Pożegnanie Zbigniewa Przybysza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pożegnanie Zbigniewa Przybysza

Kultura, Miasto
Data publikacji: 27 września 2023
Autor: Paula Gałązka
Pożegnanie Zbigniewa Przybysza

Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem.

Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań:

- Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę z toruńskimi instytucjami, a także za zaangażowanie oraz przekazywanie umiejętności i talentu młodemu pokoleniu - mówił Prezydent Torunia. Włodarz wręczył Zbigniewowi Przybyszowi pamiątkowego szklanego anioła, list gratulacyjny oraz książkę.

- Jestem zaskoczony, bardzo dziękuję za pamięć i to spotkanie - mówił Zbigniew Przybysz.

W spotkaniu wzięły też udział: Dorota Płoska-Grzybowska - zarządca Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Małgorzata Przybyszewska z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia.


Zbigniew Przybysz (1958) – toruński animator kultury, plastyk i artysta fotograf, od ponad 30 lat związany z toruńskimi placówkami kultury. W latach 1982-1985 jako plastyk pracował  w toruńskim Baju Pomorskim w pracowniach konstruktorskiej i plastycznej. W latach 1986 – 1996 był plastykiem w Miejskim Domu Kultury Centrum w Toruniu przy ul. Kopernika 20. Opracował tam pierwsze logo i scenografię do studia TV Toruń. W Domu Kultury przy ul. Poznańskiej 52 reaktywował pracownię fotograficzną prowadząc warsztaty fotograficzne dla młodzieży (zajęcia w plenerze oraz ciemni fotograficznej). Pracownia fotograficzna działała w latach 1990-1996 roku.

Pod koniec lat 90, w wyniku reorganizacji został plastykiem w Miejskiej  Instytucji Kultury Dom Muz w Toruniu przy ul. Podmurnej 1. W latach 2001 - 2020 prowadził galerię fotograficzną „Fotogaleria”, w której był kuratorem do 2020 roku. Swoje prace wystawiali tu znani fotografowie z kraju i zza granicy. Ta galeria była również galerią debiutów. To stąd wyszli znani nie tylko w środowisku toruńskim fotografowie, fotoreporterzy m.in. wernisaże i debiuty mieli również obecni członkowie ZPAF-u Okręgu Kujawsko-Pomorskiego: Jacek Chmielewski, Adam Fisz, Dariusz Grożyński, Stanisław Jasiński, Zbigniew Filipak, Michał Kastner, Marek Noniewicz, Maciej Pasieka, Justyna Rojek, Jacek Szczurek i wielu  innych.

W tym samym miejscu przy ul. Podmurnej w Toruniu  w latach 2007 – 2020 Zbigniew Przybysz był opiekunem i kuratorem znanej w toruńskim środowisku artystycznym Galerii Artystycznej. Galeria nawiązała współpracę z innymi galeriami w kraju oraz z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK To tu przyszli artyści realizowali swoje dyplomy. Przez ten czas przewinęło się również wielu artystów z kraju i zza granicy, którzy wystawiali malarstwo, rzeźbę i grafikę.

Działalność zawodowa Zbigniewa Przybysza to również od trzydziestu lat praca edukacyjna z dziećmi. Przez ten czas, w pracowniach plastycznych przez niego stworzonych na toruńskim lewobrzeżu przy ul. Poznańskiej 52 (1996) i Okólnej 169 (1999), wychowało się wiele pokoleń młodych artystów, zdobywając nagrody na licznych konkursach lokalnych i ogólnopolskich. Pracownie Plastyczne Pana Zbyszka (taką markę wylansowali uczestnicy zajęć) do dziś cieszą się wśród dzieci ogromnym powodzeniem.

Po reorganizacji Domu Muz od 2020 roku Zbigniew Przybysz pracuje w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu jako specjalista działu edukacji kulturalnej.

Artystyczne zainteresowania Zbigniewa Przybysza obejmują między innymi martwą naturę, pejzaż, portret i grafikę komputerową. Brał udział w siedmiu edycjach Ogólnopolskich Plenerowych Spotkań Fotografików: w Toruniu, Górznie i Zakopanem. Ma na swoim koncie udział w kilkunastu zbiorowych i czterech indywidualnych wystawach fotograficznych m.in. „Oko na Maroko”,” „Tatry”, ”Shanghaj nocą”. Wystawa 50 portretów znanych osobistości ze świata kultury środowiska toruńskiego i nie tylko „Formaty wielkoportretowe”. Ten projekt trwa cały czas i powiększa się jego galeria.

Oprócz licznych nagród i wyróżnień w 2008 za dotychczasową pracę został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medalem ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ. Od 2010 r. jest członkiem rzeczywistym stowarzyszenia twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.