„Poznajmy się” – piknik rodzinny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

„Poznajmy się” – piknik rodzinny

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 23 kwietnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu dzieci podczas pikniku, jedno ubrane w strój ukraiński

Gwarny, roześmiany i rozśpiewany – taki był piknik „Poznajmy się”, zorganizowany  dla polskich i ukraińskich rodzin oraz wolontariuszy wspierających uchodźców z Ukrainy.  

Piknik odbył się 23 kwietnia 2022 r. Słoneczna pogoda przywiodła na teren Centrum Targowego Park rzesze rodzin polskich i ukraińskich. Na dzieci czekało wiele atrakcji: popularne dmuchańce, warsztaty plastyczne, gry i zabawy. Na stoiskach gastronomicznych była okazja do spróbowania specjałów kuchni ukraińskiej. Obywatele Ukrainy mieli także możliwość skorzystania z punktów informacyjnych banków, operatorów mobilnych, a także z punktu nadania numeru PESEL oraz punktu szczepień.

- Bardzo dziękuję, że jesteśmy dziś tutaj razem. My w Toruniu chcemy pomagać uchodźcom z Ukrainy i ta chęć nie bierze się z poczucia litości, ale ze wzajemnej, serdecznej przyjaźni. Proszę, abyście czuli się w Toruniu jak w domumówił prezydent Michał Zaleski. Podkreślając nasze wsparcie i przyjaźń, odśpiewane zostały hymny oby państw.

- W jedności siła, w miłości siła, w dobroci siła. I ta siła zwycięży każde zło – powiedziała przedstawicielka Ukrainy.

Piknik był też okazją, aby podziękować wolontariuszom za ich stałą i bezinteresowną pomoc uchodźcom. Prezydent przekazał na ręce przedstawicieli sztabów, fundacji oraz szkół listy z podziękowaniami i upominki. - Dziękuję za otwarte serce, wielką wrażliwość, poświęcony czas i pomoc okazaną ludziom pozbawionym rodziny, dachu nad głową i bezpiecznej Ojczyzny. Takie gesty braterskiego wsparcia wyrażają głębię ludzkiej solidarności i najpełniej określają perspektywę nadziei na odzyskanie pokoju – zwrócił się do pomagających prezydent.

Podziękowania dla setek wolontariuszy toruńskich trafiły do:Toruńskiego Sztabu Pomocy Ukrainie, Fundacji Emic, Macieja Gralaka – koordynatora grupy wolontariuszy prywatnych w CT Park, Instytutu Socjologii WFiNS UMK, Technikum Mundurowego przy ZDZ, Szkół Podstawowych nr 24 i nr 8, Internatu ZSPS i VIII LO, Wojewódzkiego Komendanta OHP,VII LO i Stowarzyszenia Dobra dla Dobra.

Piknik przypada w czasie prawosławnych Świąt Wielkanocnych, dlatego w jego trakcie odbyło się  tradycyjne poświęcenie pokarmów. Na gości z Ukrainy czekały koszyczki, przygotowane przez Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, które poświęcił ks. Mikołaj Hajduczenia, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja w Toruniu.

Fot. Sławomir Kowalski (również zdjęcie główne)


Fot. Adam Zakrzewski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.