Przetarg na elektrobusy dla Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przetarg na elektrobusy dla Torunia

Miasto, MZK
Data publikacji: 01 lutego 2024
Autor: Sylwia Derengowska
Przetarg na elektrobusy dla Torunia

W Toruniu ciąg dalszy ekologicznych, autobusowych zakupów dla pasażerów komunikacji miejskiej. 31 stycznia 2024 r., ruszyło postępowanie przetargowe na zakup 10 autobusów elektrycznych z opcją zakupu kolejnych 30 takich pojazdów.

Toruń systematycznie doposaża tabor komunikacji miejskiej i inwestuje w ekologiczne autobusy. Obecnie dysponuje dziesięcioma autobusami elektrycznymi (sześcioma zakupionymi w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT - City II” współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 i czterema z programu Zielony Transport Publiczny realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Na infrastrukturę do ładowania elektrobusów składa pięć ładowarek wolnych w zajezdni autobusowe i trzy ładowarki pantografowe, po jednej na pętli na pl. św. Katarzyny, Uniwersytet, i Rubinkowo II. Po mieście kursuje także 15 autobusów hybrydowych, a cztery kolejne takie wozy pojawią się w naszym mieście w przyszłym roku. Pieniądze na zakup nowych hybryd będą pochodziły ze środków własnych Gminy Miasta Toruń. Przetarg na ich dostawę ogłoszono kilkanaście dni temu, a oferty można składać do 19 lutego br.

Na tym nie koniec. Następnym krokiem jest zakup kolejnych elektrobusów dla toruńskiej komunikacji miejskiej. 31 stycznia miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji ogłosiło przetarg na dostawę 10 fabrycznie nowych elektrycznych autobusów niskopodłogowych klasy MAXI z opcją zakupu kolejnych 30 takich pojazdów. Oferty można składać do 11 marca br.

Będą to pojazdy nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim ekologiczne, zeroemisyjne, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, o długości całkowitej 12m, wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, urządzenia do sprzedaży biletów, WiFi, łącza USB oraz system detekcji pożarów.

Planuje się, że zakup nowych autobusów elektrycznych zostanie dofinansowany ze środków unijnych. Dofinansowanie do kupna 10 pojazdów ma pochodzić z programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza. Wniosek o dofinansowanie zostanie złożony w lutym br. Dofinansowanie do opcjonalnych 25 elektrobusów planuje się pozyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Zielony Transport Publiczny 3.0). Wniosek został złożony w ubiegłym roku i jest w trakcie procedowania. Pięć pozostałych autobusów może zostać kupionych, gdy pojawią się kolejne możliwości pozyskania dofinansowania.

Jeśli procedowanie wniosków będzie przebiegało zgodnie z planem, umowy na dostawy planuje się podpisać w tym roku, a dostawy miałyby miejsce w ciągu dwóch kolejnych lat. Wówczas już na przełomie lat 2025/2026 w Toruniu zostałby osiągnięty poziom, który w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych będzie obowiązywać od roku 2028.

W niedługim czasie zostanie uruchomiony przetarg na dostawy ładowarek do tych autobusów. Będzie to pięć ładowarek tzw. „wolnych”, które staną na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów i dwie ładowarki szybkie, pantografowe – po jednej na pętlach Olimpijska i Kolankowskiego.

Autobusy elektryczne są droższe niż napędzane olejem. Przykładowo jeden elektrobus kupiony w ramach umowy z 2020 r. kosztował 2 751 510,00 zł brutto, z 2022 r. - 2 945 850 zł brutto,  zasilany olejem napędowym zakupiony w 2021 r. - 1 365 300 zł brutto, a hybrydowy (umowa z 2018 r.) - 1 755 210,00 zł brutto. Najistotniejszą kwestią jest jednak ekologia i mimo  tych różnic miasto nadal zamierza inwestować w zeroemisyny tabor. Autobusy elektryczne nie generują spalin i są przyjazne dla środowiska. Ponadto poruszają się cicho, co wpływa na zmniejszenie miejskiego hałasu. 

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: trwa remont łazienki
  Miasto
  Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Herb województwa kujawsko-pomorskiego
  Miasto
  Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
 • Szosa Lubicka do remontu
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • - 16 lipca 2024 r. od godz. 13:00 w obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu z burzami, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Lokalnie w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie...
 • Trwa konkurs „Wzorcowy zielony ogródek starówki”, w którym wyróżnione zostaną najciekawsze, najbardziej zielone i ukwiecone ogródki gastronomiczne znajdujące się na terenie zespołu staromiejskiego.
 • Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
 • 25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.