Powstanie sklep socjalny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Powstanie sklep socjalny

Biznes, Miasto
Data publikacji: 24 marca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu widać wejście do lokalu, w którym powstanie sklep socjalny

Przy ul. Gagarina 152 powstaną sklep socjalny oraz kawiarnia socjalna, których działalność skierowana będzie do osób potrzebujących, w trudnej sytuacji życiowej.

- Gmina Miasta Toruń zdecydowała się uruchomić sklep, u którego zarania leży szczytna społecznie idea – będzie to sklep socjalny, który będzie świadczył usługi dla określonej grupy mieszkańców znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Będą w nim dostępne takie produkty, jak produkty spożywcze, chemia gospodarcza, a także np. odzież. Sklep jednak, co ważne, nie będzie prowadził sprzedaży wyrobów alkoholowych i tytoniowych. Równocześnie powstanie też kawiarnia socjalnapowiedział zastępca prezydenta Paweł Gulewski podczas konferencji prasowej przybliżającej ten projekt, jaka odbyła się w dniu 24 marca 2021 r.

Idea sklepów socjalnych wzięła się z doświadczeń miast Europy Zachodniej. W samym Wiedniu działa ich co najmniej 16. Spośród rodzimych placówek toruński magistrat przyglądał się np. sklepowi działającemu w Katowicach od grudnia 2020 r., i podobną formułę chciałby zastosować właśnie u nas. - Do prowadzenia sklepu i kawiarni chcielibyśmy zaprosić organizacje pozarządowe i partnerów społecznych – wyjaśnił Paweł Gulewski. Nabór ofert trwa do 2 kwietnia 2021 r. – przejdź do oferty.

Powstaniu tych placówek przyświecają takie idee, jak integracja społeczna, pomoc dla ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji bytowej. Oferta sklepu i kawiarni będzie skierowana do osób pozostających pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – jest to około 4600 osób – które mają poświadczać to stosownymi zaświadczeniami. Jedną z idei tego typu sklepu jest sprzedaż produktów pełnowartościowych, za to w bardzo przystępnych cenach, kształtujących się na poziomie poniżej 50 procent ich rynkowej wartości. Z kolei kawiarnia socjalna ma pełnić funkcję integracyjną. Prowadzona tam będzie także pomoc psychologów, w planach jest prowadzenie warsztatów, spotkań.  

Sklep i kawiarnia socjalne powstaną w pasażu handlowym przy ul. Gagarina 152, czyli w miejscu dobrze skomunikowanym z resztą miasta. Na ten cel zostały przeznaczone dwa lokale, jeden o powierzchni użytkowej 151,8 m kw., w którym umieszczony zostanie sklep, a drugi o powierzchni użytkowej 80,98 m kw., gdzie zlokalizowana będzie kawiarnia. Są to lokale w dobrym stanie, posiadające odpowiednie zaplecze.

- W przedsięwzięciach o charakterze społecznym bardzo ważne jest wsparcie ze strony miasta. W tym przypadku jest wsparcie w postaci wynajmu lokalu za złotówkę miesięcznie za każdy z tych dwóch lokali. A zatem organizacja społeczna, która w wyniku naboru ofert, będzie prowadzić działalność w postaci sklepu socjalnego i kawiarni socjalnej, ponosząc łącznie koszty czynszu w wysokości 2 złotych miesięczniepoinformował Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji.

Wśród warunków działania sklepu socjalnego i kawiarni socjalnej jest ich dostępność – mają być czynne przez co najmniej 5 dni w tygodniu i przez minimum 5 godzin dziennie. Operatorem placówek może być organizacja pozarządowa, która działa w Toruniu od co najmniej roku i realizuje na rzecz mieszkańców Torunia, oraz m.in. nie posiada zaległości finansowych wobec Gminy Miasta Toruń, dysponuje budżetem pozwalającym na pokrycie kosztów korzystania z lokalu (m.in. centralne ogrzewanie, ciepła i zimna woda, wywóz nieczystości, prąd) i jest w stanie wyposażyć lokale w odpowiednie sprzęty, jak regały czy stoły.

Najemca będzie zobowiązany do zatrudnienia w sklepie i w kawiarni (w pierwszej kolejności) osób bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym – mieszkańców Torunia. W tym zakresie podejmie współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Toruniu.


Briefing prasowy z udziałem zastępcy prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego
oraz dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT Pawła Piotrowicza
dot. utworzenia sklepu socjalnego.Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.