Prezydent Torunia o budowie pawilonów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Prezydent Torunia o budowie pawilonów

Miasto
Data publikacji: 08 lipca 2022

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski, w tle panorama toruńskiej starówki

Publikujemy oświadczenie Prezydenta Miasta Torunia ws. budowy pawilonów w nabrzeżu nadwiślańskim.

Stanowczo zaprzeczam informacjom medialnym, jakoby Zespół Staromiejski Torunia miał być skreślony z listy UNESCO z powodu budowy dwóch pawilonów w nabrzeżu nadwiślańskim.

Inwestycja nie jest prowadzona w przestrzeni zabytkowej objętej wpisem, ale w strefie buforowej Zespołu Staromiejskiego, na skarpie wiślanej położonej za pasem ulicy otaczającej starówkę. Dachy dwóch budowanych, niewielkich pawilonów znajdują się na poziomie ulicy Bulwar Filadelfijski poniżej posadowienia murów miejskich i w żaden sposób nie wpływają na panoramę starego miasta, widzianą z poziomu tej ulicy, a tym bardziej z np. drugiej strony Wisły czy mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego. Przysłonięcie może mieć miejsce dla osób stojących tuż przy pawilonach lub próbujących korzystać z brzegowych umocnień przeciwpowodziowych rzeki i to na odcinkach szerokości tych pawilonów tj. po 8,5 metra (perspektywa panoramy murów średniowiecznych od strony Wisły ma długość prawie 1000 metrów). Budowa obiektów ma na celu istotną poprawę warunków turystycznego wykorzystania nabrzeża (w pawilonach przewidziane są toalety, obsługa ruchu turystycznego, wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego itp.).

Analiza kryteriów wpisu „Średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia” na Listę UNESCO pokazuje (kryterium: II i IV) iż dobro UNESCO wg. kryterium II „[winno] ukazywać znaczącą wymianę wartości, zachodzącą w danym okresie czasu lub na danym obszarze kulturowym świata w dziedzinie rozwoju architektury lub techniki, sztuk monumentalnych, urbanistyki lub projektowania krajobrazu”; zaś wg kryterium IV: „być wybitnym przykładem typu budowli, zespołu architektonicznego, zespołu obiektów techniki lub krajobrazu, który ilustruje znaczący(e) etap(y) w historii ludzkości”. Wznoszone proste architektonicznie pawilony, wkomponowane w nabrzeże rzeki Wisły, a nie w obszar objęty wpisem (tak jak na przykład było to z istniejącym nowoczesnym budynkiem dawnej kawiarni „Zamkowej”) nie mają istotnego wpływu na atrybuty dobra, na podstawie których wpisano zespół średniowieczny Torunia na Listę UNESCO.

Prowadzona inwestycja uzyskała ponad 70 różnego rodzaju uzgodnień oraz opinii w których uczestniczyły służby konserwatorskie, zarówno miasta jak i województwa. Miasto Toruń zawsze dbało i nieustannie dba o swoje zabytki, w szczególności o obszar wpisany na listę UNESCO, dlatego dochowało należytej staranności przygotowując projekt zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego.

Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Maturzystka na 100%
  Miasto
  Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...