Powstanie szkoła przy ul. Grasera | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Powstanie szkoła przy ul. Grasera

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 15 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Trwają ostatnie prace związane z przygotowywaniem dokumentacji na realizację I etapu inwestycji. Postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy zostanie ogłoszone jeszcze w tym roku.

Jak już informowaliśmy na naszej stronie, przy ul. Grasera, w północnej części Torunia, powstanie nowa szkoła podstawowa. Pod koniec lipca radni miejscy przegłosowali zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta na lata 2023-2050, które pozwalają na to, aby jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na wybór wykonawcy inwestycji. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie funkcjonowania placówki od września 2025 r.

Intensywnie rozwijająca się zabudowa mieszkaniowa na tzw. osiedlu Jar, przyszłym osiedlu Niepodległości oraz perspektywa wzrostu liczby mieszkańców w tej części miasta spowodowała zlecenie w 2018 r. opracowania projektu dla budowy szkoły podstawowej przy ul. Grasera. Szkołę zaprojektowano jako dwukondygnacyjny budynek, składający się z 5 segmentów o łącznej powierzchni około 13 tys. m2. Docelowo szkoła ma pomieścić tysiąc uczennic i uczniów (8 klas po 5 oddziałów). Koszt budowy całej szkoły szacuje się na 129 mln złotych.

Z uwagi na rozmiar inwestycji i ograniczony potencjał finansowy miasta prezydent Michał Zaleski zaproponował, a Rada Miasta Torunia zaakceptowała, etapowanie inwestycji i przystąpienie w 2024 r. do realizacji I etapu zadania. Wybudowane zostanie 2 z 5 segmentów budynku (o powierzchni 5,1 tys. m2, szacowany koszt 50 mln zł), w których znajdzie się 17 sal lekcyjnych i 4 sale tematyczne dla najmłodszych dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-IV, a oprócz tego biblioteka, kuchnia, stołówka, część administracyjna, a także plac zabaw oraz boisko wielofunkcyjne.

W tej chwili trwają ostatnie prace związane ze zmianą projektu dla potrzeb I etapu inwestycji. Postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy zostanie ogłoszone jeszcze w tym roku.

Jak podkreśla w rozmowie z TV Toruń prezydent Michał Zaleski, pierwszy etap ma zaspokoić potrzeby rozwijającego się osiedla w zakresie kształcenia najmłodszych, a więc zerówki i klas I-IV. - Zakładając ok. 20 dzieci w każdej klasie, wychodzi że ponad 400 dzieci skorzysta już po realizacji pierwszego etapu. W tej chwili dzieci i młodzież z północnej części miasta - tzw. Jaru, przyszłego os. Niepodległości muszą dojeżdżać do SP 3, SP 4 i SP 5 - mówi prezydent.

Samorząd będzie starał się o pozyskanie dla inwestycji dofinansowania zewnętrznego.

 

 


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.
  • W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
  • Setne urodziny obchodziła torunianka, pani Felicja Cyrankowska. Z tej okazji życzenia złożyli jubilatce prezydent Michał Zaleski i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego, Iwona Krzywdzińska.
  • Z początkiem października Toruń wypełni się studentami. Wielu z nich będzie jeździć na zajęcia komunikacją miejską. W takim przypadku dużą oszczędnością dla studenckiego budżetu będzie zakup biletu semestralnego, który pozwoli na oszczędne i wygodne przemieszczanie się po mieście.
  • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
  • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
  • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
  • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.