Powstanie sklep socjalny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powstanie sklep socjalny

Biznes, Miasto
Data publikacji: 24 marca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu widać wejście do lokalu, w którym powstanie sklep socjalny

Przy ul. Gagarina 152 powstaną sklep socjalny oraz kawiarnia socjalna, których działalność skierowana będzie do osób potrzebujących, w trudnej sytuacji życiowej.

- Gmina Miasta Toruń zdecydowała się uruchomić sklep, u którego zarania leży szczytna społecznie idea – będzie to sklep socjalny, który będzie świadczył usługi dla określonej grupy mieszkańców znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Będą w nim dostępne takie produkty, jak produkty spożywcze, chemia gospodarcza, a także np. odzież. Sklep jednak, co ważne, nie będzie prowadził sprzedaży wyrobów alkoholowych i tytoniowych. Równocześnie powstanie też kawiarnia socjalnapowiedział zastępca prezydenta Paweł Gulewski podczas konferencji prasowej przybliżającej ten projekt, jaka odbyła się w dniu 24 marca 2021 r.

Idea sklepów socjalnych wzięła się z doświadczeń miast Europy Zachodniej. W samym Wiedniu działa ich co najmniej 16. Spośród rodzimych placówek toruński magistrat przyglądał się np. sklepowi działającemu w Katowicach od grudnia 2020 r., i podobną formułę chciałby zastosować właśnie u nas. - Do prowadzenia sklepu i kawiarni chcielibyśmy zaprosić organizacje pozarządowe i partnerów społecznych – wyjaśnił Paweł Gulewski. Nabór ofert trwa do 2 kwietnia 2021 r. – przejdź do oferty.

Powstaniu tych placówek przyświecają takie idee, jak integracja społeczna, pomoc dla ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji bytowej. Oferta sklepu i kawiarni będzie skierowana do osób pozostających pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – jest to około 4600 osób – które mają poświadczać to stosownymi zaświadczeniami. Jedną z idei tego typu sklepu jest sprzedaż produktów pełnowartościowych, za to w bardzo przystępnych cenach, kształtujących się na poziomie poniżej 50 procent ich rynkowej wartości. Z kolei kawiarnia socjalna ma pełnić funkcję integracyjną. Prowadzona tam będzie także pomoc psychologów, w planach jest prowadzenie warsztatów, spotkań.  

Sklep i kawiarnia socjalne powstaną w pasażu handlowym przy ul. Gagarina 152, czyli w miejscu dobrze skomunikowanym z resztą miasta. Na ten cel zostały przeznaczone dwa lokale, jeden o powierzchni użytkowej 151,8 m kw., w którym umieszczony zostanie sklep, a drugi o powierzchni użytkowej 80,98 m kw., gdzie zlokalizowana będzie kawiarnia. Są to lokale w dobrym stanie, posiadające odpowiednie zaplecze.

- W przedsięwzięciach o charakterze społecznym bardzo ważne jest wsparcie ze strony miasta. W tym przypadku jest wsparcie w postaci wynajmu lokalu za złotówkę miesięcznie za każdy z tych dwóch lokali. A zatem organizacja społeczna, która w wyniku naboru ofert, będzie prowadzić działalność w postaci sklepu socjalnego i kawiarni socjalnej, ponosząc łącznie koszty czynszu w wysokości 2 złotych miesięczniepoinformował Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji.

Wśród warunków działania sklepu socjalnego i kawiarni socjalnej jest ich dostępność – mają być czynne przez co najmniej 5 dni w tygodniu i przez minimum 5 godzin dziennie. Operatorem placówek może być organizacja pozarządowa, która działa w Toruniu od co najmniej roku i realizuje na rzecz mieszkańców Torunia, oraz m.in. nie posiada zaległości finansowych wobec Gminy Miasta Toruń, dysponuje budżetem pozwalającym na pokrycie kosztów korzystania z lokalu (m.in. centralne ogrzewanie, ciepła i zimna woda, wywóz nieczystości, prąd) i jest w stanie wyposażyć lokale w odpowiednie sprzęty, jak regały czy stoły.

Najemca będzie zobowiązany do zatrudnienia w sklepie i w kawiarni (w pierwszej kolejności) osób bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym – mieszkańców Torunia. W tym zakresie podejmie współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Toruniu.


Briefing prasowy z udziałem zastępcy prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego
oraz dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT Pawła Piotrowicza
dot. utworzenia sklepu socjalnego.Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach, na obszarze zlewni rzeki Drwęca od Rypienicy do ujścia, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (przepływu średniego niskiego).
 • Biegacze z Torunia, którzy uczestniczyli i zostali nagrodzeni w biegu Nocna Dycha Kopernika, już wkrótce wezmą udział w XXXXVIII Kisuckim Maratonie.
 • Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Od poniedziałku 24 czerwca 2024 r. ruszy konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • W piątek 21 czerwca od godz. 19:00 do godz. 8:00 w sobotę 22 czerwca 2024 r. na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 4 cm - informuje Toruńskie...
 • Na sesji 20 czerwca 2024 r. Rada Miasta Torunia udzieliła absolutorium Prezydentowi Miasta Torunia za rok 2023. Decyzję poprzedziła dyskusja, po której przyjęto sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu za ten okres.