Premier w Toruniu o dystrybucji węgla | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Premier w Toruniu o dystrybucji węgla

Miasto
Data publikacji: 19 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka

Podczas konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i Prezydent Torunia Michał Zaleski podsumowali proces dystrybucji węgla po preferencyjnych cenach do gospodarstw domowych. - Myślę, że torunianki i torunianie, którzy jeszcze opalają węglem domostwa, korzystają z tego rozwiązania w taki sposób, który ułatwia im utrzymanie swoich rodzin - podkreślił prezydent Michał Zaleski.

Konferencja odbyła się na terenie firmy TOREC, pośredniczącego podmiotu węglowego. TOREC prowadzi sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie na potrzeby uprawnionych gospodarstw domowych w Toruniu. Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że problem z cenami węgla rozpoczął się od nałożenia embarga na rosyjski węgiel. Cena za tonę surowca przekraczała 4 tys. zł. Wówczas polski rząd podjął działania, które ostatecznie miały na celu - we współpracy z samorządami - dostarczenie po tańszej cenie dobrego jakościowo węgla do polskich rodzin.

- Już w pierwszych krokach przekazaliśmy ludziom 1 tys. zł dopłaty do węgla. To okazało się niewystarczającym działaniem, dlatego później dopłacaliśmy kolejne 1 tys. zł lub więcej dla samorządów na zakup węgla ze zsypisk zorganizowanych przez importerów, czyli zorganizowanych przez rząd polski. Ściągany węgiel do gmin miał kosztować nie więcej niż 2 tys. zł. Tak obiecaliśmy, co przy dopłacie 1 tys. zł do tony oznaczało, że ta cena nie była tak odległa jak w zeszłych latach - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Dziś z panem prezydentem Torunia miałem przyjemność wziąć udział rano w spotkaniu z samorządowcami z województwa kujawsko-pomorskiego i usłyszeliśmy tam od wójta jednej z gmin, że na 850 dostaw jest tylko jedna reklamacja co do jego jakości i jest ona rozpatrywana, a więc jakość tego węgla jest taka, jak obiecywaliśmy, na wysokim poziomie - dodał premier polskiego rządu.

Prezydent Michał Zaleski podkreślił, że już w okresie przygotowań do ustawy o preferencyjnym zakupie węgla, która weszła w życie 27 października 2022 r., władze miasta rozeznały możliwości udziału samorządu lokalnego w dystrybucji kierowanej do mieszkanek i mieszkańców Torunia. - Robimy to po to, by zaspokoić potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia. Wiedzieliśmy, że tysiące spośród nich będzie chciało kupić w nowych, dogodnych dla siebie warunkach ustawowych opał stały - powiedział prezydent.

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Ustalono, że w Toruniu działa 16 podmiotów zajmujących się zawodowo handlem paliwami stałymi, w tym węglem. Ostatecznie dystrybucją węgla po preferencyjnej cenie na potrzeby toruńskich rodzin zajęła się firma TOREC - jako pośredniczący podmiot węglowy. Jak zaznaczył prezydent Zaleski, to doświadczona firma, której obrót roczny w paliwach stałych sięga 100 tysięcy ton.

2 grudnia 2022 r. ten pośredniczący podmiot węglowy ruszył ze sprzedażą węgla. Cena dla uprawnionych mieszkańców Torunia wyniosła 1.950 zł/tonę wraz z dostawą do miejsca zamieszkania w przypadku zakupu więcej niż 500 kg. Jest to zarówno groszek, jak i orzech, więc selekcjonowany węgiel. Do końca ubiegłego roku z tej możliwości skorzystało 860 toruńskich rodzin. Już w pierwszych tygodniach 2023 r. pojawiło się prawie 500 kolejnych wniosków, po to aby skorzystać z możliwości nabycia węgla po preferencyjnej cenie.

Węgiel jest kolumbijski, ale firma, która wstąpiła w rolę podmiotu pośredniczącego, handluje tym węglem od dziesięciu lat i nie ma uwag ani zastrzeżeń co do jego jakości - posiada wszystkie atesty i spełnia wszystkie normy.

Prezydent przypomniał, że Toruń to miasto, które od ponad 20 lat prowadzi działalność zmierzającą do likwidacji palenisk na paliwa stałe i dzięki temu obsługa tych, którzy tymi paleniskami dysponują może być sprawna i efektywna. - Prowadzimy tą obsługę zarówno przez Urząd Miasta, jak i specjalnie wydzieloną jednostkę - Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie - podkreślił Michał Zaleski.

Włodarz miasta podziękował premierowi za odwiedzenie Torunia i za działania, które umożliwiają mieszkankom i mieszkańcom miasta zabezpieczenie potrzeb bytowych w sposób, jaki jest to dla nich korzystne.

Zdj. Sławomir Kowalski


Najczęściej czytane aktualności

 • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
  Miasto, Sport
  Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Dziecko na rowerku na Motoarenie
  Sport
  246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Rondo Czadcy z tramwajem
  Drogi, Miasto
  Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
 • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
  Miasto
  Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • Spotkanie dla przedsiębiorców z sektora BPO - plakat
  Biznes, Miasto
  Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
 • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
 • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.