Przedszkole z fotowoltaiką | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przedszkole z fotowoltaiką

Eko, Miasto
Data publikacji: 07 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu przemawia zastępca prezydenta Adam Szponka

Na dachu Przedszkola Miejskiego nr 17 pojawiły się panele fotowoltaiczne. To efekt współpracy Gminy Miasta Toruń ze spółką Energa Obrót.

W 2023 roku Gmina Miasta Toruń i Energa Obrót podpisały list intencyjny w sprawie zabezpieczenia potrzeb energetycznych miasta, a także umowę dotyczącą optymalizacji parametrów. Dzięki niej właściciele obiektów zasilanych energią elektryczną będą mogli jeszcze efektywniej nią zarządzać.

W wyniku wspólnych działań 7 czerwca 2024 r. oficjalnie przekazano do użytkowania gotową instalację ba budynku przedszkola. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz samorządu, a także społeczności Przedszkola Miejskiego nr 17, a także Energi Obrót i firmy Corab SA, która dostarczyła system fotowoltaiczny. Nieprzypadkowo spotkanie przypadło w Dniu Przyjaciela, symbolicznie nawiązując do starań i zaangażowania wszystkich stron inicjatywy na rzecz lokalnych społeczności. Z tej okazji dla uczestników wydarzenia wystąpiły przedszkolaki.

- Cieszy, że coraz więcej instytucji publicznych w Toruniu, w tym przedszkoli i szkół, wyposażanych jest w instalacje OZE. To nie tylko czysta, ekologiczna energia i lepsze powietrze w mieście, ale także pozytywny przykład dla dzieci uczęszczających do tych placówek, jak należy dbać o środowisko i dlaczego jest to tak ważne – podkreślił Adam Szponka, zastępca prezydenta miasta.

Panele fotowoltaiczne zamontowane na Przedszkolu Miejskim nr 17 mają moc ponad 27 kWp, co oznacza ponad 17 tys. zł oszczędności w stosunku do kosztów, jakie trzeba by ponieść rocznie, według obecnych stawek dla samorządów, za tę samą ilość energii wyprodukowanej konwencjonalnie, ale przede wszystkim to ponad 12 ton CO2 mniej wyemitowanych do atmosfery.

Obecnie instalacje fotowoltaiczne znajdują się na 38 obiektach miejskich. Są to szkoły, przedszkola, żłobki oraz takie budynki, jak np. CKK Jordanki, Teatr Baj Pomorski, Toruńska Infrastruktura Sportowa, Miejska Przychodnia Specjalistyczna, Straż Miejska czy Urząd Miasta Torunia.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.