„Poznajmy się” – piknik rodzinny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„Poznajmy się” – piknik rodzinny

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 23 kwietnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu dzieci podczas pikniku, jedno ubrane w strój ukraiński

Gwarny, roześmiany i rozśpiewany – taki był piknik „Poznajmy się”, zorganizowany  dla polskich i ukraińskich rodzin oraz wolontariuszy wspierających uchodźców z Ukrainy.  

Piknik odbył się 23 kwietnia 2022 r. Słoneczna pogoda przywiodła na teren Centrum Targowego Park rzesze rodzin polskich i ukraińskich. Na dzieci czekało wiele atrakcji: popularne dmuchańce, warsztaty plastyczne, gry i zabawy. Na stoiskach gastronomicznych była okazja do spróbowania specjałów kuchni ukraińskiej. Obywatele Ukrainy mieli także możliwość skorzystania z punktów informacyjnych banków, operatorów mobilnych, a także z punktu nadania numeru PESEL oraz punktu szczepień.

- Bardzo dziękuję, że jesteśmy dziś tutaj razem. My w Toruniu chcemy pomagać uchodźcom z Ukrainy i ta chęć nie bierze się z poczucia litości, ale ze wzajemnej, serdecznej przyjaźni. Proszę, abyście czuli się w Toruniu jak w domumówił prezydent Michał Zaleski. Podkreślając nasze wsparcie i przyjaźń, odśpiewane zostały hymny oby państw.

- W jedności siła, w miłości siła, w dobroci siła. I ta siła zwycięży każde zło – powiedziała przedstawicielka Ukrainy.

Piknik był też okazją, aby podziękować wolontariuszom za ich stałą i bezinteresowną pomoc uchodźcom. Prezydent przekazał na ręce przedstawicieli sztabów, fundacji oraz szkół listy z podziękowaniami i upominki. - Dziękuję za otwarte serce, wielką wrażliwość, poświęcony czas i pomoc okazaną ludziom pozbawionym rodziny, dachu nad głową i bezpiecznej Ojczyzny. Takie gesty braterskiego wsparcia wyrażają głębię ludzkiej solidarności i najpełniej określają perspektywę nadziei na odzyskanie pokoju – zwrócił się do pomagających prezydent.

Podziękowania dla setek wolontariuszy toruńskich trafiły do:Toruńskiego Sztabu Pomocy Ukrainie, Fundacji Emic, Macieja Gralaka – koordynatora grupy wolontariuszy prywatnych w CT Park, Instytutu Socjologii WFiNS UMK, Technikum Mundurowego przy ZDZ, Szkół Podstawowych nr 24 i nr 8, Internatu ZSPS i VIII LO, Wojewódzkiego Komendanta OHP,VII LO i Stowarzyszenia Dobra dla Dobra.

Piknik przypada w czasie prawosławnych Świąt Wielkanocnych, dlatego w jego trakcie odbyło się  tradycyjne poświęcenie pokarmów. Na gości z Ukrainy czekały koszyczki, przygotowane przez Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, które poświęcił ks. Mikołaj Hajduczenia, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja w Toruniu.

Fot. Sławomir Kowalski (również zdjęcie główne)


Fot. Adam Zakrzewski

Kategoria: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto
  20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.