 lutego br.

Na tym nie koniec. Następnym krokiem jest zakup kolejnych elektrobusów dla toruńskiej komunikacji miejskiej. 31 stycznia miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji ogłosiło przetarg na dostawę 10 fabrycznie nowych elektrycznych autobusów niskopodłogowych klasy MAXI z opcją zakupu kolejnych 30 takich pojazdów. Oferty można składać do 11 marca br.

Będą to pojazdy nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim ekologiczne, zeroemisyjne, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, o długości całkowitej 12m, wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, urządzenia do sprzedaży biletów, WiFi, łącza USB oraz system detekcji pożarów.

Planuje się, że zakup nowych autobusów elektrycznych zostanie dofinansowany ze środków unijnych. Dofinansowanie do kupna 10 pojazdów ma pochodzić z programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza. Wniosek o dofinansowanie zostanie złożony w lutym br. Dofinansowanie do opcjonalnych 25 elektrobusów planuje się pozyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Zielony Transport Publiczny 3.0). Wniosek został złożony w ubiegłym roku i jest w trakcie procedowania. Pięć pozostałych autobusów może zostać kupionych, gdy pojawią się kolejne możliwości pozyskania dofinansowania.

Jeśli procedowanie wniosków będzie przebiegało zgodnie z planem, umowy na dostawy planuje się podpisać w tym roku, a dostawy miałyby miejsce w ciągu dwóch kolejnych lat. Wówczas już na przełomie lat 2025/2026 w Toruniu zostałby osiągnięty poziom, który w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych będzie obowiązywać od roku 2028.

W niedługim czasie zostanie uruchomiony przetarg na dostawy ładowarek do tych autobusów. Będzie to pięć ładowarek tzw. „wolnych”, które staną na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów i dwie ładowarki szybkie, pantografowe – po jednej na pętlach Olimpijska i Kolankowskiego.

Autobusy elektryczne są droższe niż napędzane olejem. Przykładowo jeden elektrobus kupiony w ramach umowy z 2020 r. kosztował 2 751 510,00 zł brutto, z 2022 r. - 2 945 850 zł brutto,  zasilany olejem napędowym zakupiony w 2021 r. - 1 365 300 zł brutto, a hybrydowy (umowa z 2018 r.) - 1 755 210,00 zł brutto. Najistotniejszą kwestią jest jednak ekologia i mimo  tych różnic miasto nadal zamierza inwestować w zeroemisyny tabor. Autobusy elektryczne nie generują spalin i są przyjazne dla środowiska. Ponadto poruszają się cicho, co wpływa na zmniejszenie miejskiego hałasu. 

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
  Miasto
  W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
  Eko, Miasto
  Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
 • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
 • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
 • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
 • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
 • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.