Premier w Toruniu o dystrybucji węgla | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Premier w Toruniu o dystrybucji węgla

Miasto
Data publikacji: 19 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Podczas konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i Prezydent Torunia Michał Zaleski podsumowali proces dystrybucji węgla po preferencyjnych cenach do gospodarstw domowych. - Myślę, że torunianki i torunianie, którzy jeszcze opalają węglem domostwa, korzystają z tego rozwiązania w taki sposób, który ułatwia im utrzymanie swoich rodzin - podkreślił prezydent Michał Zaleski.

Konferencja odbyła się na terenie firmy TOREC, pośredniczącego podmiotu węglowego. TOREC prowadzi sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie na potrzeby uprawnionych gospodarstw domowych w Toruniu. Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że problem z cenami węgla rozpoczął się od nałożenia embarga na rosyjski węgiel. Cena za tonę surowca przekraczała 4 tys. zł. Wówczas polski rząd podjął działania, które ostatecznie miały na celu - we współpracy z samorządami - dostarczenie po tańszej cenie dobrego jakościowo węgla do polskich rodzin.

- Już w pierwszych krokach przekazaliśmy ludziom 1 tys. zł dopłaty do węgla. To okazało się niewystarczającym działaniem, dlatego później dopłacaliśmy kolejne 1 tys. zł lub więcej dla samorządów na zakup węgla ze zsypisk zorganizowanych przez importerów, czyli zorganizowanych przez rząd polski. Ściągany węgiel do gmin miał kosztować nie więcej niż 2 tys. zł. Tak obiecaliśmy, co przy dopłacie 1 tys. zł do tony oznaczało, że ta cena nie była tak odległa jak w zeszłych latach - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Dziś z panem prezydentem Torunia miałem przyjemność wziąć udział rano w spotkaniu z samorządowcami z województwa kujawsko-pomorskiego i usłyszeliśmy tam od wójta jednej z gmin, że na 850 dostaw jest tylko jedna reklamacja co do jego jakości i jest ona rozpatrywana, a więc jakość tego węgla jest taka, jak obiecywaliśmy, na wysokim poziomie - dodał premier polskiego rządu.

Prezydent Michał Zaleski podkreślił, że już w okresie przygotowań do ustawy o preferencyjnym zakupie węgla, która weszła w życie 27 października 2022 r., władze miasta rozeznały możliwości udziału samorządu lokalnego w dystrybucji kierowanej do mieszkanek i mieszkańców Torunia. - Robimy to po to, by zaspokoić potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia. Wiedzieliśmy, że tysiące spośród nich będzie chciało kupić w nowych, dogodnych dla siebie warunkach ustawowych opał stały - powiedział prezydent.

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Ustalono, że w Toruniu działa 16 podmiotów zajmujących się zawodowo handlem paliwami stałymi, w tym węglem. Ostatecznie dystrybucją węgla po preferencyjnej cenie na potrzeby toruńskich rodzin zajęła się firma TOREC - jako pośredniczący podmiot węglowy. Jak zaznaczył prezydent Zaleski, to doświadczona firma, której obrót roczny w paliwach stałych sięga 100 tysięcy ton.

2 grudnia 2022 r. ten pośredniczący podmiot węglowy ruszył ze sprzedażą węgla. Cena dla uprawnionych mieszkańców Torunia wyniosła 1.950 zł/tonę wraz z dostawą do miejsca zamieszkania w przypadku zakupu więcej niż 500 kg. Jest to zarówno groszek, jak i orzech, więc selekcjonowany węgiel. Do końca ubiegłego roku z tej możliwości skorzystało 860 toruńskich rodzin. Już w pierwszych tygodniach 2023 r. pojawiło się prawie 500 kolejnych wniosków, po to aby skorzystać z możliwości nabycia węgla po preferencyjnej cenie.

Węgiel jest kolumbijski, ale firma, która wstąpiła w rolę podmiotu pośredniczącego, handluje tym węglem od dziesięciu lat i nie ma uwag ani zastrzeżeń co do jego jakości - posiada wszystkie atesty i spełnia wszystkie normy.

Prezydent przypomniał, że Toruń to miasto, które od ponad 20 lat prowadzi działalność zmierzającą do likwidacji palenisk na paliwa stałe i dzięki temu obsługa tych, którzy tymi paleniskami dysponują może być sprawna i efektywna. - Prowadzimy tą obsługę zarówno przez Urząd Miasta, jak i specjalnie wydzieloną jednostkę - Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie - podkreślił Michał Zaleski.

Włodarz miasta podziękował premierowi za odwiedzenie Torunia i za działania, które umożliwiają mieszkankom i mieszkańcom miasta zabezpieczenie potrzeb bytowych w sposób, jaki jest to dla nich korzystne.

Zdj. Sławomir Kowalski


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Miasto
  Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: park kieszonkowy
  Eko, Miasto
  W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Biznes, Miasto
  To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...
 • Brązowy medal PGE Ekstraligi trafił w ręce KS Apator Toruń.
 • Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Pierwsza jesienna sobota (23.09.2023 r.) na ulicy Przedzamcze w Toruniu była intensywna. A to wszystko za sprawą święta, które obchodziła. Toruńska Agenda Kulturalna postanowiła pożegnać lato i przywitaź jesień w kolorowy sposób. Od samego południa trwały animacje, warsztaty florystyczne, koncerty oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem...
 • Trwa III tura konsultacji społecznych związanych z przygotowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (SUMP dla MOFT). 27 września 2023 roku spotkanie odbędzie się w Toruniu.Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, ul. Zaułek Prosowy 1. Konsultacje...
 • W zajezdni tramwajowej MZK, która zlokalizowana jest przy ul. Sienkiewicza w sobotę (23.09.2023 r.) odbyły się Drzwi Otwarte oraz ekopiknik. To była dobra okazja, żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. W ramach wydarzenia odbyło się zwiedzanie zabytkowego zaplecza zajezdni, mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne...