Powstanie kolejny Dzienny Dom Pobytu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powstanie kolejny Dzienny Dom Pobytu

Miasto
Data publikacji: 23 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: kamienica przy ul. Bydgoskiej 52

Senior Plus – to nazwa czwartego Dziennego Domu Pobytu, który powstaje w Toruniu. Mieścić się będzie przy ul. Bydgoskiej 52.

Uchwałę o powołaniu czwartego Domu Dziennego Pobytu „Senior Plus” podjęli radni podczas 61. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się 23 listopada 2023 r.

Aktualnie w Toruniu działają trzy DDP: przy ul. Mickiewicza, Podgórskiej i Bydgoskiej. Od 1 stycznia 2024 roku powołany będzie kolejny taki punkt dla toruńskich seniorów, w kamienicy przy ul. Bydgoskiej 52, w której kończą się właśnie prace remontowe.

Środki na funkcjonowanie nowotworzonego Dziennego Domu Pobytu „Senior Plus" przy ul. Bydgoskiej 52 pochodzą z Programu Senior Plus na lata 2021-2025. Toruńskie Centrum Usług Społecznych w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 będzie sukcesywnie pozyskiwało środki na zabezpieczenie dalszego funkcjonowania Dziennego Domu Pobytu.

Tak jak i w istniejących już Domach Dziennego Pobytu, tak i w nowopowstałym, będą miejsca dla 30 osób – seniorów, którzy ze względu na wiek łub niepełnosprawność są osobami niesamodzielnymi i wymagają wsparcia w codziennej egzystencji. Warunki stworzone w ośrodku wsparcia zbliżone są do warunków domowych, tym samym wpisują się w założenia „Strategii rozwoju usług społecznych, polityka publiczna do roku 2030 (z perspektywą do 2035 r.)” oraz programów unijnych, z których mogą być finansowane.

Dom Dziennego Pobytu mieścić się będzie w kamienicy przy ul. Bydgoskiej 52, która jest remontowana z przeznaczeniem na świadczenie usług społecznych na rzecz mieszkańców Gminy Miasta Toruń. Środki na prace remontowe zostały pozyskane w ramach projektu pn.: „Reanimacja Bydgoskiej 52 - adaptacja zabytkowej kamienicy na cele społecznie użyteczne" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w kwocie 13 063 741,01 zł, w tym dofinansowanie w wysokości 10 511 560,00 zł. Ponadto uzyskano dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego „Senior Plus " na lata 2021-2025 realizowanego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na wyposażenie pomieszczeń dedykowanych Dziennemu Domowi Pobytu  w wysokości 332 000 zł.

 Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.