Premier w Toruniu o dystrybucji węgla | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Premier w Toruniu o dystrybucji węgla

Miasto
Data publikacji: 19 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka

Podczas konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i Prezydent Torunia Michał Zaleski podsumowali proces dystrybucji węgla po preferencyjnych cenach do gospodarstw domowych. - Myślę, że torunianki i torunianie, którzy jeszcze opalają węglem domostwa, korzystają z tego rozwiązania w taki sposób, który ułatwia im utrzymanie swoich rodzin - podkreślił prezydent Michał Zaleski.

Konferencja odbyła się na terenie firmy TOREC, pośredniczącego podmiotu węglowego. TOREC prowadzi sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie na potrzeby uprawnionych gospodarstw domowych w Toruniu. Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że problem z cenami węgla rozpoczął się od nałożenia embarga na rosyjski węgiel. Cena za tonę surowca przekraczała 4 tys. zł. Wówczas polski rząd podjął działania, które ostatecznie miały na celu - we współpracy z samorządami - dostarczenie po tańszej cenie dobrego jakościowo węgla do polskich rodzin.

- Już w pierwszych krokach przekazaliśmy ludziom 1 tys. zł dopłaty do węgla. To okazało się niewystarczającym działaniem, dlatego później dopłacaliśmy kolejne 1 tys. zł lub więcej dla samorządów na zakup węgla ze zsypisk zorganizowanych przez importerów, czyli zorganizowanych przez rząd polski. Ściągany węgiel do gmin miał kosztować nie więcej niż 2 tys. zł. Tak obiecaliśmy, co przy dopłacie 1 tys. zł do tony oznaczało, że ta cena nie była tak odległa jak w zeszłych latach - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Dziś z panem prezydentem Torunia miałem przyjemność wziąć udział rano w spotkaniu z samorządowcami z województwa kujawsko-pomorskiego i usłyszeliśmy tam od wójta jednej z gmin, że na 850 dostaw jest tylko jedna reklamacja co do jego jakości i jest ona rozpatrywana, a więc jakość tego węgla jest taka, jak obiecywaliśmy, na wysokim poziomie - dodał premier polskiego rządu.

Prezydent Michał Zaleski podkreślił, że już w okresie przygotowań do ustawy o preferencyjnym zakupie węgla, która weszła w życie 27 października 2022 r., władze miasta rozeznały możliwości udziału samorządu lokalnego w dystrybucji kierowanej do mieszkanek i mieszkańców Torunia. - Robimy to po to, by zaspokoić potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia. Wiedzieliśmy, że tysiące spośród nich będzie chciało kupić w nowych, dogodnych dla siebie warunkach ustawowych opał stały - powiedział prezydent.

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Ustalono, że w Toruniu działa 16 podmiotów zajmujących się zawodowo handlem paliwami stałymi, w tym węglem. Ostatecznie dystrybucją węgla po preferencyjnej cenie na potrzeby toruńskich rodzin zajęła się firma TOREC - jako pośredniczący podmiot węglowy. Jak zaznaczył prezydent Zaleski, to doświadczona firma, której obrót roczny w paliwach stałych sięga 100 tysięcy ton.

2 grudnia 2022 r. ten pośredniczący podmiot węglowy ruszył ze sprzedażą węgla. Cena dla uprawnionych mieszkańców Torunia wyniosła 1.950 zł/tonę wraz z dostawą do miejsca zamieszkania w przypadku zakupu więcej niż 500 kg. Jest to zarówno groszek, jak i orzech, więc selekcjonowany węgiel. Do końca ubiegłego roku z tej możliwości skorzystało 860 toruńskich rodzin. Już w pierwszych tygodniach 2023 r. pojawiło się prawie 500 kolejnych wniosków, po to aby skorzystać z możliwości nabycia węgla po preferencyjnej cenie.

Węgiel jest kolumbijski, ale firma, która wstąpiła w rolę podmiotu pośredniczącego, handluje tym węglem od dziesięciu lat i nie ma uwag ani zastrzeżeń co do jego jakości - posiada wszystkie atesty i spełnia wszystkie normy.

Prezydent przypomniał, że Toruń to miasto, które od ponad 20 lat prowadzi działalność zmierzającą do likwidacji palenisk na paliwa stałe i dzięki temu obsługa tych, którzy tymi paleniskami dysponują może być sprawna i efektywna. - Prowadzimy tą obsługę zarówno przez Urząd Miasta, jak i specjalnie wydzieloną jednostkę - Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie - podkreślił Michał Zaleski.

Włodarz miasta podziękował premierowi za odwiedzenie Torunia i za działania, które umożliwiają mieszkankom i mieszkańcom miasta zabezpieczenie potrzeb bytowych w sposób, jaki jest to dla nich korzystne.

Zdj. Sławomir Kowalski


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2022 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.