Prezydent kontynuuje dialog z Radami Okręgów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prezydent kontynuuje dialog z Radami Okręgów

Miasto
Data publikacji: 10 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

W poniedziałek 10 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Pawła Gulewskiego z członkami jednostek pomocniczych. Tym razem na spotkanie zaproszono przedstawicieli Rad Okręgów: Jakubskie-Mokre, Chełmińskie i Wrzosy.

W spotkaniu wziął udział także przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz oraz przedstawiciele wybranych Wydziałów Urzędu Miasta Torunia i jednostek miejskich. Prezydent Paweł Gulewski poinformował o planowanym na 10-11 września br. Kongresie Dialogu, który odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Zachęcił do udziału w Kongresie członków Rad Okręgów.

Przypomnijmy, że w trakcie tego wydarzenia zostaną wypracowane sposoby dialogu i współpracy na najbliższe lata, które pomogą gruntownie przeobrazić procesy partycypacji i konsultacji społecznych w mieście. Jednym z najważniejszych tematów wydarzenia będzie Budżet Obywatelski.

- Mam nadzieję, że uda nam się wspólnie usiąść do stołu. Te rozmowy nie będą łatwe, ale jestem zdeterminowany do tego, żeby rozmawiać, bo dialog jest nam naprawdę potrzebny. Dialog w kontekście najważniejszych inwestycji, kierunkowych decyzji dotyczących sposobu rozwoju miasta, ale też kwestii dotyczących planowania przestrzennego – powiedział podczas zebrania prezydent Paweł Gulewski.

Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz mówił o nowym otwarciu w relacji samorząd-mieszkańcy i podkreślił, że z twórczej rozmowy zawsze mogą powstawać ciekawe wnioski i projekty. Zadeklarował chęć poszerzania partycypacji i możliwości rozmowy z mieszkańcami.

W trakcie dyskusji przedstawiciele Rad Okręgów poruszyli wiele merytorycznych spraw dotyczących funkcjonowania miasta. Zwracali uwagę na konieczność poprawy dialogu i komunikacji z Urzędem Miasta, potrzebę zagospodarowania miejsc na działalność Rad Okręgów, a także potrzebę prowadzenia szkoleń z zakresu obrony cywilnej dla członków Rad Okręgów.

Poruszony został temat zmiany granic okręgów, wysunięto m. in. koncepcję podziału okręgu Chełmińskiego na dwa mniejsze. Postulowano, aby sposób wyboru członków Rad Okręgów był dokonywany w lokalach wyborczych, tak jak w okresie pandemii koronawirusa, a także aby w każdym okręgu funkcjonowało Centrum Aktywności Lokalnej.

Mieszkańcy zgłosili potrzebę pielęgnowania istniejącej już zieleni oraz wymiany nasadzeń, które uschły, potrzebę remontu basenu przy szkole nr 24, poruszyli kwestię zagospodarowania terenu dawnego Dworca Północnego, zwrócili się o wsparcie organizacji Serce Torunia zajmującej się osobami bezdomnymi. Zaapelowali również o zaostrzenie kar wystawianych przez Straż Miejską dla kierowców niszczących zieleń.

Ponadto zaapelowali do przewodniczącego Łukasza Walkusza o zmobilizowanie nowych radnych Rady Miasta do większej aktywności, a także o organizowanie posiedzeń komisji Rady Miasta w godzinach popołudniowych.

Zdj. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.