Powstanie szkoła przy ul. Grasera | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powstanie szkoła przy ul. Grasera

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 15 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Trwają ostatnie prace związane z przygotowywaniem dokumentacji na realizację I etapu inwestycji. Postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy zostanie ogłoszone jeszcze w tym roku.

Jak już informowaliśmy na naszej stronie, przy ul. Grasera, w północnej części Torunia, powstanie nowa szkoła podstawowa. Pod koniec lipca radni miejscy przegłosowali zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta na lata 2023-2050, które pozwalają na to, aby jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na wybór wykonawcy inwestycji. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie funkcjonowania placówki od września 2025 r.

Intensywnie rozwijająca się zabudowa mieszkaniowa na tzw. osiedlu Jar, przyszłym osiedlu Niepodległości oraz perspektywa wzrostu liczby mieszkańców w tej części miasta spowodowała zlecenie w 2018 r. opracowania projektu dla budowy szkoły podstawowej przy ul. Grasera. Szkołę zaprojektowano jako dwukondygnacyjny budynek, składający się z 5 segmentów o łącznej powierzchni około 13 tys. m2. Docelowo szkoła ma pomieścić tysiąc uczennic i uczniów (8 klas po 5 oddziałów). Koszt budowy całej szkoły szacuje się na 129 mln złotych.

Z uwagi na rozmiar inwestycji i ograniczony potencjał finansowy miasta prezydent Michał Zaleski zaproponował, a Rada Miasta Torunia zaakceptowała, etapowanie inwestycji i przystąpienie w 2024 r. do realizacji I etapu zadania. Wybudowane zostanie 2 z 5 segmentów budynku (o powierzchni 5,1 tys. m2, szacowany koszt 50 mln zł), w których znajdzie się 17 sal lekcyjnych i 4 sale tematyczne dla najmłodszych dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-IV, a oprócz tego biblioteka, kuchnia, stołówka, część administracyjna, a także plac zabaw oraz boisko wielofunkcyjne.

W tej chwili trwają ostatnie prace związane ze zmianą projektu dla potrzeb I etapu inwestycji. Postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy zostanie ogłoszone jeszcze w tym roku.

Jak podkreśla w rozmowie z TV Toruń prezydent Michał Zaleski, pierwszy etap ma zaspokoić potrzeby rozwijającego się osiedla w zakresie kształcenia najmłodszych, a więc zerówki i klas I-IV. - Zakładając ok. 20 dzieci w każdej klasie, wychodzi że ponad 400 dzieci skorzysta już po realizacji pierwszego etapu. W tej chwili dzieci i młodzież z północnej części miasta - tzw. Jaru, przyszłego os. Niepodległości muszą dojeżdżać do SP 3, SP 4 i SP 5 - mówi prezydent.

Samorząd będzie starał się o pozyskanie dla inwestycji dofinansowania zewnętrznego.

 

 


Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
  Miasto
  Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
 • Na zdjęciu: para seniorów idzie leśną drogą, pomagają sobie kijkami
  Miasto
  Stowarzyszenie LGD „Dla Miasta Torunia” rozpoczyna realizację projektu pn. „Klub zdrowego seniora!” w ramach zadania publicznego związanego z działalnością na rzecz osób w wieku emerytalnym.
 • Na zdjęciu: duży pies - owczarek niemiecki leży na trawie
  Eko, Miasto
  Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
 • Korekta rozkładu jazdy linii 111
  MZK
  Od środy, 17 kwietnia 2024 r., zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy linii nr 111.
 • Grafika przedstawia obrys sprzedanej działki przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
 • Od środy, 17 kwietnia 2024 r., zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy linii nr 111.
 • Stowarzyszenie LGD „Dla Miasta Torunia” rozpoczyna realizację projektu pn. „Klub zdrowego seniora!” w ramach zadania publicznego związanego z działalnością na rzecz osób w wieku emerytalnym.
 • - We wtorek 16 kwietnia 2024 r. od godz. 14:21 do godz. 18:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego nadal punktowo prognozowane są burze, którym mogą towarzyszyć opady deszczu do około 10 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwy drobny grad. - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • 20 kwietnia torunianie będą mogli wziąć udział w akcji „Wiosenne porządki z MPO".
 • Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
 • Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
 • Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
 • Sandra Van Der Zanden, zawodniczka klubu MKSW Pomorzanin Toruń, została brązową medalistką Mistrzostw Europy Juniorek w boksie w kategorii +81 kg. Zawody odbyły się w dniach 02-15 kwietnia chorwackim Porecu.