Prezydent Torunia odpowiada posłowi Kwiatkowskiemu | www.torun.pl

Prezydent Torunia odpowiada posłowi Kwiatkowskiemu | www.torun.pl

Miasto
Data publikacji: 22 września 2020
Prezydent Torunia Michał Zaleski na tle panoramy starówki, fot. Sławomir Kowalski

Poniżej publikujemy treść odpowiedzi Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego na opinię posła Roberta Kwiatkowskiego "Złe i szkodliwe decyzje władz Torunia", opublikowaną w "Gazecie Wyborczej" z 13 września 2020 r. (gazeta.pl) i w dodatku GW "Tygodnik Toruń" z 18 września 2020 r.


Pan
Robert KWIATKOWSKI
Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej

Z zainteresowaniem przyjąłem iż postanowił Pan poświęcić uwagę Toruniowi i jego mieszkańcom przesyłając list do lokalnych redakcji - wszak nie jest łatwo zaangażować się w sprawy miasta, nie będąc w nim na co dzień. Dostrzegam zatem w jego treści to, co poniekąd sam Pan zauważył - trudno posłowi mieszkającemu na co dzień w Warszawie zrozumieć cyt.: „logikę i (…) motywację, jakimi kierują się osoby zarządzające grodem Kopernika”.

Absolutnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że większość podjętych przeze mnie oraz radnych Rady Miasta Torunia decyzji jest zła oraz szkodliwa dla mieszkańców! Oczekuje Pan udziału mieszkańców w decyzjach, chociażby o zmianie w Programie Budowy Dróg Lokalnych czy o cięciach w wydatkach… Naprawdę znam oczekiwania mieszkańców, bo jestem z nimi na co dzień. Wiem, że biorąc udział w wyborach samorządowych oddają swój głos na tego, kto w ich imieniu będzie podejmował decyzje dla nich i dla miasta.

W tak trudnym czasie, o którym pisze Pan cyt.: „Koronawirus brutalnie zweryfikował nasze plany”, nie będę zrzucał odpowiedzialności za łatanie nadszarpniętego przez epidemię budżetu na torunian. To mnie i moim współpracownikom mieszkańcy powierzyli pracę, szczególnie ciężką w czasie kryzysu, szukania niezbędnych oszczędności oraz związanych z tym decyzji!

Manipulacją są Pana słowa, że cyt.: „chodzi o aż 40 mln złotych, które nie trafią na toruńskie osiedla”, bo realizacja wszystkich zaplanowanych remontów dróg jest wydłużona w czasie - nie odwołana! Do 2023 roku wybudowanych zostanie 75 ulic o łącznej długości 16,3 km i wartości niemal 53,5 mln zł. Pozostałe 36 ulic trafi do realizacji po 2023 roku (jedna droga zostanie wykonana w ramach remontów kapitalnych).       

To mieszkańców zapytaliśmy, czy wprowadzane w komunikacji miejskiej zmiany są do zaakceptowania, reagujemy na sugestie dotyczące konkretnych linii i odpowiadamy na zgłaszane potrzeby torunian (np. 14.09 uruchomiliśmy dodatkowe połączenia tramwajowe i autobusowe tam, gdzie sugerowali mieszkańcy). Podobnie z ograniczeniami w miejskim oświetleniu: sprawdzamy, monitorujemy i będziemy reagowali na zgłoszenia. Na marginesie - efekty oszczędności w oświetleniu biorą się z tych ulic, przy  których nie ma domów!

Pisze Pan Poseł, cyt.: „powinniśmy przejść przez ten trudny czas w sposób odpowiedzialny i razem”. Proszę zatem, aby wykorzystał Pan swój mandat także dla swoich wyborców, w tym mieszkańców Torunia, i walczył o to, czego nam, mieszkańcom miast i gmin, potrzeba, jak np.:

- zwiększenia państwowej subwencji oświatowej, bo tylko w tym roku  Toruń uzupełni tę subwencję o ponad 138.000.000 zł! (wobec istotnego spadku dochodów znajdujemy na ten cel środki w oszczędnościach w innych wydatkach);  

- wypełnienia innym możliwym finansowaniem co najmniej 35.000.000 zł „dziury” w przekazywanej przez państwo Toruniowi części podatku PIT;

- pełnego finansowania zadań, które wykonują samorządy lokalne w imieniu państwa polskiego (to kolejny roczny niedobór dochodów na poziomie kilku milionów złotych).

To przykłady zadań dla parlamentarzysty, jakim jest Pan Poseł! I proszę nie tłumaczyć się zasiadaniem w ławach sejmowej opozycji, bo przecież stając do wyborów był Pan świadom także takiej roli.
Chcemy poznać Pana po owocach pracy dla naszego okręgu wyborczego, w tym Torunia, a nie po słowach łajania i pouczania z wysokości warszawskiego miejsca codziennego pobytu czy fotela poselskiego przy Wiejskiej, bo poprzestawanie przez Pana Posła tylko na nieuzasadnionym piętnowaniu innych jest, cyt.: „złe i szkodliwe”!

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

/-/

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.