„Poznajmy się” – piknik rodzinny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„Poznajmy się” – piknik rodzinny

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 23 kwietnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu dzieci podczas pikniku, jedno ubrane w strój ukraiński

Gwarny, roześmiany i rozśpiewany – taki był piknik „Poznajmy się”, zorganizowany  dla polskich i ukraińskich rodzin oraz wolontariuszy wspierających uchodźców z Ukrainy.  

Piknik odbył się 23 kwietnia 2022 r. Słoneczna pogoda przywiodła na teren Centrum Targowego Park rzesze rodzin polskich i ukraińskich. Na dzieci czekało wiele atrakcji: popularne dmuchańce, warsztaty plastyczne, gry i zabawy. Na stoiskach gastronomicznych była okazja do spróbowania specjałów kuchni ukraińskiej. Obywatele Ukrainy mieli także możliwość skorzystania z punktów informacyjnych banków, operatorów mobilnych, a także z punktu nadania numeru PESEL oraz punktu szczepień.

- Bardzo dziękuję, że jesteśmy dziś tutaj razem. My w Toruniu chcemy pomagać uchodźcom z Ukrainy i ta chęć nie bierze się z poczucia litości, ale ze wzajemnej, serdecznej przyjaźni. Proszę, abyście czuli się w Toruniu jak w domumówił prezydent Michał Zaleski. Podkreślając nasze wsparcie i przyjaźń, odśpiewane zostały hymny oby państw.

- W jedności siła, w miłości siła, w dobroci siła. I ta siła zwycięży każde zło – powiedziała przedstawicielka Ukrainy.

Piknik był też okazją, aby podziękować wolontariuszom za ich stałą i bezinteresowną pomoc uchodźcom. Prezydent przekazał na ręce przedstawicieli sztabów, fundacji oraz szkół listy z podziękowaniami i upominki. - Dziękuję za otwarte serce, wielką wrażliwość, poświęcony czas i pomoc okazaną ludziom pozbawionym rodziny, dachu nad głową i bezpiecznej Ojczyzny. Takie gesty braterskiego wsparcia wyrażają głębię ludzkiej solidarności i najpełniej określają perspektywę nadziei na odzyskanie pokoju – zwrócił się do pomagających prezydent.

Podziękowania dla setek wolontariuszy toruńskich trafiły do:Toruńskiego Sztabu Pomocy Ukrainie, Fundacji Emic, Macieja Gralaka – koordynatora grupy wolontariuszy prywatnych w CT Park, Instytutu Socjologii WFiNS UMK, Technikum Mundurowego przy ZDZ, Szkół Podstawowych nr 24 i nr 8, Internatu ZSPS i VIII LO, Wojewódzkiego Komendanta OHP,VII LO i Stowarzyszenia Dobra dla Dobra.

Piknik przypada w czasie prawosławnych Świąt Wielkanocnych, dlatego w jego trakcie odbyło się  tradycyjne poświęcenie pokarmów. Na gości z Ukrainy czekały koszyczki, przygotowane przez Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, które poświęcił ks. Mikołaj Hajduczenia, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja w Toruniu.

Fot. Sławomir Kowalski (również zdjęcie główne)


Fot. Adam Zakrzewski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle
  Kultura, Miasto
  W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.