Pożegnanie Zbigniewa Przybysza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pożegnanie Zbigniewa Przybysza

Kultura, Miasto
Data publikacji: 27 września 2023
Autor: Paula Gałązka
Pożegnanie Zbigniewa Przybysza

Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem.

Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań:

- Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę z toruńskimi instytucjami, a także za zaangażowanie oraz przekazywanie umiejętności i talentu młodemu pokoleniu - mówił Prezydent Torunia. Włodarz wręczył Zbigniewowi Przybyszowi pamiątkowego szklanego anioła, list gratulacyjny oraz książkę.

- Jestem zaskoczony, bardzo dziękuję za pamięć i to spotkanie - mówił Zbigniew Przybysz.

W spotkaniu wzięły też udział: Dorota Płoska-Grzybowska - zarządca Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Małgorzata Przybyszewska z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia.


Zbigniew Przybysz (1958) – toruński animator kultury, plastyk i artysta fotograf, od ponad 30 lat związany z toruńskimi placówkami kultury. W latach 1982-1985 jako plastyk pracował  w toruńskim Baju Pomorskim w pracowniach konstruktorskiej i plastycznej. W latach 1986 – 1996 był plastykiem w Miejskim Domu Kultury Centrum w Toruniu przy ul. Kopernika 20. Opracował tam pierwsze logo i scenografię do studia TV Toruń. W Domu Kultury przy ul. Poznańskiej 52 reaktywował pracownię fotograficzną prowadząc warsztaty fotograficzne dla młodzieży (zajęcia w plenerze oraz ciemni fotograficznej). Pracownia fotograficzna działała w latach 1990-1996 roku.

Pod koniec lat 90, w wyniku reorganizacji został plastykiem w Miejskiej  Instytucji Kultury Dom Muz w Toruniu przy ul. Podmurnej 1. W latach 2001 - 2020 prowadził galerię fotograficzną „Fotogaleria”, w której był kuratorem do 2020 roku. Swoje prace wystawiali tu znani fotografowie z kraju i zza granicy. Ta galeria była również galerią debiutów. To stąd wyszli znani nie tylko w środowisku toruńskim fotografowie, fotoreporterzy m.in. wernisaże i debiuty mieli również obecni członkowie ZPAF-u Okręgu Kujawsko-Pomorskiego: Jacek Chmielewski, Adam Fisz, Dariusz Grożyński, Stanisław Jasiński, Zbigniew Filipak, Michał Kastner, Marek Noniewicz, Maciej Pasieka, Justyna Rojek, Jacek Szczurek i wielu  innych.

W tym samym miejscu przy ul. Podmurnej w Toruniu  w latach 2007 – 2020 Zbigniew Przybysz był opiekunem i kuratorem znanej w toruńskim środowisku artystycznym Galerii Artystycznej. Galeria nawiązała współpracę z innymi galeriami w kraju oraz z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK To tu przyszli artyści realizowali swoje dyplomy. Przez ten czas przewinęło się również wielu artystów z kraju i zza granicy, którzy wystawiali malarstwo, rzeźbę i grafikę.

Działalność zawodowa Zbigniewa Przybysza to również od trzydziestu lat praca edukacyjna z dziećmi. Przez ten czas, w pracowniach plastycznych przez niego stworzonych na toruńskim lewobrzeżu przy ul. Poznańskiej 52 (1996) i Okólnej 169 (1999), wychowało się wiele pokoleń młodych artystów, zdobywając nagrody na licznych konkursach lokalnych i ogólnopolskich. Pracownie Plastyczne Pana Zbyszka (taką markę wylansowali uczestnicy zajęć) do dziś cieszą się wśród dzieci ogromnym powodzeniem.

Po reorganizacji Domu Muz od 2020 roku Zbigniew Przybysz pracuje w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu jako specjalista działu edukacji kulturalnej.

Artystyczne zainteresowania Zbigniewa Przybysza obejmują między innymi martwą naturę, pejzaż, portret i grafikę komputerową. Brał udział w siedmiu edycjach Ogólnopolskich Plenerowych Spotkań Fotografików: w Toruniu, Górznie i Zakopanem. Ma na swoim koncie udział w kilkunastu zbiorowych i czterech indywidualnych wystawach fotograficznych m.in. „Oko na Maroko”,” „Tatry”, ”Shanghaj nocą”. Wystawa 50 portretów znanych osobistości ze świata kultury środowiska toruńskiego i nie tylko „Formaty wielkoportretowe”. Ten projekt trwa cały czas i powiększa się jego galeria.

Oprócz licznych nagród i wyróżnień w 2008 za dotychczasową pracę został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medalem ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ. Od 2010 r. jest członkiem rzeczywistym stowarzyszenia twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

fot. Paula Gałązka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.