Prezydent Torunia o budowie pawilonów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prezydent Torunia o budowie pawilonów

Miasto
Data publikacji: 08 lipca 2022
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski, w tle panorama toruńskiej starówki

Publikujemy oświadczenie Prezydenta Miasta Torunia ws. budowy pawilonów w nabrzeżu nadwiślańskim.

Stanowczo zaprzeczam informacjom medialnym, jakoby Zespół Staromiejski Torunia miał być skreślony z listy UNESCO z powodu budowy dwóch pawilonów w nabrzeżu nadwiślańskim.

Inwestycja nie jest prowadzona w przestrzeni zabytkowej objętej wpisem, ale w strefie buforowej Zespołu Staromiejskiego, na skarpie wiślanej położonej za pasem ulicy otaczającej starówkę. Dachy dwóch budowanych, niewielkich pawilonów znajdują się na poziomie ulicy Bulwar Filadelfijski poniżej posadowienia murów miejskich i w żaden sposób nie wpływają na panoramę starego miasta, widzianą z poziomu tej ulicy, a tym bardziej z np. drugiej strony Wisły czy mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego. Przysłonięcie może mieć miejsce dla osób stojących tuż przy pawilonach lub próbujących korzystać z brzegowych umocnień przeciwpowodziowych rzeki i to na odcinkach szerokości tych pawilonów tj. po 8,5 metra (perspektywa panoramy murów średniowiecznych od strony Wisły ma długość prawie 1000 metrów). Budowa obiektów ma na celu istotną poprawę warunków turystycznego wykorzystania nabrzeża (w pawilonach przewidziane są toalety, obsługa ruchu turystycznego, wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego itp.).

Analiza kryteriów wpisu „Średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia” na Listę UNESCO pokazuje (kryterium: II i IV) iż dobro UNESCO wg. kryterium II „[winno] ukazywać znaczącą wymianę wartości, zachodzącą w danym okresie czasu lub na danym obszarze kulturowym świata w dziedzinie rozwoju architektury lub techniki, sztuk monumentalnych, urbanistyki lub projektowania krajobrazu”; zaś wg kryterium IV: „być wybitnym przykładem typu budowli, zespołu architektonicznego, zespołu obiektów techniki lub krajobrazu, który ilustruje znaczący(e) etap(y) w historii ludzkości”. Wznoszone proste architektonicznie pawilony, wkomponowane w nabrzeże rzeki Wisły, a nie w obszar objęty wpisem (tak jak na przykład było to z istniejącym nowoczesnym budynkiem dawnej kawiarni „Zamkowej”) nie mają istotnego wpływu na atrybuty dobra, na podstawie których wpisano zespół średniowieczny Torunia na Listę UNESCO.

Prowadzona inwestycja uzyskała ponad 70 różnego rodzaju uzgodnień oraz opinii w których uczestniczyły służby konserwatorskie, zarówno miasta jak i województwa. Miasto Toruń zawsze dbało i nieustannie dba o swoje zabytki, w szczególności o obszar wpisany na listę UNESCO, dlatego dochowało należytej staranności przygotowując projekt zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego.

Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski


„Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego pod kątem rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na potrzeby związane z obsługą ruchu turystycznego generowanego przez rzekę”

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020

Najczęściej czytane aktualności

 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
 • Miasto
  Statuetką "Za zasługi w zawodzie" wyróżniono 23 pielęgniarki i położne. – Sprawy pielęgniarek i położnych są nam bardzo bliskie. Jako samorząd Torunia zawsze będziemy stali u boku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych i służyli pomocą - zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
  Biznes, Miasto
  Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
 • Na zdjęciu: alejki w parku, wokół wysokie drzewa
  Eko, Miasto
  Jak co roku w wielu lokalizacjach w Toruniu – łącznie na powierzchni ok. 80 ha - wykonywane będą opryski przeciwko meszkom.
 • Toruńskie firmy na Liście 500 "Rzeczpospolitej"
  Biznes, Miasto
  "Rzeczpospolita" opublikowała 26. listę 500 największych polskich przedsiębiorstw. Wśród wyróżnionych znalazło się 7 firm z Torunia.
 • Na zdjeciu: jarmark hanzeatycki, osoby są przebrane w stroje z epoki
  Kultura, Miasto
  W sobotę 25 maja 2024 r. na Zamku Krzyżackim czeka moc atrakcji z okazji Międzynarodowego Dnia Hanzy.
 • 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Z tej okazji Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom zaprasza 23 maja 2024 r. na Rynek Nowomiejski, gdzie w godz. 11:00-16:00 odbędzie się Akcja Profilaktyczna "Zdrowie na Tak".
 • Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
 • Rada Okręgu nr 10 zaprasza na spotkanie, podczas którego poruszony zostanie temat wniosków, które warto złożyć do planu ogólnego dla całego miasta i poszczególnych dzielnic. Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 maja 2024 o godzinie 18:00 w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Rzepakowej 7/9.
 • Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
 • Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
 • Rusza 7. edycja projektu pn. „Cyfrowe fotowakacje – warsztaty komputerowo-fotograficzne”, skierowanego do osób z niepełnosprawnościami w wieku 50+, interesujących się fotografią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
 • - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.