Powstanie sklep socjalny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powstanie sklep socjalny

Biznes, Miasto
Data publikacji: 24 marca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu widać wejście do lokalu, w którym powstanie sklep socjalny

Przy ul. Gagarina 152 powstaną sklep socjalny oraz kawiarnia socjalna, których działalność skierowana będzie do osób potrzebujących, w trudnej sytuacji życiowej.

- Gmina Miasta Toruń zdecydowała się uruchomić sklep, u którego zarania leży szczytna społecznie idea – będzie to sklep socjalny, który będzie świadczył usługi dla określonej grupy mieszkańców znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Będą w nim dostępne takie produkty, jak produkty spożywcze, chemia gospodarcza, a także np. odzież. Sklep jednak, co ważne, nie będzie prowadził sprzedaży wyrobów alkoholowych i tytoniowych. Równocześnie powstanie też kawiarnia socjalnapowiedział zastępca prezydenta Paweł Gulewski podczas konferencji prasowej przybliżającej ten projekt, jaka odbyła się w dniu 24 marca 2021 r.

Idea sklepów socjalnych wzięła się z doświadczeń miast Europy Zachodniej. W samym Wiedniu działa ich co najmniej 16. Spośród rodzimych placówek toruński magistrat przyglądał się np. sklepowi działającemu w Katowicach od grudnia 2020 r., i podobną formułę chciałby zastosować właśnie u nas. - Do prowadzenia sklepu i kawiarni chcielibyśmy zaprosić organizacje pozarządowe i partnerów społecznych – wyjaśnił Paweł Gulewski. Nabór ofert trwa do 2 kwietnia 2021 r. – przejdź do oferty.

Powstaniu tych placówek przyświecają takie idee, jak integracja społeczna, pomoc dla ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji bytowej. Oferta sklepu i kawiarni będzie skierowana do osób pozostających pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – jest to około 4600 osób – które mają poświadczać to stosownymi zaświadczeniami. Jedną z idei tego typu sklepu jest sprzedaż produktów pełnowartościowych, za to w bardzo przystępnych cenach, kształtujących się na poziomie poniżej 50 procent ich rynkowej wartości. Z kolei kawiarnia socjalna ma pełnić funkcję integracyjną. Prowadzona tam będzie także pomoc psychologów, w planach jest prowadzenie warsztatów, spotkań.  

Sklep i kawiarnia socjalne powstaną w pasażu handlowym przy ul. Gagarina 152, czyli w miejscu dobrze skomunikowanym z resztą miasta. Na ten cel zostały przeznaczone dwa lokale, jeden o powierzchni użytkowej 151,8 m kw., w którym umieszczony zostanie sklep, a drugi o powierzchni użytkowej 80,98 m kw., gdzie zlokalizowana będzie kawiarnia. Są to lokale w dobrym stanie, posiadające odpowiednie zaplecze.

- W przedsięwzięciach o charakterze społecznym bardzo ważne jest wsparcie ze strony miasta. W tym przypadku jest wsparcie w postaci wynajmu lokalu za złotówkę miesięcznie za każdy z tych dwóch lokali. A zatem organizacja społeczna, która w wyniku naboru ofert, będzie prowadzić działalność w postaci sklepu socjalnego i kawiarni socjalnej, ponosząc łącznie koszty czynszu w wysokości 2 złotych miesięczniepoinformował Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji.

Wśród warunków działania sklepu socjalnego i kawiarni socjalnej jest ich dostępność – mają być czynne przez co najmniej 5 dni w tygodniu i przez minimum 5 godzin dziennie. Operatorem placówek może być organizacja pozarządowa, która działa w Toruniu od co najmniej roku i realizuje na rzecz mieszkańców Torunia, oraz m.in. nie posiada zaległości finansowych wobec Gminy Miasta Toruń, dysponuje budżetem pozwalającym na pokrycie kosztów korzystania z lokalu (m.in. centralne ogrzewanie, ciepła i zimna woda, wywóz nieczystości, prąd) i jest w stanie wyposażyć lokale w odpowiednie sprzęty, jak regały czy stoły.

Najemca będzie zobowiązany do zatrudnienia w sklepie i w kawiarni (w pierwszej kolejności) osób bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym – mieszkańców Torunia. W tym zakresie podejmie współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Toruniu.


Briefing prasowy z udziałem zastępcy prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego
oraz dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT Pawła Piotrowicza
dot. utworzenia sklepu socjalnego.Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu białe kwiaty w donicy przed budynkiem urzędu
  Eko, Miasto
  Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
 • Miasto
  Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
  Miasto
  Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Miasto
  Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
 • Ambasador Finlandii w UMT
  Miasto
  Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
 • Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
 • Hokejowy Klub Pomorzanin Toruń został wicemistrzem Polski w hokeju na trawie.
 • 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Pracownika Samorządowego.
 • „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
 • W niedzielę 26 maja 2024 r. wieczorem spodziewane są burze z silnymi opadami deszczu. Apelujemy o ostrożność.
 • 26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
 • W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.