Poznaj bliżej węże w Ogrodzie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Poznaj bliżej węże w Ogrodzie

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 lipca 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu: lancetogłów mleczny

16 lipca przypada Światowy Dzień Węża. Wiele osób nie darzy sympatią tych zwierząt. Jednak najmłodsi odwiedzający Ogród Zoobotaniczny w Toruniu mają nieco odmienne zdanie – herpetarium jest bowiem dla nich jednym z ciekawszych miejsc, do którego chętnie wracają podczas spaceru po zoo, nawet kilka razy.

Wśród węży duży respekt budzą dusiciele, które duszą swoje ofiary, zanim je połkną. Obecnie największym wężem w Ogrodzie Zoobotanicznym jest samica boa madagaskarskiego, nazywana przez pracowników „Mamuśką”, która mając blisko 20 lat i waży ponad 20 kilogramów! Z natury jest jednak łagodna, w przeciwieństwie do humorzastych, kochających wodę anakond żółtych. Niektóre dusiciele lubią się wspinać, jak na przykład sanzinia madagaskarska, inne z kolei prowadzą bardziej naziemny tryb życia, jak to miejsce w przypadku jednego z najmniejszych dusicieli – boa pacyficznego. Samce tego gatunku zazwyczaj ważą mniej niż 500 gramów.

O lewej góra: boa madagaskarski, anakonda żółta, sanzinia madagaskarska,boa pacyficzny

Od lewej: boa madagaskarski, anakonda żółta, sanzinia madagaskarska, boa pacyficzny 

W kolekcji Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu można znaleźć również węże właściwe, w tym amerykańskiego krewniaka naszego rodzimego zaskrońca – pończosznika szachowanego. Wąż ten związany jest ze środowiskiem wodnym i w obliczu zagrożenia, podobnie jak zaskroniec, uwalnia z kloaki cuchnącą substancję. Azjatycki wąż jaskiniowy w środowisku naturalnym jest mistrzem w chwytaniu nietoperzy, z kolei lancetogłów mleczny przyciąga wzrok jaskrawymi barwami ostrzegawczymi. Ubarwienie tego gada jest jednak blefem, ponieważ lancetogłów nie jest niebezpieczny, a ubarwieniem jedynie upodabnia się to bardzo jadowitego węża koralowego. Lancetogłów mleczny jest najstarszym wężem żyjącym w Ogrodzie Zoobotancznym, gdyż ma już 23 lata, a przyjechał do Torunia w 2000 roku z ogrodu zoologicznego w Chorzowie. Jego łagodny charakter pozwala na bliski kontakt z dziećmi podczas zajęć dydaktycznych.

Warto zatem przełamać strach i odwiedzić herpetarium w toruńskim zoo, zwłaszcza w tym szczególnym dniu jakim jest Światowy Dzień Węża.

Od lewej: lancetogłów mleczny, pończosznik szachowany, wąż jaskiniowy

Od lewej: lancetogłów mleczny, pończosznik szachowany, wąż jaskiniowy

Najczęściej czytane aktualności

  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.